Poniżej podajemy niedawne posty z MEMRI Iranian Media blog. Odwiedzaj często Iranian Media blog (http://www.thememriblog.org/index.php/en/main_iran.htm?blogSubj=iran/&page=3 ), gdzie są najświeższe wiadomości i aktualności, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Turecki prezydent w Iranie: Turcja nie jest płytą wyrzutni rakietowej dla USATurecki prezydent Abdullah Gul mówi, że Ankara nie pozwoli USA na użycie baz wojskowych NATO w Turcji do celów militarnych przeciwko innym krajom.

W wyłącznym wywiadzie dla Press TV w Teheranie wczoraj Gul powiedział, że każda instalacja militarna w Turcji jest pod kontrolą tureckich dowódców i dodał, że “nic nie może zdarzyć się bez naszej wiedzy”.

Gul przybył do Teheranu 13 lutego na czele ważnej delegacji liczącej 135 członków na zaproszenie irańskiego prezydenta Mahmouda Ahmadineżada.Gul powiedział także, że Turcja popiera prawa Iranu do energii nuklearnej i będzie odgrywała konstruktywną rolę w irańskim programie nuklearnym w przyszłości.Źródło: Press TV, Iran, 16 lutego 2011

Irański generał ostrzega USA przed konsekwencjami ingerencji i przewiduje nadchodzącą wkrótce konfrontację z USAWysoki dowódca irański ostrzega USA przed ingerencją w sprawy Iranu.

Zastępca szefa sztabu Irańskich Sił Zbrojnych, ds. kultury i propagandy generał brygady Masoud Dżazajeri, powiedział dzisiaj: „USA i Biały Dom będą wkrótce zawstydzeni z powodu podjętych kroków”.

Dżazajeri powiedział to po wypowiedzi sekretarz stanu Hillary Clinton, która niedawno stwierdziła, że USA będę popierały antyrządowe protesty w Iranie.

“Era absolutnej władzy USA i ich służb militarnych i bezpieczeństwa minęła” – powiedział, dodając, że powszechne fale konfrontacji wkrótce objawią się w USA.

Źródło: ISNA, Iran, 16 lutego 2011

Irański ustawodawca oskarża reżim syjonistyczny o udział w niedawnych niepokojach w IranieCzłonek irańskiego Majlisu powiedział dzisiaj, że „reżim syjonistyczny i jego najemnicy w Iranie” najwyraźniej maczali ręce w niepokojach w Teheranie 14 lutego.

Niepokoje obecne i w zeszłym roku mają korzenie w materialistycznej myśli i aspiracjach nawołujących do buntu oraz w przewodnictwie i wsparciu syjonistów – powiedział Szabib Dżoujjari na otwartej sesji Majlisu.

Mówił on o zamieszkach spowodowanych przez, jak określił, małą grupę buntowników w zachodnim Teheranie 14 lutego.Źródło: Fars, Iran, 16 lutego 2011

Karykatura w Rooz: Chamenei i Stalin


Przewodniczący irańskiego Majlisu wzywa do ścigania sądowego Mousaviego i Karroubiego; działacze wzywają do kontynuowania protestów

Po wczorajszych (14 lutego) protestach w miastach Iranu, w których udział wzięły tysiące, przewodniczący irańskiego Majlisu Ali Larijani zaatakował przywódców ruchu protestu Mehdi Karroubiego i Mira Hosseina Mousaviego mówiąc, że „wpadli w pułapkę zastawioną przez USA i syjonistów” i wzywając Majlis, by ścigał ich z całą surowością prawa. Przemawiając w Majlisie powiedział, że „ci dwaj muszą pożałować teraz, kiedy widzą, że USA i Izrael popierają ich działania”. Dodał, że USA i Izrael podpuszczali protestujących, by wyszli na ulice i wzięli udział w nielegalnych demonstracjach, i potępił „syjonistyczno-amerykańską, antyrewolucyjną i antypatriotyczną działalność buntowników”. Członkowie Majlisu odpowiadali okrzykami „Śmierć Ameryce” i „Śmierć Izraelowi” i wzywali do stracenia Mousawiego i Karroubiego (materiał zdjęciowy z sesji Majlisu znajduje się tutaj i tutaj ).


