5 lutego 2020 roku religine grupy i partie polityczne w Pakistanie zorganizowały masowe protesty w całym Pakistanie i w Azad Kaszmir, kontrolowanej przez Pakistan części Kaszmiru. Aktywiści dołączyli do protestów poparcia dla Kaszmirczyków w Dżammu Kaszmir, terenie spornym, którego autonomię Indie ograniczyły przez konstytucyną poprawkę 5 sierpnia 2019 r. Wielu kaszmirskich przywódców głównego nurtu pozostaje w areszcie domowym.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia i wypowiedzi z protestów pakistańskich grup w Dniu Solidarności z Kaszmirem. Wśród wiodących grup, które wzięły udział w protestach były Dżamaat-e-Islami Pakistan, Dżamiat Ulema-e-Islam, Rada Obrony Pakistanu, ministerstwa rządowe, Tehreek-e-Labbaik Pakistan, Pakistańska Partia Ludowa, Pakistańska Liga Muzułmańska, Pakistan Awami Tehreek, organizacje kupców i studentów, i inni.  

Protesty organizowano także w innych krajach, takich jak Turcja i Zjednoczone Królestwo, szczególnie przez kaszmirską diasporę. Według informacji w gazecie w języku urdu, „Roznama Dunya” z 6 lutego 2020 r., Dzień Solidarności z Kaszmirem „zaczął się od modlitw w meczetach za męczenników Kaszmiru”. Artykuł informuje, że zorganizowano także imprezę w brytyjskim parlamencie, by uczcić tę okazję.  


W Islamabadzie, Uzma Gul, przewodnicząca Ruchu Solidarności z Kaszmirem, poprosiła pakistański rząd o ”ogłoszenie dżihadu dla wyzwolenia okupowanego Kaszmiru”. Powiedziała: ”Dżihad jest [inną] nazwą wojny przeciwko agresji i okupacji. Jest prawem Kaszmirczyków i jest na to rozkaz w islamie”. (”Roznama Ummat”, 6 lutego 2020)


W Karaczi, organizacja Barelvi Sunni Tehreek uczestniczy w wiecu. Tekst na transparencie brzmi: „Kaszmir jest żyłą szyjną Pakistanu”. („Roznama Express”, 6 lutego 2020)


W Peszawarze, protestujący pala flagę Indii. („Roznama Dunya”, 6 lutego 2020)


Kobiety protestujące w Karaczi trzymają transparent z napisem: „Kaszmir będzie pakistański”. (”Roznama Express”, 6 lutego 2020)


Na wiecu protestacyjnym Maulana Hamidul Haq Haqqani, przewodniczący Rady Difa-e-Pakistan, powiedział: „Kaszmir zostanie uwolniony dżihadem, nie sloganami”. (”Roznama Ummat”, 6 lutego 2020)


W Mirpur (Pakistański Kaszmir), 6 lutego, pakistański premier Imran Khan przemówił na masowym wiecu, żeby wyrazić solidarność z Kaszmirczykami.  Khan ostrzegł indyjskiego premiera, Narendrę Modiego: „Nie trwaj w błędnych przekonaniach. Atak na Pakistan będzie twoim ostatnim błędem. Nikt w Pakistanie nie boi się śmierci”. („Roznama Dunya”, 7lutego 2020).


W Turcji członkowie kaszmirskiej diaspory protestują przed indyjskim konsulatem w Stambule. („Roznama Ummat”, 6 lutego 2020)


20-km ludzki łańcuch stworzyli członkowie Dżamaat-e-Islami Pakistan. Emir Dżamaat-e-Islami i senator Sirajul Haq przemawiali do tłumu. (”Roznama Ummat”, 6 lutego 2020)


Dziecko w mundurze armii pakistańskiej uczestniczyło w protestach (”Roznama Ummat”, 6 lutego 2020)


W pakistańskim mieście Hyderabad, społeczność hinduska protestowała przeciwko działaniu Indii w Kaszmirze („Roznama Dunya”, 6 lutego 2020)


Stewardesa w samolocie Pakistan International Airlines z Karaczi rozdaje kaszmirskie flagi pasażerom. („Roznama Dunya”, 6 lutego 2020