Wprowadzenie

30 kwietnia 2010 r. grupa Tehrik-e-Taliban Pakistan stworzyła swoją oficjalną stronę na YouTube. Następnego dnia ta organizacja terrorystyczna umieściła na tej stronie pierwsze wideo – przyjęcie odpowiedzialności za próbę ataku na Times Square w Nowym Jorku. To tylko najnowszy przykład, pokazujący wyłonienie się YouTube jako głównej – i gwałtownie rozszerzającej się – bazy dżihadu.

Poniższy raport pokazuje jak grupy dżihadystów na całym świecie coraz bardziej używają YouTube do wielu celów, włącznie z przyjmowaniem odpowiedzialności za ataki terrorystyczne i umieszczaniem zdjęć ataków dla celów propagandy i rekrutacji.

Raport niniejszy śledzi także rozwój sytuacji, zarysowany w Części I Seria Badań I Analiz – Nr 576 Zamykanie dżihadu online i sprawa Anwara Al-Awlakiego z 30 grudnia 2009 r. Raport ten zanotował, że YouTube stała się największym biurem informacyjnym dla wideo Al-Awlakiego, od czasu, kiedy jego strona internetowa została zamknięta po ataku w Fort Hood przeprowadzonym przez jego wyznawcę majora Nidala Hassana[1] .

Al-Awlakiemu przypisuje się także inspirowanie innych ataków poprzez jego działalność online, włącznie z nieudanym zamachem w dzień Bożego Narodzenia 2009 r. na samolot w pobliżu Detroit; niedoszły zamachowiec Umar Farooq Abdulmutallab był częstym gościem na jego stronie internetowej. Inni, podobno zradykalizowani przez stronę internetową Al-Awlakiego, to „Sześciu z Fort Dix”, którzy w 2008 r. próbowali dokonać ataku terrorystycznego w Fort Dix oraz londyńscy zamachowcy z 7.7.2005.

Część I: Talibowie, Al-Kaida w Iraku, czeczeńscy dżihadyści, amerykańscy sympatycy Al-Kaidy i inni terroryści zwracają się do YouTube

W ciągu ostatnich kilku miesięcy nastąpił gwałtowny wzrost klipów umieszczanych na YouTube – z których wiele koreluje ze zdarzeniami w globalnym dżihadzie na świecie w tym okresie. Poniżej podajemy kilka godnych uwagi przykładów:

1) Dowódca talibów na YouTube przyjmuje odpowiedzialność za nieudany zamach 1 maja 2010 r. na Times Square w Nowym Jorku – i wzywa do atakowania miast USA

30 kwietnia 2010 r. grupa Tehrik-e-Taliban Pakistan stworzyła „The Taliban News Channel” (www.youtube.com/user/talibannews ). Według “profilu” strony lokalizacją grupy jest Waziristan w Pakistanie; w rubryce zawód wpisano: „Dżihad drogą Allaha Subhanahu Wutala; wymienione hobby to „dżihad, kalifat i szariat”. Następnego dnia po stworzeniu tej strony umieszczono pierwsze wideo należące do tej grupy.

Wideo, reklamowane na głównym forum internetowym dżihadystów, składało się z dźwiękowego oświadczenia Qari Hussaina Mehsudy przyjmującego odpowiedzialność za „atak na placu”: „My, Tehreek-e-Taliban Pakistan, bardzo odważnie przyjmujemy odpowiedzialność za ten atak w Ameryce. I gratulujemy muzułmanom za to”.


2 maja 2010 r. na stronie The Tehreek-e-Taliban YouTube umieszczono inne wideo, „Hakeemullah Mehsud żyje, jest zdrowy i informuje o atakach na USA” . To wideo przedstawiało Hakimullaha Mehsudę grożącego atakami na główne miasta i stany USA w nadchodzących dniach i tygodniach.

Oba wideo Tehrik-e-Taliban umieszczono wyłącznie na YouTube – kolejny ważny krok w wykorzystaniu YouTube jako głównej i gwałtownie rozwijającej się bazy online dżihadu.

2) Czeczeńscy dżihadyści przyjmują odpowiedzialność za bomby w moskiewskim metrze bezpośrednio na YouTube

Po zamachach bombowych w moskiewskim metrze przez dwie czeczeńskie kobiety 29 kwietnia 2010 r. czeczeński lider rebeliantów Doku Umarow przyjął odpowiedzialność za ten atak w wideo umieszczonym bezpośrednio na YouTube. To wideo zaanonsowano na stronie internetowej Kaukaz Center, związanej z czeczeńskim ruchem dżihadystów.