Irański prokurator generalny Gholam Hossein Mohseni-Ejei obiecał, że władze rozprawią się z ludźmi stojącymi za zamieszkami stanowczo i szybko. Przywódcy protestu Mousavi i Karroubi znajdują się obecnie w areszcie domowym.

Według informacji na Facebook, których wiarygodności nie można zweryfikować, społeczeństwo irańskie jest wzywane do kontynuowania protestów przeciwko reżimowi z demonstracjami wyznaczonymi na dzisiaj na godzinę 17:00 (czasu lokalnego).

We wczorajszych demonstracjach w Teheranie, podczas których protestujący krzyczeli “Śmierć dyktatorowi” i “Śmierć Chameneiemu”, jedna osoba została podobno zabita strzałami karabinowymi, a inne ranne. Demonstracje odbywały się także w Sziraz, Esfahanie i Maszhad, gdzie protestujący zostali pobici i rozproszeni gazem łzawiącym. Agencja informacyjna Fars, która jest związana z Korpusem Gwardii Rewolucyjnej, stwierdziła, że wśród protestujących są „zwolennicy Szacha” i „podżegacze do fitny” i za strzały obwiniała członków ruchu protestacyjnego Mojahedin-e-Khalk. Według doniesień, sieć telefonów komórkowych została zakłócona, żeby przeszkodzić zorganizowaniu demonstracji, a dostęp do stron internetowych ruchu był zablokowany. Witryna internetowa opozycjonistów, Kaleme, informowała, że jest przedmiotem cyber-ataku i wezwała użytkowników do śledzenia aktualności przez Facebook.

Źródła: Press TV (Iran), 15 lutego 2011; Kaleme Fars (Iran), 14, 15 lutego 2011

Ahmadineżad przerywa konferencję prasową – kiedy turecki prezydent mówi, że kraje regionu muszą respektować wolę swoich ludów

Irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad przerwał wspólną konferencję prasową z tureckim prezydentem Abdullahem Gulem, kiedy Gul wezwał kraje regionu do honorowania woli ich ludów.

Konferencja została przerwana po trzech pytaniach zadanych tureckiemu prezydentowi.

Ahmadineżad nie mówił podczas tej konferencji.

Źródło: Lenziran.com, 14 lutego 2011

Irański wysoki funkcjonariusz; USA działają przeciwko egipskiej rewolucji; spodziewana jest palestyńska intifada

Wysoki irański funkcjonariusz sądownictwa, Mohammad-Javad Larijiani, który jest bliski irańskiemu Najwyższemu Przywódcy Ali Chameneiemu, powiedział, że USA mogą rozkazać armii egipskiej, nad którą panują, by zmasakrowała lud egipski w celu zatrzymania tam rewolucji.

Wezwał Egipt do wycofania się z porozumienia pokojowego z Izraelem, jak również z sojuszu z USA, które starają się odciąć Egipt od krajów arabskich.

Dodał, że rewolucja egipska doprowadzi do nowej intifady w Palestynie i do pogodzenia między Fatahem a Hamasem.

Członek komitetu bezpieczeństwa narodowego Majlisu, Mahmoud Ahmadi-Bighasz, powiedział, że reżim islamistów-salafich, taki jak talibowie w Afganistanie lub nacjonalistyczna frakcja w Egipcie, mogą zagrozić Teheranowi, mimo że są antyizraelskie.

Dodał, że reżim króla Jordanii Abdallaha jest nielegalny, ponieważ jego matka i żona są pochodzenia brytyjskiego, i że lud Jemenu obali swojego skorumpowanego prezydenta Ali Abdallaha Salaha.

Członek komitetu bezpieczeństwa narodowego Majslisu, Hossein Nakavi wezwał do wyrzucenia z Iranu wyższego personelu dyplomatycznego jako oznakę poparcia dla rewolucji w Egipcie.

Źródło: Fars, Iran, 12 i 14 lutego 2011

Obchody rocznicy rewolucji irańskiej w Katarze


Irański ambasador w Katarze, Abdullah Sohrabi i katarski minister środowiska Abdallah bin Mubarak bin Aaboud Al-Midhadhi, powyżej, kroją tort podczas przyjęcia w klubie dyplomatycznym, żeby zaznaczyć 32 rocznicę irańskiej rewolucji islamskiej.

W przyjęciu 12 lutego udział brało wielu ambasadorów oraz Irańczyków mieszkających w Katarze.

