Poniższy raport jest teraz bezpłatną ofertą MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Aby uzyskać informacje o subskrypcji JTTM, kliknij tutaj.

5 lipca 2023 r. zwolennik Al-Kaidy, Sandar Al-Ghafiki, opublikował jednostronicowy esej zatytułowany „Agresja Żydów na niezłomny obóz w Dżenin”. [1]

Esej zaczyna się od stwierdzenia, że ​​każdy muzułmanin zna wydarzenia z obozu dla uchodźców w Dżeninie, twierdzi, że Izrael „zabija, sieje zepsucie i zniszczenie oraz odstrasza ich [muzułmanów na Zachodnim Brzegu (Judei i Samarii)], pod pretekstem eliminowania terroru i gaszenia płomienia dżihadu”. Al-Ghafiki dodaje, że celem eseju nie jest wyliczenie zbrodni „okupanta”, ale raczej zwrócenie się do „moich muzułmańskich braci na całym świecie”.

Wzywając muzułmanów, by „wspierali waszych braci, gdziekolwiek jesteście i jakkolwiek możecie, i stoczmy tę bitwę razem”, Al-Ghafiki cytuje zabitego przywódcę Al-Kaidy, szejka Ajmana Al-Zawahiriego: „Walczymy jako jeden naród, jedna bitwa na wielu frontach”.

Zwolennik Al-Kaidy dalej pisze: „Idźmy naprzód i zaatakujmy Żydów, ich interesy i ich pomocników, w tym zwolenników nie-Arabów i arabskich normalizatorów, gdziekolwiek się znajdują i osiedlają, czy to w Palestynie, czy za granicą. Pójdziemy za przykładem ‘lwów’ indywidualnego dżihadu, kiedy atakujemy ich [Żydów], wyjaśnijmy to przez daw’a”. Al-Ghafiki dodaje, że dżihad powinien być prowadzony przeciwko Żydom i ich sojusznikom, w tym „chrześcijanom i tyranom z Zachodu”.

Al-Ghafiki często publikuje eseje na różne tematy. 1 lutego opublikował artykuł omawiający znaczenie przysięgi wierności złożonej 25 stycznia przez członków plemienia Tuaregów w Mali [2], a 30 czerwca esej zatytułowany „O ludu Koranu, upiększcie Koran swoimi czynami!”, o ostatnim proteście palenia Koranu w Sztokholmie. [3]


[1] Chirpwire.net, July 5, 2023.

[2] See MEMRI JTTM Report: Prominent Al-Qaeda Supporter Hails Pledge Of Allegiance By Tuareg Tribes To Al-Qaeda In Mali As 'Beginning Of Glories’ In Islamic Maghreb, February 2, 2023.

[3] See MEMRI JTTM Report: Reacting To Quran Burning In Stockholm, Al-Qaeda In The Indian Subcontinent (AQIS) Calls For Beheadings, Al-Qaeda Supporter Asserts Killing Insulters Of Islam Would End The Phenomenon, July 3, 2023.