3) Kaukaz Center twierdzi, że rząd rosyjski zmusił YouTube do zdjęcia ponad 300 klipów należących do nich

5 kwietnia 2010 r. Kaukaz Center wydał oświadczenie prasowe zatytułowane “YouTube nie może znieść Dokku Umarowa”, które twierdziło: „Na żądanie Moskwy YouTube usunęło ponad 300 klipów z Kaukaz Center o ‘niestosownej treści’…”

Oświadczenie prasowe atakowało także ostro YouTube za: „… coraz większe zaangażowanie w skandal usuwania wideo, które nie podobają się temu lub tamtemu reżimowi w różnych krajach…”

W oświadczeniu twierdzono, że “całkowita liczba ludzi, którzy oglądali to wideo, przekroczyła 800 tysięcy przez 4 dni. Jest to rodzaj rekordu dla YouTube”.

3 kwietnia 2010 r. przynajmniej jedno tłumaczenie wideo na angielski przez Al-Fallujah Forum było dostępne na YouTube.

4) Dżhad Jane – ponad dziesięć stron na YouTube

W marcu 2010, Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił, że Amerykanka, Colleen LaRose alias „Dżihad Jane,” została aresztowana za domniemane związki z Al-Kaidą. Według doniesień LaRose miała ponad dziesięć stron YouTube, poświęconych agresywnemu dżihadowi. Jej działalność obejmowała przypuszczalnie zaangażowanie w spisek, by zabić szwedzkiego karykaturzystę Larsa Vilksa, który w 2005 r. narysował Proroka Mahometa z ciałem psa.

5) Główne forum dżihadystów w języku arabskim zakłada kanał YouTube

23 marca 2010 r. główne forum dżihadystów w języku arabskim Shabakat Al-Mujahideen Al-Iliktroniyya (Elektroniczne forum mudżahedinów), otworzyło kanał na YouTube (http://www.youtube.com/user/majahden1#p/u/3/4PO8m-WTu6A).[2] Kanał ten przedstawia wideo z filmami z różnych ataków w Iraku, pokazując zabijanie żołnierzy amerykańskich, filmy szkoleniowe do dżihadu i tym podobne.

6) Oskarżony islamista w Bombaju używa YouTube w celu podżegania

Na konferencji prasowej 6 kwietnia 2010 r. mieszcząca się w Bombaju organizacja pozarządowa Muzułmanie Przeciwko Terroryzmowi potępiła wystąpienia szejka Meraja Rabbaniego. Krytykowano Rabbaniego za wezwania do dżihadu, a jego wideo na YouTube potępiono jako „szerzące terroryzm w imię religii”. Rabbani jest oskarżony w procesie sądowym dotyczącym sprawy przeciwko saudyjskiemu duchownego, pracującemu dla Ahle Hadii, którą opisano jako partię polityczną w Pakistanie, popierającą terroryzm, o „podżeganie przeciwko Żydom, chrześcijanom, hindusom i mniejszościowym sektom muzułmańskim”. Na YouTube można oglądać setki jego wideo.

Część II: YouTube staje się stroną internetową Anwara Al-Awlakiego

Na YouTube znajduje się obecnie ponad 2 tysiące klipów wykładów i kazań Anwara Al-Awlakiego wraz z kompilacjami wideo wspierającymi jego dżihadystyczną filozofię. Obejrzano je ponad trzy miliony razy i ta liczba codziennie rośnie. W niektórych z tych klipów Al-Awlaki wzywa muzułmanów do prowadzenia dżihadu, wyraża poparcie dla ataków samobójczych, zachęca do zabijania amerykańskich żołnierzy i tym podobne.

1) Pierwsze przesłanie Al-Awlakiego po tym, jak ukrył się – umieszczone bezpośrednio na YouTube

18 marca 2010 r. na YouTube pojawiło się nowe nagranie audio Al-Awlakiego, zatytułowane “Do amerykańskich muzułmanów”. Było to pierwsze nagranie Al-Awlakiego, audio lub wideo, od czasu, kiedy ukrył się kilka miesięcy wcześniej; w nagraniu tym Al-Awlaki powiedział, że dżihad przeciwko Ameryce jest obowiązkiem wszystkich pełnosprawnych muzułmanów.

Warto zauważyć, że to przesłanie Al-Awlakiego zostało umieszczone bezpośrednio na YouTube, nie zaś na głównych stronach internetowych dżihadystów, które normalnie je pokazują. Inną sprawą wartą zbadania jest jak kanał YouTube Al-Quran Wa AlAhadeeth, który należy do radykalnej grupy islamistów w Nowym Jorku, „Rewolution Muslim”, zdobył przesłanie Al-Awlakiego[3] .

2) Zwolennicy Al-Awlakiego tworzą własne wideo na YouTube

Wielu zwolenników Al-Awlakiego bierze jego najsłynniejsze teksty, kazania i nauczanie i wkłada je w formacie wideo na YouTube. Jednym z nich jest „44 drogi do dżihadu”, dokument napisany przez Al-Awlakiego 5 stycznia 2009 r.; znajduje się on na dziesiątkach stron YouTube.

