W dniach 14-15 listopada 2021 r. sieć Al-Dżazira (Katar), kanał YouTube agencji informacyjnej A24 i kanał YouTube Al-Resalah nadawały reportaż o wojskowej wystawie zatytułowanej „Pokolenie Jerozolimy”, zorganizowanej w Gazie przez Hamas i jego studenckie skrzydło – Blok Islamski. Na wystawie nastolatki, studenci i ogólna publiczność mogli oglądać szeroki wachlarz broni Hamasu i symulować wyzwolenie meczetu Al-Aksa. Wysoki rangą funkcjonariusz Hamasu, Ismail Radwan powiedział w wywiadzie, że wystawa upamiętnia “męczeństwo” Ahmada Dżaabariego, jednego z najwyższych dowódców wojskowych Hamasu, którego siły izraelskie zabiły 14 listopada 2012 r. Radwan powiedział także, że wystawa ma na celu przygotowanie „pokolenia Jerozolimy i Palestyny” do wyzwolenia palestyńskich więźniów.

Sa’id Al-Lukta, szef biura medialnego Islamskiego Bloku w Gazie, powiedział, że godziny otwarcia są odpowiednie dla gimnazjów i liceów oraz studentów uniwersytetu, i że uczniowie i studenci mogą używać gry wirtualnej rzeczywistości, by symulować używanie broni i atakowanie izraelskich posterunków wojskowych. Szef Islamskiego Bloku w zachodniej Gazie, Abd Al-Latif Zughra, wyjaśnił, że te symulatory są także używane w szkoleniach Brygad Al-Kassam Hamsu. Wyjaśnił także, że odwiedzający mogą symulować wyzwolenie meczetu Al Aksa i ataki dronami Szehab na izraelskie osiedla. W dodatku, powiedział, wystawa pokazuje wyprodukowaną lokalnie broń, włącznie z rakietami Kassam M-75, karabin snajperski Al-Ghoul, drony, granaty ręczne i bomby.  

Aby zobaczyć klip z wojskowej wystawy Hamasu w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

Wystawa pokazuje “wojskową produkcję [Hamasu] od wczesnych etapów do najnowszych osiągnięć”

Reporter: Drodzy widzowie, witajcie w relacji Al-Dżaziry o historycznej wystawie zorganizowanej przez Hamas i jego studenckie skrzydło, Islamski Blok. Na tej wystawie – na której są obecni niektórzy przywódcy Hamasu i Brygad Al-Kassam – Hamas pokazuje swoją wojskową produkcję, od wczesnych etapów do najnowszych osiągnięć – od granatów ręcznych do wyrzutni rakiet i do rakiet.

 

[…]

Jak długo ta wystawa pozostanie otwarta i do jakiej publiczności jest skierowana?

Sa’id Al-Lukta: Z wolą Allaha, wystawa będzie otwarta przez dziesięć dni. Wystawę odwiedzą uczniowie gimnazjów i liceów, jak również studenci uniwersytetu.

Reporter: Czy wystawa będzie otwarta przez więcej niż dziesięć dni?

Al-Lukta: Tak. Wystawa jest otwarta przez dziesięć dni, żeby tylu uczniów i studentów mogło zobaczyć wystawę na włane oczy, ile jest możliwe.

[…]

Odwiedzające grupy  „doświadczają atmosfery oporu [tak więc] przesłanie tej wystawy zostaje wpojone w ich serca”

Reporter: Czy wystawa jest otwarta dla wszystkich, czy tylko dla tej specjalnej publiczności?

Al-Lukta: Wystawa jest otwarta codziennie od 8 rano i przez cały dzień. Grupy szkolne odwiedzają wystawę w godzinach porannych, a potem wystawa jest otwarta dla ogólnej publiczności w Gazie, żeby zaznajomili się z wystawą i jej różnymi stoiskami.

Na wystawie jest sala z elektronicznymi symulatorami strzelniczymi i uczniowie i studenci będą strzelać w tej sali i doświadczą atmosfery oporu, a w ten sposób przesłanie tej wystawy zostaje wpojone w ich serca.