Ambasador Sohrabi chwalił silne związki między Doha a Teheranem w dziedzinach polityki, gospodarki, handlu, kultury, nauki i technologii.

Źródło: “Gulf Times”, Katar, 13 lutego 2011

Dowódca irańskiej basidż: Syjoniści powinni wrócić do swoich krajów zanim zostaną wrzuceni do morza

Dowódca irańskiej milicji basidż, Mohammad Reza Nakdi, poradził syjonistom, by wrócili do krajów, z których przyszli, bo inaczej Palestyńczycy wrzucą ich do morza, ponieważ niebawem Izrael zostanie z powodzeniem oblężony. Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Ramin Mehmanparast, powiedział w podobnym duchu, że rozwój w regionie idzie w kierunku szkodliwym dla Izraela i że syjoniści lepiej nich wracają tam, skąd przyszli. Źródło: Mehr (Iran), 11 lutego 2011

Protest przeciwko Obamie uczestników Dnia Rewolucji Irańskiej


Kayhan: Egipt musi unieważnić traktat pokojowy z Izraelem

Irańska gazeta “Kayhan”, która jest związana z Najwyższym Przywódcą Alim Chameneim, wezwał Kair, by unieważnił traktat pokojowy z Izraelem zgodnie z wolą ludu egipskiego.

“Kayhan”(Iran), 13 lutego 2011

Potężna eksplozja w Kum w Iranie

Witryna internetowa Mashreg, która jest związana ze zwolennikami Ahmadineżada, poinformowała o potężnej eksplozji gazociągu w mieście Kum w Iranie.

Inne miejscowe witryny i blogi mówiły, że eksplozja miała miejsce w instalacji nuklearnej.

(Żeby zobaczyć eksplozję na YouTube, kliknij tutaj )

Nie było oficjalnego potwierdzenia tego wydarzenia.

Źródło: Mashreg, Iran, 11 lutego 2011

Ahmadineżad: Rozpoczęła się globalna rewolucja Mahdiego

W przemówieniu na Dzień Rewolucji irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad oznajmił o początku rewolucji Magdiego, która, jak powiedział, nie będzie ograniczona do regionu, ale rozszerzy się na całą planetę.

Dodał, że Iran jest zdecydowany dokończyć swój program nuklearny i że “nowy Bliski Wschód będzie regionem bez USA i bez reżimu syjonistycznego, a świat zakosztuje słodyczy świata bez syjonistów i despotów” (więcej o przemówieniu Ahmadineżada wAhmadinejad In Iranian Revolution Day Address: Iran Is Firm In Continuing Nuclear Path – We Don’t Need World Powers; There Will Be A New Middle East – Without The U.S. And Israel).

Powiedział on, że do końca jego prezydentury bezrobocie zostanie zlikwidowane w Iranie; że w ciągu roku Iran wystrzeli żywe zwierzę w przestrzeń kosmiczną; a w ciągu dziesięciu lat zrobi to samo z irańskimi astronautami.

Według doniesień, uczestnicy wiecu krzyczeli “Śmierć Mubarakowi” i spalili jego kukłę, a w całym kraju odbywają się zbiórki pieniędzy na pomoc mieszkańcom Gazy i Palestyny.

Źródła: Lenziran.com, IRIBnews.ir, Fars, Mehr, Press TV, Iran, 11 lutego 2011

Arbil świętuje rocznicę rewolucji irańskiej

Kierownictwo irackiego Regionalnego Rządu Kurdystanu wzięło udział w obchodach w Abril, zaznaczajacych 32. rocznicę Rewolucji Islamskiej w Iranie.

Źródło: Press TV, Iran, 11 lutego 2011

Iran buduje reaktor syntezy jądrowej


Irańscy naukowcy z Organizacji Energii Atomowej lub Iran (AEOI) zaprojektowali i zbudowali urządzenie syntezy jądrowej nazwane IR-IECF, poinformowała wczoraj IRNA.Badania i prace z reaktorem prowadzili naukowcy z Laboratorium Fizyki Plazmy i Syntezy Jądrowej AEOI Ośrodka Badawczego Nauki i Technologii Jądrowej.