Dokument ten i zrobione na jego podstawie wideo zawiera listę instrukcji dla muzułmanów, jak postępować, by wspierać dżihad: „modlić się do Allaha o męczeństwo”; „zbierać pieniądze i finansować mudżahedinów”; „zachęcać innych do dżihadu”; „dochowywać sekretów mudżahedinów”; „śledzić wiadomości o dżihadzie i szerzyć je wśród uczonych i imamów”; „wychowywać dzieci w miłości do dżihadu”; „dołączyć do grup, które pracują dla dżihadu”; i „tłumaczyć literaturę dżihadu na inne języki”.

„44 drogi do dżihadu” wzywa także muzułmanów do wspierania „www.jihad.com, które jest uznanym forum dyskusyjnym, oferującym wolną, nieocenzurowaną platformę do umieszczania informacji związanych z dżihadem”, włącznie z następującymi (które są także metodami używanymi przez Anwara Al-Awlakiego i jego zwolenników na YouTube:

· „Zakładanie list e-mailowych do dzielenia się informacją [związaną z dżihadem] z zainteresowanymi braćmi i siostrami.

· Umieszczanie lub przesyłanie e-mailem literatury i wiadomości dżihadu.

· Zakładanie stron internetowych dla specjalnych dziedzin dżihadu, takich jak wiadomości o mudżahedinach, jeńcy wojenni dżihadu i literatura dżihadu”.

Inne wideo tej strony, zatytułowane “Szejk Anwar Al-Awalki demaskuje prawdę”, zostało wyprodukowane przez użytkownika „dcfnfb”, mieszkającego w Londynie islamistę, i umieszczone na YouTube 4 lutego 2010 r. Słowa z artykułu Al-Awlakiego z 9 listopada 2009 r., chwalące Nidala Hasana, mają muzyczną oprawę (żeby zobaczyć to wideo, odwiedź http://www.youtube.com/watch?v=AT2VRDyvhww ).

Widzowie YouTube, oglądający to wideo, mogą czytać słowa Al-Awlakiego: „Nidal Hasan jest bohaterem. Jest człowiekiem sumienia, który nie mógł znieść życia w sprzeczności między byciem muzułmaninem, a służeniem w armii, która walczy przeciwko jego ludziom… Fakt, że walka przeciwko armii USA jest dzisiaj islamskim obowiązkiem, nie podlega dyskusji. Żaden uczony z choćby odrobiną wiedzy islamskiej nie może zaprzeczyć wyraźnym dowodom, że muzułmanie mają dzisiaj prawo – a raczej obowiązek – walczyć przeciwko amerykańskiej tyranii. Nidal zabił żołnierzy, którzy mieli zostać wysłani do Iraku i Afganistanu, żeby zabijać muzułmanów… Niechaj Allah da naszemu bratu Nidalowi cierpliwość, wytrwałość i niezłomność, i prosimy Allaha, by przyjął od niego ten wspaniały, heroiczny czyn. Ameen”.

3) Student z Toronto “męczennikiem” w Somalii – jego blog zawiera klipy z YouTube z Anwarem Al-Awlakim

25 marca 2010 r. kanadyjska “National Post” poinformowała, że Mohamed Elmi Ibrahim, student uniwersytetu w Toronto, którego internetowe imię brzmi “Shadows 15”, został zabity w Somalii. Według tej wiadomości Ibrahim pojechał do Somalii i dołączył do związanej z Al-Kaidą grupy Al-Szabab. Blog Ibrahima, „Ogrody Raju”, zawierał wiele audio i wideo Al-Awlakiego z YouTube.

Jeden z tych klipów “Najwspanialsza Ummah” zawiera słowa Anwara Al-Awlakiego chwalące bojowników dżihadu. Anwar Al-Awlaki pyta, co wrogowie islamu mogą zrobić przeciwko mudżahedinowi i odpowiada: „Jeśli mnie zabiją, zostanę szahidem”.

*Steven Stalinsky jest dyrektorem wykonawczym Middle East Media Research Institute (MEMRI).[1] MEMRI Seria Badań I Analiz – Nr 576 – 30 grudnia 2009

Zamykanie dżihadu online i sprawa Anwara Al-Awlakiego: Niemal trzy miliony otwarć wideo Al-Awlakiego na YouTube Videos – włącznie z niedoszłym zamachowcem samolotu w Boże Narodzenie, zabójcą z Fort Hood, zamachowcami z Londynu z 7 lipca i niedoszłymi zamachowcami z Fort Dix, autor: Steven Stalinsky.

[2] 29 kwietnia 2010 r. ta strona YouTube była czynna.

[3] Członek “Revolution Muslim” dostał się na czołówki gazet w ostatnich dwóch tygodniach, wzywając do zabicia twórców Comedy Central’s South Park, Matta Stone’a i Treya Parkera, za przedstawienie proroka Mahometa w niedawnym epizodzie.