30 grudnia 2014 r. MEMRI informował o artykule w oficjalnej saudyjskiej gazecie, “Al-Watan”, który twierdził, że władze saudyjskie pozwoliły ludziom wszystkich wyznań, włącznie z Żydami, na pracę w Arabii Saudyjskiej. Doniesienie „Al-Watan” opierało się na formularzu, który pojawił się na stronie internetowej saudyjskiego Ministerstwa Pracy, gdzie wyliczone były dozwolone opcje dla religii pracowników zagranicznych, włącznie z zaratusztrianizmem, komunizmem, judaizmem, buddyzmem, sikhizmem, islamem, chrześcijaństwem, hinduizmem i brakiem religii.

Artykuł w “Al-Watan” wywołał burzę w królestwie, szczególnie w mediach społecznościowych i wielu ludzi zamieszczało tweety z hashtag “Pozwolenie na import żydowskich pracowników”, w których protestowali przeciwko tej decyzji lub czynili o niej sarkastyczne uwagi. Saudyjski magazyn on Line „Ajel” przejrzał nawet artykuły o tej decyzji w prasie izraelskiej i wspomniał, że MEMRI przetłumaczył doniesienie „Al-Watan” na angielski [1].

Wobec publicznych głosów protestu władze szybko zaprzeczyły doniesieniu “Al-Watan”. Ministerstwo Pracy zmieniło formularz na swojej stronie internetowej, usuwając słowo „żydowski” i wyjaśniając, że włączenie go było niemającym znaczenia szczegółem technicznym i nie powinno być interpretowane, że zatrudnianie Żydów jest dozwolone. Ze swej strony „Al-Watan” oskarżyła Ministerstwo Pracy o próbę oszukania publiczności swoim zaprzeczeniem i twierdziła, że ma nagranie, w którym wysoki urzędnik ministerstwa potwierdził to. Gazeta opublikowała także artykuł swojego publicysty Musaada Al-Osaimiego, w którym potępił on wezwania przeciwko zatrudnianiu nie-muzułmanów, a szczególnie Żydów, w królestwie.

Poniżej podajemy sprawozdanie z tej afery.



Formularz na stronie internetowej Ministerstwa Pracy przed usunięciem słowa “żydowski” (po lewej) i po usunięciu tego słowa.

[Tekst poniżej jest skrócony w stosunku do wersji angielskiej, którą można przeczytać tutaj: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/8363.htm ]

Saudyjskie Ministerstwo Pracy: Włączenie słowa “żydowski” do system komputerowego Ministerstwa nie oznacza, że ściąganie Żydów do królestwa jest dozwolone

[…] [2]

“Al-Watan”: Mamy nagranie wysokiego urzędnika Ministerstwa Pracy potwierdzającego nasze doniesienie

[…]

Publicysta saudyjski: Islam pozwala na importowanie nie-muzułmańskich pracowników do Arabii Saudyjskiej

31 grudnia 2014 r. w artykule w Al-Watan publicysta Musaad Al-Osaimi skrytykował podwójne standardy Saudyjczyków, którzy skarżą się na antymuzułmańską dyskryminację w Europie, a równocześnie chcą zakazać wjazdu nie-muzułmańskim pracownikom, szczególnie Żydom, do Arabii Saudyjskiej. Al-Osaimi przyklasnął polityce pozwalania nie-muzułmanom na pracę w królestwie przez określony czas i przytoczył działanie Proroka Mahometa i pierwszych czterech kalifów, jak również fatwę saudyjskiego szejka Muhammada Ibn Saliha Al Uthaymeena, jako dowód, że jest to dozwolone [3].

Al-Osaimi napisał: „Zapytałem [saudyjskiego] akademika, który zna się na sprawach politycznych, o wezwaniu kilku ekstremistów w Europie, by wygnać stamtąd muzułmanów. Ponadto przypomniałem mu o słynnej wypowiedzi byłego prezydenta Francji Valerego Giscard D’Estaing, który odpowiedział na turecką prośbę o przyjęcie do Unii Europejskiej, że {unia] jest wyłącznie dla chrześcijan. Akademik powiedział oczywiście, że jest to nikczemny rasizm, bo ziemia jest Allaha i przekazuje ją komu uważa za stosowne. Dlatego pospieszyłem zapytać go o jego tweet, w którym wyraził pragnienie, by nie-muzułmanie, a szczególnie Żydzi, zostali wydaleni z naszego kraju, otrzymali zakaz pracy a nawet wizyt [tutaj]. Był zażenowany i jego jedyną odpowiedzią było, że trzeba przestrzegać nakazów islamu”. […] [4]

Reakcje na Twitterze

Kilka wybranych tweetów:

Munawwar Suleiman (@mnaw7) potępił decyzję pozwolenia Żydom na pracę w Arabii Saudyjskiej, tweetując 29 grudnia: „Czy Kalif Umar nie wygnał Żydów z Półwyspu Arabskiego? A wy dzisiaj ściągacie Żydów z powrotem przez import [pracowników]!!”


Inny użytkownik Twittera napisał: “Allah przeklął ich [Żydów], są braćmi małp i świń”.


W odróżnieniu od tego, Abdallah Muhammad Al-Faraj (@nashma2) tweetował 1 stycznia 2015 r.: „Żydzi należą do ‘Ludzi Księgi’ [Koraniczne określenie Żydów i chrześcijan] i (z religijnego punktu widzenia) kochamy ich bardziej niż hindusów, buddystów i ateistów…”


„Liberalny Abu Szlach” tweetował: „Niektórzy z noszących narodowe [tj. saudyjskie] dowody tożsamości są wobec nas bardziej wrodzy niż posiadacze paszportów izraelskich…”


Talal bin Saud tweetował w podobnym duchu: „Oni [Żydzi] są bardziej godni zaufania niż niektórzy muzułmanie”.






[…]

[…]

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Burnews.com, December 31, 2014.

[2] Al-Watan (Saudi Arabia), December 31, 2014.

[3] Sheikh Muhammad Ibn Salih Al 'Uthaymeen (1929-2001) was a prominent Muslim religious scholar in the latter half of the 20th century and had considerable influence on the Salafi movement. He was a member of the Council of Senior Clerics (Saudi Arabia’s supreme religious body), a lecturer at the shari’a faculty of the Imam Muhammad Ibn Sa’ud Islamic University in Al-Qassim province, and the imam and preacher at the Grand Mosque in 'Unaizah. [4] Al-Watan (Saudi Arabia), December 31, 2014.