Urządzenie używa metody Inertial Electrostatic Confinement i może produkować izotopy i radioizotopy używane przy diagnozowaniu i leczeniu raka.Jedynymi innymi krajami, które posiadają technologię syntezy są USA, Japonia, Korea Południowa, Australia i Francja.Synteza – która wydobywa energię z reakcji jądrowej w procesie podobnym do tego, jak słońce produkuje światło i ciepło – była badana od dziesięcioleci, ale jeszcze nie została rozwinięta w źródło alternatywnej energii.Źródło: IRNA, Iran, 10 lutego 2010

Redaktor “Kayhan: Powszechne powstanie wkrótce dotrze do Izraela i Zachodu

Hossein Szariatmadari, redaktor gazety irańskiej “Kayhan”, która jest związana z irańskim Najwyższym Przywódcą Alim Chameneim, powiedział, że tornado wywołane przez ludy arabskie na Bliskim Wschodzie przeciwko dyktatorom w ich krajach dotrze następnie do Izraela, USA, Anglii i Francji.

Były funkcjonariusz IRGC, Hossein Alai przepowiedział, że powszechne protesty w Egipcie doprowadzą do powstania na Zachodnim Brzegu, które doprowadzi do usunięcia prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa.

Źródło: Iran Diplomacy, Iran, 10 lutego 2011; ”Kayhan”, Iran, 9 lutego 2011

Ahmadineżad: Kobiety były pionierami rewolucji islamskiej; syjonizm zmienił prawdziwy bieg feminizmu

Irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad przemawiał 8 lutego do organizatorów Trzeciej Ministerialnej Konferencji o Roli Kobiet w Rozwoju Państw Członkowskich Organizacji Konferencji Islamskiej i chwalił kobiety irańskie za ich pionierską rolę w Rewolucji islamskiej w Iranie.

Powiedział: “Nikt nie narzucał kobietom islamskich i rewolucyjnych wartości, ponieważ dobrowolnie przyjęły te wartości od czasu Rewolucji [islamskiej]”.

Ostro skrytykował także zachodni feminizm twierdząc, że syjonizm zmienił jego kierunek.„Początkowo feminizm buntował się przeciwko kapitalizmowi i materializmowi, ponieważ miażdżyły one rzeczywistość kobiety; później jednak syjoniści zmienili jego kierunek i zamienili go w siłę przeciwstawiającą kobiety i mężczyzn, podczas gdy oni się uzupełniają” – podkreślił Ahmadineżad.Powiedział także, że w krajach Zachodu kobiety są używane w reklamach, co umieszcza ich godność poniżej towarów. Następnie powiedział, że „najbardziej degradujące obowiązki społeczne” są obecnie narzucane kobietom w tych krajach.Źródło: Press TV, Iran, 9 lutego 2011

Maszal chwali poparcie Iranu dla oporu palestyńskiego, mówi, że opór w regionie jest silniejszy każdego dnia


Szef biura politycznego Hamasu, Chaled Maszal powiedział wczoraj w Damaszku, że opór w regionie jest silniejszy każdego dnia i chwalił Iran za jego nieograniczoną pomoc dla oporu ludu palestyńskiego przeciwko reżimowi syjonistycznemu.

Maszal przemawiał na ceremonii z okazji Dnia Narodowego Rewolucji islamskiej w Iranie.

Dodał: “Wiele zmian dzieje się w regionie, które będą korzystne dla ruchu oporu, z wolą Boga”.

Pogratulował Iranowi z okazji święta i powiedział: “Naprawdę doceniamy nieograniczone poparcie Islamskiej Republiki Iranu dla oporu ludu palestyńskiego”.

Źródła: IRNA, Fars, Iran, 10 lutego 2011

Raport Fars: Irańskie Siły Powietrzne będą testować moc militarną we wspólnych manewrach z sojusznikami


Według irańskiej agencji informacyjnej Fars dowódca Irańskich Sił Powietrznych generał brygady Hassan Szah Safi oznajmił, że kraj planuje przetestować swoje doświadczenie i możliwości poza granicami kraju przez zorganizowanie wspólnych manewrów wojskowych z sojusznikami.

„Siły Powietrzne przetestują swoje doświadczenie i możliwości poza granicami Iranu w przyszłym roku [irańskim] we wspólnych i złożonych manewrach wojskowych z sojusznikami, przy zastosowaniu nowych planów” – powiedział wczoraj Szah Safi.Szah Safi zauważył także, że siły powietrzne wyposażyły swoje samoloty bezzałogowe w kamery zdolne do robienia zdjęć w dzień i w nocy, a także unowocześniły je.Źródło: Fars, Iran, 10 lutego 2011

Reportaż Press TV: Iran otwiera kolejną szkołę w Iraku

Irański ambasador w Bagdadzie wziął udział w ceremonii otwarcia szkoły średniej Al-Insanijah w prowincji Al-Chalis w Iraku. Szkoła została ufundowana i zbudowana przez rząd irański.

