Po zamachu nożowniczym 25 września 2020 r. na dwoje ludzi przed byłą redakcją w Paryżu francuskiego tygodnika satyrycznego “Charlie Hebdo” francuska policja początkowo zatrzymała co najmniej siedmioro ludzi, włącznie z głównym podejrzanym[1]. Głównym podejrzanym jest pakistański imigrant, który podał swój wiek na 18 lat i przyjął „odpowiedzialność” za zamach[2]. Według innych doniesień ma 25 lat[3].

Relacja “Roznama Ummat”

W sądzie we Francji toczy się sprawa o zamach w 2015 roku, w którym wielu ludzi, głównie dziennikarzy, zostało zabitych przez dwóch dżihadystycznych braci, Saida i Cherifa Kouachich w redakcji „Charlie Hebdo” po tym, jak tygodnik ten opublikował karykatury przedstawiające Mahometa. Co najmniej 14 wspólników Saida i Cherifa Kouachich stoi przed sądem za zamach z 2015 r. W tegorocznym zamachu, głównego zamachowca zidentyfikowano jako Zaheera Hassana Mahmouda, którego rodzina żyje w mieście Mandi Bahauddin w pakistańskiej prowincji Pendżab.

Poniżej znajdują się fragmenty relacji opublikowanej przez popierającą dżihad pakistańską gazetę w języku urdu, „Roznama Ummat”:[4]

„Zaheer Mahmoud jest uważany za bohatera w całym Pakistanie, włącznie z [miastem] Mandi Bahauddin”

Z drugiej strony, Zaheer Mahmoud jest uważany za bohatera w całym Pakistanie, włącznie z Mandi Bahauddin. Ojciec Zaheera Mahmouda, Irszad Mahmoud, mówi, że jest dumny z syna mudżahedina. Krewni zamachowca… obecni w Pakistanie, są z niego dumni. Zaheer Hassan Mahmoud, urodzony w Mandi Bahauddin, zaakceptował zamach, mówiąc, że przeprowadził zamach w reakcji przeciwko “Charlie Hebdo” za opublikowanie bluźnierczych karykatur raz jeszcze.

Należy zanotować, że fala gniewu i smutku przetoczyła się przez cały świat islamski po ponownej publikacji bluźnierczych karykatur przez “Charlie Hebdo” niedawno, na początku procesu sądowego w sprawie dotyczącej zamachu w 2015 r. na to pismo, które jest wrogiem islamu.

Podczas protestów w Pakistanie przeciwko temu bluźnieczemu czynowi, hołd był złożony w płomiennych słowach Zaheerowi Mahmoudowi, głównemu graczowi w zamachu [z września 2020] na “Charlie Hebdo”. W tym czasie Zaheer Mahmoud został ogłoszony bohaterem w Mandi Bahauddin i obszarach je otaczających… Zaheer Mahmoud należy do dzielnicy Kothli Kazi w Mandi Bahauddin.

„Matka, Ruchsana Begum powiedziała, że ich syn powiedział członkom rodziny z góry o tym zamachu i poprosił ich o modlitwy”

W rozmowie z [„Roznama] Ummat”, ojciec Zaheera Mahmouda, Arszad Mahmoud, który z zawodu jest farmerem, powiedział: “Cokolwiek Zaheer zrobił, jest bardzo dobre; karą za popełnienie bluźnierstwa wobec proroka jest śmierć; bluźnierca nie zasługuje na nic mniej niż śmierć; ten, który zabija tych, którzy popełnili bluźnierstwo przeciwko prorokowi, idzie do raju i cała jego rodzina pójdzie do raju; to jest powód, dla którego czuję się bardzo dumny, że mój syn dokonał takiego dobrego uczynku”.

Powiedział, że nie martwi się tym, jakiego rodzaju karę jego syn otrzyma we Francji ani tym, co się [z nim] stanie; kiedy podjął ten krok, z pewnością myślał o tym co się zdarzy i jak się zdarzy; podjął ten krok na drodze Allaha i on [Allah] będzie mu pomocny. On [Arszad Mahmoud] powiedział: Nie mamy kontaktu z Zaheerem od czasu jego aresztowania i nie wiemy, w jakiej jest sytuacji. Jednak próbujemy stworzyć środki skontaktowania się z nim, Powiedział, że Zaheer powinien otrzymać wszelką pomoc prawną, do której ma prawo.

Matka Zaheera Mahmouda, Ruchsana Begum powiedziała, że ich syn powiedział członkom rodziny z góry o tym zamachu i poprosił ich o modlitwy. Powiedziała: Zaheer powiedział nam, że dokona tego czynu po piątkowych modłach [25 września]; zadzwonił także do jednego ze swoich przyjaciół i powiedział mu.

Przy tej okazji ojciec Zaheera Mahmouda, Irszad Mahmoud, powiedział, że po zamachu jego syna w Paryżu sąsiedzi i krewni zaczęli przybywać do jego domu, by im pogratulować; cała wieś jest niezmiernie dumna z tego czynu Zaheera; gdzie nie pójdziesz, mówią tylko o nim.


[1] France24.com (France), September 26, 2020.

[2] France24.com (France), September 26, 2020.

[3] TheNational.ae (UAE), September 30, 2020.

[4] Roznama Ummat (Pakistan), October 4, 2020