Poniższy report jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

22 stycznia 2020 r. Najwyższa Rada Sądownicza Iraku opublikowała raport z zeznaniami  Szify Al-Ni’my, starszego duchownego Państwa Islamskiego (ISIS), którego aresztowanie przez siły bezpieczeństwa ogłoszono 16 stycznia 2020 r., w którym przyznał, że wydał wiele fatw, włącznie z fatwami pozwalającymi na wygnanie chrześcijan z miasta Mosul, jak również branie do niewoli i sprzedawanie jazydzkich kobiet.

Według raportu, Al-Ni’ma powiedział, że ukończył uniwersytet Al-Madina Al-Monawarh w Arabii Saudyjskiej w 1984 roku i pracował przez trzy miesiące jako nauczyciel w szkole Al-Raszideen w Adżmanie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zanim wrócił do Iraku. Przyznał, że brał udział w walce z armią iracką i w założeniu zbrojnych grup, takich jak Armia Mudżahedinów, Armia Mahometa i Armia Islamska. W raporcie czytamy również, że Al-Ni’ma wydał wiele fatw, włącznie z fatwami pozwalającymi na zabijanie i podkładanie bomb przeciwko irackim siłom bezpieczeństwa w Mosulu w latach 2006 i 2007.

Al-Ni’ma przyznał także, że otrzymywał fundusze dla mudżahedinów od obywatela Mosulu mieszkającego w Londynie o nazwisku Abu Mustapha Al-Nadżmawi, i od obywatela saudyjskiego o nazwisku Abdallah Al-Ghonaiman. Raport cytuje Ni’mę: „W 2007 r. pojechałem do Makkah, żeby dokonać umrah [pomniejsza pielgrzymka do Makkah, dokonywana o dowolnej porze roku] i spotkałem się z terrorystą Abu Mustafą Al-Nadżmawim i jest on obywatelem z Mosulu, który mieszka w Londynie… omawialiśmy religijne tematy i wyjaśniłem mu sytuację w Mosulu i szczegóły o siłach irackich i ich związkach z Amerykanami. Mówiliśmy o roli frakcji dżihadystycznych i dał mi 6 tysięcy dolarów, i poprosił, żebym wydał je na grupy zbrojne. Kiedy wróciłem do Mosulu, spotkałem się z członkami zbrojnych grup i rozdzieliłem między nich pieniądze. W tym samym roku pojechałem z powrotem do Arabii Saudyjskiej, żeby dokonać hadż i spotkałem się znowu z Al-Nadżmawim, a on przedstawił mnie tak zwanemu szejkowi Abdallahowi Al-Ghonaimanowi, który był saudyjskim obywatelem, który wiedział o mnie i mojej ideologii, i dał mi 4 tysiące dolarów”.

Zeznania Al-Ni’my obejmują także założenie szkoły Abdallaha Al-Ni’my, gdzie uczyły się dziesiątki mudżahedinów, włącznie z tym, który później został ochroniarzem przywódcy ISIS, Abu Bakra Al-Baghdadiego. Al-Ni’ma przyznał się również do namawiania młodych mężczyzn do wstępowania do ISIS, któremu sam złożył przysięgę wierności w obecności wysokiego rangą duchownego i sędziego ISIS, saudyjskiego obywatela o nazwisku Al-Kahtani, powtarzając ją przdz Abu Mu’tazem Al-Afarim.

Wyliczając wydane przez siebie fatwy Al-Ni’ma powiedział: „Wydałem fatwy, które karzą obywateli, którzy nie chodzą do meczetu, fatwę o chłoście dla tych, którzy palą papierosy i fatwę wymagającą od funkcjonariuszy z [irackich] sił bezpieczeństwa, by zdobyli świadectwo skruchy i oddali swoją broń. Wydałem także fatwę wymagająca od właścicieli sklepów płacenia zakat i fatwę wygnania chrześcijan z Mosulu, i pozwalającą na zabijanie szyitów, i wydałem inne fatwy dotyczące pozwolenia dla wojowników na branie do niewoli jazydzkich kobiet i sprzedawanie ich, i zabijanie jazydzkich mężczyzn. Wydałem także fatwy o konfiskacie domów wysiedlonych ludzi i pozwoleniu wojownikom ISIS na wysadzenie w powietrze meczetów w Mosulu, które miały groby proroków i prawych ludzi w środku, taka jak pozwolenie na zniszczenie meczetu Proroka Junusa w sierpniu 2014 r.”

Raport wspomina także, że synowie Al-Ni’my, Abd Al-Bari i Abd Al-Hadi, byli członkami ISIS. Pierwszy został skazany na śmierć, a drugi odsiaduje obecnie karę pięciu lat więzienia w Al-Sulaimanijah w Iraku.

Raport kończy się cytatem Al-Ni’my, który mówi, że  przez dwa miesiące ukrywał się w domu swojej córki w dzielnicy Al-Muhandiseen, a kiedy siły irackie dotarły do okręgu Al-Muthanna, zaczął przemieszczać się w różne miejsca, aż do aresztowania w dzielnicy Al-Mansour.

Źródło: Hjc.iq, 22 stycznia 2020.