Ambasadora przyjmował burmistrz Al-Chalis i rada miasta. Podczas ceremonii przedstawiciel ministerstwa edukacji wychwalał wysiłki rządu irańskiego we wspieraniu ludu irackiego, szczególnie w dziedzinie edukacji.

Ambasador powiedział, że te dwa sąsiadujące kraje mają wspólną religię i kulturę i podkreślił znaczenie wzrastającej współpracy między tymi dwoma krajami. Wyraził gotowość swojego kraju do popierania narodu i rządu irackiego, mówiąc, że więcej projektów rozpocznie się w ciągu następnych kilku miesięcy.

Rząd irański już przekazał rządowi irackiemu 10 innych szkół i innych projektów w całym kraju w ciągu ostatnich kilku miesięcy.Źródło: Press TV, Iran, 9 lutego 2011

Fars: Przewodniczący Majlisu i katarski następca tronu omawiają świat muzułmański i sprawy regionalne


Przewodniczący irańskiego Majlisu Ali Larijani i katarski następca tronu książę szejk Tamim bin Hamad Al-Thani omawiali dzisiaj najnowszy rozwój w stosunkach irańsko-katarskich oraz w świecie muzułmańskim.

Przed odjazdem, na lotnisku Mehrabad w Teheranie, Larijani powiedział dziennikarzom, że Iran i Katar mają przyjacielskie i bliskie związki kulturalne, gospodarcze i polityczne i że ich stosunki rozszerzają się.

Dodał, że podczas spotkań w Doha będzie dyskutował rozszerzenie stosunków, jak również sprawy globalne i regionalne.

Źródło: Fars, Iran, 9 lutego 2011

Karykatury irańskiej agencji informacyjnej Fars o kryzysie w EgipcieŹródło: Fars, Iran, 9 lutego 2011

Irański ambasador w Libanie: Jesteśmy zobowiązani do pomocy w powszechnej walce w krajach arabskich

Irański ambasador w Libanie Ghazanfar Rokinabadi powiedział, że rząd irański w postaci „rządów prawoznawcy” wykonuje przykazania Boże i że Teheran współpracuje z wszystkimi stronami w Libanie, ale nie z tymi, które kolaborują z Izraelem.

Odrzucił twierdzenie, że wypowiedzi irańskiego Najwyższego Przywódcy Ali Chameneiego o Egipcie są ingerowaniem w jego sprawy, mówiąc, że poparcie Teheranu dla walki ludów w regionie przeciwko uciskowi i tyranii wypływa z obowiązku religijnego i moralnego i jest ostrzeżeniem dla USA przeciwko angażowaniu się w ich sprawy.

Zauważył również, że stosunki Iranu z Arabią Saudyjską i krajami Zatoki Perskiej są dobre, a wymiana handlowa ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi przekracza 15 miliardów dolarów.

Powiedział, że Teheran działa po to, by powstrzymać wysiłki USA sabotowania jedności Iraku.

Źródła: “Al-Mustaqbal”, Liban, 7 lutego 2011; “Al-Nahar”, Liban, 6 lutego 2011.

Dyrektor biura Ahmadineżada w Damaszku: Rewolucja irańska jest rewolucją boską

Esfandiar Rahim-Maszaii, dyrektor biura irańskiego prezydenta Mahmouda Ahmadineżada, powiedział podczas wizyty w palestyńskim obozie dla uchodźców w Damaszku, że Islamska Rewolucja Iranu jest boska i należy do wszystkich starających się o wolność na świecie, nie tylko do Irańczyków.

Dodał, że moc Iranu wypływa z mocy islamu, mniej zaś z uczuć narodowych.

Powiedział, że poparcie Teheranu dla Palestyńczyków jest silne i nie jest tymczasowe.

Na wystawie techniki irańskiej w Damaszku, w której uczestniczyło około 100 firm irańskich, Maszaii powiedział, że jego kraj pragnie, by Syria cieszyła się korzyściami nowoczesnej technologii i że znacząca obecność irańska w Damaszku jest częścią współpracy między nimi.

