Irański politolog, Emad Abszenas, redaktor naczelny “Iran Diplomatic”, powiedział 9 listopada 2021 r. w wywiadzie dla Alghad TV (ZEA), że Iran ma zdolność przekroczenia “czerwonej linii” i zdobycia wszystkiego, co potrzebne do zbudowania bomby jądrowej, tak że końcowy montaż zabrałby zaledwie minuty lub godzin. Abszenas dodał, że obecny rząd Iranu jest zadowolony z wznowienia rozmów nuklearnych, ponieważ ma “silną rękę”, w odróżnieniu od rządu Rouhaniego podczas negocjacji  JCPOA.

Aby zobaczyć klip z Emadem Abszenasem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

Iran „posiada wszystko, czego potrzebuje do zbudowania bomby jądrowej … zmontowanie jej zabrałoby tylko minuty lub godziny”  

Emad Abszenas: [USA] nie chcą, by Iran zdobył bombę jądrową i Iran jej nie chce. Jednak dzisiaj Iran może przekroczyć tak zwaną “czerwoną linię” i posiada wszystko, czego potrzebuje do zbudowania bomby jądrowej, bez rzeczywistego jej wyprodukowania. Wtedy zmontowanie bomby zabrałoby tylko minuty lub godzin.

[…]

„Iran będzie miał znacznie mocniejszą rękę” w nadchodzących negocjacjach

Uważam, że Iran będzie miał znacznie mocniejszą rękę w nadchodzących spotkaniach i w spotkaniach, jakie przyjdą później, Rząd Raisiego jest zadowolony z tych negocjacji, ponieważ wchodzi w negocjacje z silną ręką, inaczej niż rząd Rouhaniego, który przyszedł do stołu negocjacyjnego dopiero po tym, jak wszystko stracił.