[…]

Reporter: Jest tam inne miejsce aktywności, gdzie są symulatory. Sądzę, że także zostały zbudowane przez Brygady Al-Kassam. Ta stacja aktywności oszczędziła [ruchowi] oporu wiele amunicji. Symuluje celowanie i szturmowanie [wojskowych] posterunków izraelskiego okupanta. Udostępniliście tę stację aktywności uczniom, studentom i odwiedzającym. Wejdźmy. Proszę tylko zapalić światło, zobaczmy. Jak możecie zobaczyć, drodzy widzowie, to jest prawdziwa broń, tyle tylko, że strzela laserowymi promieniami, jak w grach, ale symulują prawdziwe doświadczenie.

Program symuluje „szturmowanie i wyzwolenie meczetu Al-Aksa „; uczniowie i studenci dokonują symulowanych “ataków snajperskich przeciwko żołnierzom okupanta”  

Abd Al-Latif Zughra: Pokój symulacji jest używany przez Brygady Al-Kassam do ćwiczenia strzelania bez używania ostrej amunicji. Ten program symuluje szturmowanie i wyzwolenie meczetu Al-Aksa. Uczniowie i studenci dokonują ataków snajperskich przeciwko żołnierzom okupanta aż dotrą do meczetu Al-Aksa i zdobędą go.

Ten program jest elektroniczną grą, ale jest to gra wirtualnej rzeczywistości, która przekazuje studentom cele oporu. Broń [ruchu] oporu jest symulowana w postaci gier.

Jedna z gier symuluje dron Szehab, dokonujący ataków na osiedla izraelskiego okupanta.

[…]

Plakat, który widzicie, przedstawia etapy w rozwoju [ruchu] oporu. Możecie zobaczyć ręczne granaty i bomby, które Brygady Al-Kassam produkowały na początku. Tutaj możecie zobaczyć, jak [ruch] oporu przechodził od małych bomb do coraz większych, aż do rakiet – Al-Qassam, Al-Battar i Jassin, które zastąpiły RPG. [Ruch]  oporu udoskonalił rakiety.

Tutaj możecie zobaczyć rakietę Kassam 1 i inne rakiety [ruchu] oporu, jedną za drugą. To jest rakieta Kassam. Możecie zobaczyć zasięgi rakiet, aż do rakiety, która sięgnęła Tel Awiwu. To są rakiety [ruchu] oporu, produkowane przez Palestyńczyków, członków Hamasu i brygad Al-Kassam. To jest Kassam-75, która była wystrzelona na Tel Awiw i siły okupanta. Sięgnęła  Tel Awiwu, Jerozolimy, Jaffy, Lod i Ramli.

Po drugiej stronie możecie zobaczyć inną broń produkowaną przez [ruch] oporu. To jest karabin snajperski Al-Ghoul, który wszyscy widzieli w użyciu w jednej z naszych wojen przeciwko izraelskiemu żołnierzowi. To jest karabin snajperski, który jest używany przez Brygady Al-Kassam, by przeciwstawiać się okupacji. To jest jeden z naszych dronów używanych przez Brygady Al-Kassam. Te drony, które tu widzicie, wniknęły do Izraela i fotografowały okupowane obszary.

Student: „Ufamy Hamasowi, że wyzwoli Jerozolimę w niedalekiej przyszłości”  

Student: Ufamy Hamasowi, że wyzwoli Jerozolimę w niedalekiej przyszłości.

[…]

Ismail Radwan: W imię Allaha Miłosiernego, Współczującego. Ta wystawa jest dla upamiętnienia męczeństwa „Generała Oporu” Ahmada Dżaabariego Abu Muhammada i jest poświęcona jego duszy. Wystawa jest również przesłaniem dla okupanta: Idziemy do przodu drogą dowódcy Abu Muhammada Dżaabariego, drogą oporu i budowania siły.

[Wystawa] pokazuje rozwój potencjału [ruchu] oporu i jego zdolności odstraszania syjonistycznego okupanta. To jest także przesłanie o mobilizacji i przygotowaniu dla tego palestyńskiego pokolenia – przygotowania pokolenia Jerozolimy i Palestyny do wyzwolenia więźniów i Ziemi Nocnej Podróży Proroka.