Poniżej podajemy fragment wywiadu ze znanym dziennikarzem egipskim Mohamedem Hassaneinen Heikalem, który nadała CBC TV 19 września 2013 r.:

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć to wideo w MEMRI TV:

Muhammad Hassanein Heikal: W latach 1950. i 1960. Rozpoczęły się próby zakończenia nuklearnego wyścigu zbrojeń. Kraje, które już miały broń nuklearną, postanowiły, że wystarczy im to, co mają, a wszystkie inne kraje, które uznały dołączenie do nuklearnego wyścigu zbrojeń za zbyt trudne, wierzyły, że produkcja broni chemicznej i biologicznej jest sposobem biednego człowieka na odstraszenie krajów nuklearnych. Szczególnie dotyczyło to świata arabskiego. Ani jeden kraj arabski nie powstrzymał się przed produkcją broni chemicznej i biologicznej.

Prowadząca wywiad: Żaden z nich?

Muhammad Hassanein Heikal: Ani jeden kraj arabski nie powstrzymał się przed produkcją i utrzymywaniem arsenału broni chemicznej.

Prowadząca wywiad: Włącznie z Egiptem?

Muhammad Hassanein Heikal: Tak. Produkcja broni chemicznej i biologicznej była łatwa. Wszystko opierało się na naukowcach niemieckich, którzy uciekli z Niemiec [po II wojnie światowej]. Niektórzy z nich mieli wiedzę o energii nuklearnej, jak dr [Wolfgang] Pilz, który przyjechał do nas na trochę, a potem zaczął pracować nad pociskami i przeniósł się do Chin.

Prowadząca wywiad: To było w latach 1950.?

Muhammad Hassanein Heikal: W 1950. i 1960s. Ponieważ zdobycie energii nuklearnej było tak trudne i kosztowne i ponieważ wszyscy mniej lub bardziej wiedzieliśmy, że Izrael ma broń nuklearną, wszystkie kraje, do ostatniego…

Prowadząca wywiad: No więc wyprodukowali ją w pewnym momencie, ale czy kontynuują to dzisiaj?

Muhammad Hassanein Heikal: Wszystkie kraje ją produkowały, a potem wszystkie zrozumiały, że nie jest dla nich korzystne trzymanie dużych zapasów broni chemicznej i biologicznej. Kaddafi ją miał. Wszyscy mieli. Syria je ma..

[…]

Sądzę, że Syria nie martwi się zanadto pozbyciem się tych zapasów broni chemicznej, której, jak rozumie – i jak rozumie cały świat – nie może użyć.

Prowadząca wywiad: Ale kiedy [Al Assad] zgodził się przekazać swoją broń chemiczną, przyznał, że ma taką broń chemiczną…

Muhammad Hassanein Heikal: Ale wszyscy mają broń chemiczną.

[…]