Poinformowano także, że firmy aeronautyczne z obu krajów podpisały pięć porozumień o współpracy.

Źródła: Press TV, Iran, 8 lutego 2011; “Teshreen”, Syria, 8 lutego 2011; sns.sy, 7 lutego 2011

Irańskie okręty wojenne przybywają do JeddahDowódca Marynarki irańskiej, kontradmirał Habibollah Sajjari

12-a grupa irańskich okrętów wojennych z przesłaniem pokoju i przyjaźni wpłynęła do saudyjskiego portu Jeddah.

„Grupa okrętów wojennych należących do Marynarki Irańskiej, która pływała po pełnym morzu, wpłynęła do portu Jeddah w Arabii Saudyjskiej z celem promowania przyjacielskich stosunków i przekazania przesłania pokoju i przyjaźni krajom tego regionu” – powiedział wczoraj dowódca Marynarki Irańskiej, kontradmirał Habibollah Sajjari.Wyraził nadzieję, że Iran będzie posłańcem pokoju i przyjaźni dla narodów regionu dzięki wysłaniu swoich okrętów wojennych do Zatoki Adenu i Morza Czerwonego, jak również portów w przyjaznych i muzułmańskich krajach, takich jak Arabia Saudyjska.Źródło: Press TV, Iran, 6 lutego 2011

Przed irańskim Dniem Rewolucji w mediach irańskich są doniesienia o osiągnięciach techniki lotniczej i kosmicznej oraz ulepszonych pociskachPrzed Irańskim Dniem Rewolucji 11 lutego w obecności irańskiego prezydenta Mahmouda Ahmadineżada wystrzelono dzisiaj cztery satelity krajowej produkcji.

Dowódca Korpusu Islamskiej Gwardii Rewolucyjnej (IRGC) Mohammad Ali Dżafari powiedział, że USA planowały atak na Iran, ale wycofały się ze strachu przed irańskimi siłami samobójczymi.

Dżafari poinformował o masowej produkcji inteligentnych pocisków balistycznych przeciwko celom morskim.

Zastępca dowódcy sił powietrznych armii irańskiej Mohammad Reza Karaszki powiedział, że samoloty sił powietrznych mają zasięg na całą Zatokę Perską swoimi dalekosiężnymi pociskami typu “odpal i zapomnij”. Wskazał także na zdolność modernizowania wyposażenia, które armia już ma, jak dostarczenie możliwości tankowania w powietrzu dla samolotów MiG-29 jeszcze zanim zostało to dostarczone przez rosyjskiego producenta.

Dowódca marynarki IRGC Ali Fadavi powiedział, że Iran ma zdolność zablokowania Cieśniny Ormuz i ostrzegł przed ostrą reakcją wobec każdego, kto jej zagrozi.

Źródła: Fars, Aftab, Iran; Lenziran.com, 7 lutego 2011; Fars, Iran, 6 lutego 2011

Libańscy chrześcijańscy posłowie do parlamentu odpowiadają na wypowiedź irańskiego ministra spraw zagranicznych o islamizacji regionu

W reakcji na wypowiedź irańskiego ministra spraw zagranicznych Ali Akbara Salehiego z dnia 1 lutego, że wydarzenia w Tunezji i Egipcie zapowiadają islamizację Bliskiego Wschodu, libański chrześcijański poseł do parlamentu z ramienia Sił 8 Marca, Nabil Nicolas, powiedział, że reżim islamski nie jest żadnym problemem dla chrześcijan w Libanie, ponieważ w Iranie chrześcijanie mają pełne prawa.

Jednak libański chrześcijański poseł do parlamentu, Elie Marouni, z partii Falangistów, która jest częścią Sił 14 Marca, powiedział, że wypowiedź Salehiego potwierdza jego obawy o Iran, który stara się zaprowadzić “rządy prawoznawcy” nie tylko w Libanie, ale w całym świecie arabskim.

Źródło: “Al-Mustaqbal”, Liban, 4 lutego 2011

Irańskie siły zbrojne unowocześniają wyprodukowane w kraju inteligentne bomby


Zastępca dowódcy irańskich Sił Lotniczych, generał brygady Aziz Nasirzadeh powiedział, że ekspertom irańskim udało się unowocześnić krajowej produkcji inteligentne bomby (1000 kilogramowe), żeby zwiększyć ich zasięg.

