W wywiadzie z 9 lutego 2020 r. dla wychodzącej w Londynie saudyjskiej gazety „Al-Sharq Al-Awsat”, Mubarak Al-Fadil Al-Mahdi, były wicepremier Sudanu a obecnie przewodniczący Partii Reformy i Odnowy Umma, wyraził poparcie dla niedawnego spotkania między sudańskim przywódcą, ‘Abd Al-Fattahem Al-Burhanem i izraelskim premierem, Benjaminem Netanjahu i dla normalizacji stosunków między tymi dwoma krajami. Odpowiadając tym, którzy potępili to spotkanie, Al-Mahdi powiedział, że sami Palestyńczycy znormalizowali stosunki z Izraelem i utrzymują z nimi związki ekonomiczne od czasu podpisania umów z Oslo, jak to robi również wiele innych krajów arabskich, z których największy jest Egipt.

Al-Mahdi dodał, że trwająca latami polityka Arabów nieustannej odmowy, jako część której odrzucali każdą propozycję rozwiązania sprawy palestyńskiej, jest nierealistyczna i zaszkodziła im, i że mowa o dalszym bojkocie Izraela staje się bezsensowna w obecnej rzeczywistości i przy istniejącej równowadze sił. Wzywając Arabów, by nauczyli się z błędów przeszłości i poszli w kierunku normalizacji stosunków z Izraelem, podkreślił, że Sudańczycy, za wyjątkiem kilku ekstremistów, są za tą opcją, szczególnie dlatego, że Sudan jest w rozpaczliwej potrzebie izraelskiej technologii. Ponadto, przyjaźń z Izraelem może pomóc Sudanowi w oczyszczeniu swojego imienia jako byłego państwa- sponsora terroru i może prowadzić do zniesienia sankcji USA, powiedział.  

Należy wspomnieć, że Al-Mahdi wyrażał podobne stanowisko, kiedy był ministrem inwestycji i wicepremierem, co wywołało ogień ze strony sudańskiego politycznego i religijnego establishmentu. [1] 

Należy także wspomnieć, że według niedawnych doniesień, Izrael, USA, Egipt i Arabia Saudyjska dyskutują możliwość zorganizowania szczytu w Kairze, z uczestnictwem premiera Netanjahu i kilku arabskich przywódców, włącznie z saudyjskim następcą tronu, księciem Muhammadem bin Salmanem, egipskim prezydentem, ‘Abd Al-Fattahem Al-Sisim i przywódcami Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Omanu i Sudanu. Jeśli jest jakaś prawda w tych doniesieniach, spotkanie między Netanjahu a Al-Burhanem mogło być próbnym balonem przed tym szczytem. Wywiad z Al-Mahdim w „Al-Sharq Al-Awsat”, jak również inny artykuł opublikowany niedawno przez tę gazetę – artykuł z opinią publicysty ‘Abd Al-Rahmana Al-Rasheda, wyjaśniający powody Sudanu dla zbliżenia z Izraelem[2] – mogą także być saudyjską próbą promowania idei normalizacji stosunków z Izraelem w społeczności arabskiej.  

Wywiad z Al-Mahdi w ”Al-Sharq Al-Awsat”

[Ciąg dalszy tekstu nie jest spolszczony]

https://www.memri.org/reports/sudanese-politician-saudi-al-sharq-al-awsat-daily-sudanese-people-support-normalization


[1] See MEMRI Special Dispatch No.7074, Sudanese Investment Minister: Normalization With Israel Isn’t ‘Such A Big Deal’; Sudanese Cleric: Shari’a Permits It, August 30, 2017; Special Dispatch No. 7109, Sudanese Cleric Defends Investment Minister’s Call To Normalize Relations With Israel, September 26, 2017.

[2] See MEMRI Special Dispatch No. 8540, Senior Saudi Journalist Following Meeting Between Leaders Of Sudan And Israel: Sudan’s Action Is Understandable; Many Arab Countries Hold Ties With Israel, February 6, 2020.

[3] Al-Sharq Al-Awsat (London), February 9, 2020.