Poniżej podajemy próbkę MEMRI Iran Threat Monitor Project (ITMP). Więcej informacji można uzyskać przez napisanie do memri@memri.org, wpisując „ITMP Subscription” jako tytuł.

6 grudnia 2020 roku irańska agencja informacyjna Tasnim nadała archiwalne przemówienie irańskiego naukowca nuklearnego, Mohsena Fachrizadeha, dyrektora Organizacji Obronnych Innowacji i Badań Iranu, który został zabity 27 listopada 2020 r. Fachrizadeh podkreślił znaczenie zbudowania nuklearnej infrastruktury w Iranie jako równoważącego posunięcia wobec rozwoju nuklearnego w innych miejscach regionu. Fachrizadeh mówił, że użycie broni chemicznej przez Irak podczas wojny irańsko-irackiej zaskoczyło Iran i argumentował, że niezbędne jest zbudowanie nuklearnej infrastruktury w Iranie w celu uniknięcia podobnej sytuacji w dziedzinie nuklearnej.  Dodał, że MAEA i Stany Zjednoczone zachowują milczenie w obliczu nuklearnego zagrożenia wobec Iranu. Fachrizadeh mówił to podczas ceremonii założenia kliniki dla ofiar reakcji jądrowych w szpitalu Chamran w Iranie. Data przemówienia nie jest znana, a zostało zamieszczone online 6 grudnia 2020 r.  

Aby zobaczyć klip z Mohsenem Fachrizadehem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Widzimy jak supermocarstwa wypowiadają groźby związane z bronią jądrową i te groźby nasilają się”

Mohsen Fachrizadeh: [Użycie przez Saddama broni chemicznej] było gorzkim doświadczeniem, które nauczyło nas, że musimy być ostrożni na wszystkich frontach, żebyśmy nie zostali zaskoczeni. Obecnie widzimy jak supermocarstwa wypowiadają groźby związane z bronią jądrową i te groźby nasilają się.

[…]

Kiedy wyłaniają się takie sprawy, nie widzimy żadnego międzynarodowego organu, nawet MAEA lub ONZ, mówiącego cokolwiek o tym.

[…]

„Nuklearna ekspansja [w regionie] wymaga od nas zbudowania równoważącej infrastruktury”

Jeśli chodzi o nasz region, to staje się on nuklearny. Spójrzcie na Arabię Saudyjską. Ma olbrzymie plany nuklearne, takie jak plan króla Fahda. ZEA energicznie idą tą drogą.

Jeśli chodzi o Pakistan i Indie, sprawy są jasne. Ta nuklearna ekspansja wymaga od nas zbudowania równoważącej infrastruktury. Jeśli nie zbudujemy tej infrastruktury i biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo tego, co się zdarzy – w Iranie, w regionie lub [na arenie] międzynarodowej… Jeśli byliśmy chemicznie narażeni wtedy, zdecydowanie będziemy znacznie bardziej narażeni na tym [nuklearnym] polu teraz.

Dlatego ta klinika jest częścią wymaganej infrastruktury i musimy pracować w innych dziedzinach naszej nuklearnej obrony.