„Aparatura precyzji inteligentnych bomb Kassed-3 i ich zasięg operacyjny zostały zwiększone, żeby dokładnie uderzać w cel” – powiedział on dzisiaj.

Dodał: „Ta broń, używana do myśliwców odrzutowych, jest na etapie testów i oznajmimy społeczeństwu o tym nowym osiągnięciu po zidentyfikowaniu dokładnego zasięgu tej bomby”.

Źródło: Fars, Iran, 3 lutego 2011

Członek zarządu redakcyjnego “Kayhan”: Arabia Saudyjska i Izrael padną po EgipcieSadallah Zarai, członek zarządu redakcyjnego irańskiej gazety “Kayhan”, powiedział na konferencji o “Od upadku dyktatorów do wyłonienia się jednego narodu”, że Izrael przetrwa rok od daty upadku prezydenta Egiptu Hosni Mubaraka.

Powiedział, że w Arabii Saudyjskiej w ciągu sześciu miesięcy będzie zamach, który obali króla Abdallaha i zamachy są także spodziewane w Jordanii, Algierii i Maroku.

Zarai chwalił Bractwo Muzułmańskie, które rozprzestrzeniło się z Egiptu do 17 krajów arabskich i przejęło kontrolę nad trzema rządami w świecie islamskim.

Powiedział, że kraje Zachodu nie podzielają poglądu USA, iż Mohamed ElBaradei zastąpi Mubaraka.

Źródło: Fars, Iran, 1 lutego 2011

Dowódca irańskich sił zbrojnych: irańska marynarka w pełni kontroluje Zatokę PerskąDowódca kwatery głównej Irańskich Sił Zbrojnych, generał dywizji Hassan Firouzabadi powiedział dzisiaj, że Marynarka Irańska ma pełną kontrolę nad przepływem obcych statków w Zatoce Perskiej.

„Irańskie okręty wojenne stacjonują na wodach Zatoki Perskiej i pozwalają na przejście obcych statków po zarejestrowaniu ich nazw i innych szczegółów” – powiedział.Źródło: IRNA, Iran, 31 stycznia 2011

Dowódca marynarki irańskiej podkreśla znaczenie obecności irańskiej na pełnym morzuDowódca Marynarki Irańskiej, kontradmirał Habibollah Sajjar powiedział, że obecność floty irańskich okrętów wojennych na pełnym morzu i wodach międzynarodowych ma najwyższe znaczenie i pokazuje potęgę i moc tego kraju.

Powiedział: „Wysłanie floty okrętów wojennych na pełne morze i wrażliwe obszary północnego Oceanu Indyjskiego przez marynarkę irańską ma wielkie znaczenie, zdaniem irańskiego Dowódcy Generalnego Sił Zbrojnych [i Najwyższego Przywódcy] Ali Chameneiego.”Dodał: “Obecność irańskich niszczycieli na pełnym morzu i na wodach międzynarodowych pokazuje potęgę irańskiej nauki i przemysłu”.

Źródło: Fars, Iran, 27 stycznia 2011

Irański ajatollah Ahmad Chatami oskarża Amerykę i syjonistów o to, że są “prawdziwymi podżegaczami” zamieszek i wzywa do rozprawienia się z opozycją “ostro i w sposób legalny”Poniżej podajemy fragmenty przemówienia irańskiego ajatollaha Ahmada Chatamiego, nadanego przez IRINN, irański kanał informacyjny, 15 lutego 2011.

Ajatollah Ahmad Chatami: Stowarzyszenie Badaczy i Nauczycieli z Kum1, które istnieje tylko w Internecie, pojawiło się tylko w celu publikowania komunikatów potępiających [reżim]. Oni spowodowali tę bitwę przez zainicjowanie tejfitny.

[…]

Mówimy Amerykanom i syjonistom, że uważamy ich za prawdziwych podżegaczy tej fitny. Nigdy nie zapomnimy, kto jest głównym wrogiem. Nadal krzyczymy z pasją: Śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi.

Tłumy: Śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi!

Śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi!

Śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi!

[…]

Ajatollah Ahmad Chatami: My, duchowni, mówimy wyraźnie, że żądamy, by z wszystkimi tymi biorącymi udział w zamieszkach rozprawić się ostro i w sposób legalny – szczególnie z Mousavim i Karroubim.