Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o subskrypcji JTTM znajduje się tutaj.

Dzihadyści on line świętowali dzisiejszy śmiertelny zamach na paryską redakcję satyrycznego tygodnika “Charlie Hebdo”, który w kilku swoich numerach wyśmiewał islam i proroka Mahometa [1]. Uczestnicy dżihadystycznych forum i mediów społecznościowych wychwalali zamachowców, mówiąc, że zamach był legalnym aktem zemsty na tygodniku za obrażenie islamu oraz na Francji za jej zbrodnie przeciwko muzułmanom.

Reakcje na forum “Jihadi Media Platform”

Członkowie popierającego ISIS Jihadi Media Platform (alplatformmedia.com) ostro atakowali Francję. Członek nazywany Al-Dia Al-Gharib napisał: “Francja była [kiedyś] częścią ziemi islamu i powróci do bycia ziemią islamu mimo wyznawców krzyża”. Inny, który występuje pod nazwiskiem Muhib Al-Salihin, napisał: “Francja jest jednym z najostrzejszych wrogów islamu i Państwa Islamskiego w szczególności”. Członek forum Abu Al-Qassem Al-Shawqi komentował: “[To] jest wiadomość, która gasi pragnienie zemsty. Na Allaha, umiłowani, nie lekceważmy modlitw. Na Allaha, oni [zamachowcy] są żołnierzami Allaha”. Inny członek, nazywający siebie Abu Bakr Al-Zarini napisał: “Gratulacje dla Francji i jej ludności za zebranie tego, co ich ręce posiały. Czy ci nikczemni karykaturzyści myśleli, że jesteśmy narodem, który będzie milczał w obliczu tych, którzy obrażają naszego Proroka…? Czy [prezydent Francji] Hollande i rząd, który go poprzedzał, myśleli, że ich interwencje i despotyzm na ziemiach muzułmanów nie spotkają się z karą? Nie, na Allaha, od teraz młodzież islamu nie będzie dłużej milczała, szczególnie dlatego, że mamy państwo [ISIS] do zmobilizowania armii, jeśli ktokolwiek obraża naród islamu”.

Arabskie reakcje na Twitterze

Arabskojęzyczni zwolennicy dżihadu także świętowali ten zamach na Twitterze, niektórzy używając arabskiego hashtagu „Paryż płonie”. Wielu z nich udostępniało wideo ze sceny zamachu, nazywając strzelających “bohaterami” i wychwalając ich za pomszczenie honoru Proroka i islamu. Jeden z nich, który nazywa siebie Najam (@35njm), napisał: “#Paryż płonie. Oh Allahu wyrżnij ich, Allah atakuje ich. To pismo obraziło Posłańca Allaha i islam”. Zwolennik ISIS Hamel Al-Liwa’ (@blue964) tweetował: “Strach panuje w gazetach i wśród dziennikarzy, którzy nienawidzą islamu. Są żądania ochrony militarnej redakcji gazet #Paryż zamienia się w koszary”. Inny zwolennik ISIS, Al-Khilafa Hiya Al-Hal [„Kalifat jest rozwiązaniem”] (@death4x), udostępnił wideo z zamachu i skomentował: “Francja zamieniła ziemie muzułmańskie w pola bitew, a teraz muzułmanie zamienili Paryż w pole bitwy. Allah akbar”.

Francuskie reakcje na Twitterze

Poniżej jest kilka reakcji francuskojęzycznych dżihadystów na Twitterze. Zwolennik ISIS Abou Hafs (@Ansar_Al_Ouma) tweetował: “Oh Allahu, honor twojego proroka został oczyszczony”. Inny, Al Furat Wadijlah (@AlFuratWadijlah), komentował charakter zamachu: “RPG7 z kałasznikowem, to jest dobrze przygotowany atak”. Dodał: “Ten pies Charb [redaktor naczelny “Charlie Hebdo” i karykaturzysta, Stéphane Charbonnier, który jest jednym z zabitych w zamachu] miał opublikować ten rysunek na pierwszej stronie w tym tygodniu”:

Podpis pod karykaturą brzmi: “Nadal żadnych zamachów terrorystycznych we Francji”. Dzihadysta kontuje: “Chwileczkę! Musimy poczekać do końca stycznia, by przekazać [ci] nasze życzenia [noworoczne]”.

Francuski wojownik ISIS, Abu-Talhal (@Abu-Talhal ) wyraził żal, że strzelający nie mieli kamer zamontowanych na karabinach: “Byli samotnymi wilkami, haha. Dobra profesjonalna kamera na ich AK47s, wejście do Charlie Hebdo, to byłoby miłe”. Zwolennik dżihadu Ibn Mustafa (@Ibn_mustafa_51), podobnie jak wielu innych, którzy komentowali, przypomniał swoim czytelnikom, że karą według szariatu za obrażenie Allaha i Proroka jest śmierć: “To jest statut i kara w islamie dla tych, którzy obrażają Allaha i jego posłańca”. Zwolennik ISIS Kheyrad dine (@Kheyradine) ostrzegł przeciwko reakcji władz francuskich: “Z pewnością będzie wiele aresztowań braci popierających ISIS, [więc] uzbrójcie się i nie odwracajcie plecami. Bądźcie żołnierzami Allaha”. Dodał groźbę dla prezydenta francuskiego: “Umieraj w swojej wściekłości… Haha, następny jest prezydentem, Inszallah… Bracia, podpalcie wulkany dżihadu, idźcie do raju, który jest tak szeroki jak niebo i ziemia. Zwycięstwo Allaha jest bliskie! Serca niewiernych trzęsą się. Chwała Allahowi! Jeśli chodzi o braci, [którzy dokonali zamachu]. niechaj Allah przyzna im najwyższą rangę! Módlcie się za nich!”

Tweety angielskie

Różni dżihadyści tweetowali także po angielsku. Brytyjska Umm Hussain Britaniyya (@UmmHussain107), która jest w Syrii i jest żoną wojownika ISIS, napisała: “Kto drukował karykatury naszego Proroka i naszego Kalifa Ibrahima, wy nikczemni kuffs [niewierni]”. Australijski wojownik ISIS, Abdul Ali (@abdul_ali_) napisał: „Lwy islamu ryczą we Francji”.

Duńska, pro-ISIS strona Twittera o nazwie „Fighting Journalist” (@FightingJmedia) przedstawiała przesłanie: „Takbeer!!!… Vive Le France!!! Możecie obrażać proroka i zapłacić cenę 20 lat później!”

Należy wspomnieć, że Al-Kaida na Półwyspie Arabskim (AQAP) umieściła redaktora naczelnego i karykaturzystę “Charlie Hebdo”, Stéphane Charbonnier na plakacie “najbardziej poszukiwanego” w angielskojęzycznym magazynie “Inspire” w marcu 2013 r.


[1] Być może zbiegiem okoliczności zamach miał miejsce kilka godzin po tym, jak tygodnik opublikował dzisiaj karykaturę przywódcy ISIS Abu Bakra al-Baghdadiego.