Poniżej przytaczamy wywiad z generałem Dijaą Husseinem Sahim, szefem Jednostki Poważnych Przestępstw policji Bagdadu. Wywiad nadała Al-Arabiya TV 7 stycznia 2011.

Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/2773.htm .

„Siły USA zbadały tę informację, byliśmy więc zdziwieni tym, co zdarzyło się w Szwecji”

Dziennikarz: Według informacji z waszej kwatery głównej kontrterroryzmu, która została przekazana do Interpolu i sił USA, Al-Kaida planowała przeprowadzenie zamachu w kraju europejskim lub w USA. Jaką informację przekazaliście siłom USA o tej operacji?

Generał Dijaa Hussein Sahi: Jeden z uwięzionych emirów Al-Kaidy powiedział podczas przesłuchania, że przeprowadzenie zamachu pod koniec 2010 r. będzie odpowiedzialnością Islamskiego Państwa Iraku [Al-Kaidy] Była to ważna informacja i skupiliśmy na niej pełną uwagę.

Powiedział, że prowadził konwersację z Emirem Al-Kaidy. Siły USA… Emirowie Al-Kaidy zawsze starają się odpowiadać na pytania. Powiedział on: Ponieważ siły USA wycofały się, z kim walczymy?

Jego Emir odpowiedział: Będziemy gonić okupantów do ich domów i uderzymy w nich na ich własnym boisku.

Dziennikarz: Ta rozmowa miała miejsce między Emirem z Al-Kaidy i [lokalnym] emirem?

Generał Dijaa Hussein Sahi: Tak, jednym z lokalnych emirów.

Poprosiliśmy go, by to rozwinął – na przykład, skąd wziął ten pomysł – a on powiedział, że było trudno pytać emira o to, co się stanie. Wspomniał jednak kilka spraw, które zauważył lub omawiał ze swoim Emirem – że zamach będzie miał miejsce w USA lub w kraju europejskim, albo w Wielkiej Brytanii, i że przygotowują specjalną osobę do tej operacji.

Próbowaliśmy dostać od niego więcej informacji, ale dotarliśmy z nim do ślepego zaułka. To była cała informacja, jaką miał. Oczywiście, szybko przekazaliśmy tę informację ze strachu, że ta operacja odbędzie się, a my będziemy uważani za odpowiedzialnych.

Siły USA zbadały tę informację, byliśmy więc zdziwieni tym, co wydarzyło się w Szwecji. Przekazaliśmy informację siłom USA, ale oni… Przekazaliśmy ją także do naszych przełożonych w ministerstwie spraw wewnętrznych, że Al-Kaida planuje taką operację. […]

„Po nieudanym zamachu stało się jasne, że jeden z naszych internowanych wiedział o Taimourze [Al-Abdalim, sztokholmskim zamachowcu]”

Generał Dijaa Hussein Sahi: Po nieudanym zamachu stało się jasne, że jeden z naszych internowanych wiedział o Taimourze [Al-Abdalim].”

Dziennikarz: Skąd wiedzieliście?

Generał Dijaa Hussein Sahi: Jeden z oskarżonych, z kierownictwa Al-Kaidy, powiedział, że Taimour dostał się do Iraku przez Turcję i dotarł do Mosulu, gdzie był szkolony przez trzy miesiące. Jak pan wie, nie wszyscy potrafią przygotować pas z materiałami wybuchowymi lub bombę. Szkolił się w Mosulu przez trzy miesiące, a potem opuścił Irak. Ten człowiek powiedział, że nie wiedział, iż [Taimour] planował zamach. Myślał, że jest to rekrut do organizacji, który przybył tylko na szkolenie.

Dziennikarz: Czy się z nim spotkał i rozmawiał z nim?

Generał Dijaa Hussein Sahi: Nie, tylko o nim słyszał. Proszę zauważyć, że Taimour miał wyjątkową osobowość.

Dziennikarz: W jakim sensie?

Generał Dijaa Hussein Sahi: Jego osobowość była [osobowością] kogoś, kto studiował w kraju europejskim. Także w kategoriach osobistego statusu był inny. Wielu członków Al-Kaidy to niewykształceni, niekulturalni i ignoranccy ludzie, którzy nauczyli się na pamięć części wersetów koranicznych i hadisów. […]

Myślę, że [Taimour] dołączył do Al-Kaidy przez Internet i że wielu ludzi, którzy przybyli walczyć w Iraku, dołączyli do Al-Kaidy przez znajomość z kimś, kto ma te koncepcje lub przy pomocy korespondencji e-mailowej. Wielu samobójców zamachowców przybyło do Iraku w ten sposób.

Ten człowiek dotarł do Jordanii. Według naszych informacji wjechał do Jordanii, żeby zaopiekować sie swoją chorą córką. Według naszych informacji było to na początku 2009 r. Chodzi o to, że przeprowadził tę operację. Jeśli wrócimy do wypowiedzi oskarżonego, który to przyznał, widzimy, że strategią Al-Kaidy stało się przeprowadzanie operacji poza Irakiem.

Dziennikarz: Proszę mi odpowiedzieć na pytanie: czy Al-Kaida jest dzisiaj zdolna do przeprowadzenia operacji poza Irakiem?

Generał Dijaa Hussein Sahi: Każda organizacja może przeprowadzić każdą operację za granicą. […]