Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje tutaj.

30 lipca 2019 r. syryjska opozycyjna witryna internetowa, Ein Al-Porat opublikowała raport na swojej stronie Facebooka pokazujący lokalizację szyickiej milicji wspieranej przez Iran w regionie Al-Majadin i Deir Al-Zour we wschodniej Syrii. Raport wskazuje lokalizację baz i magazynów tych sił i dostarcza szczegółów o posiadanej przez nich broni, jak również zdjęć lotniczych. Według raportu, na tym obszarze aktywne są siły milicji  Fatemijoun, składające się z szyitów afgańskiego pochodzenia, członkowie irackiego ruchu Al-Nudżaba i Hezbollah-Liban – wszystkie one są uznane za organizacje terrorystyczne przez USA. Na tym obszarze stacjonują także siły brygady Bakir, syryjskiej milicji lojalnej wobec Iranu, która w przeszłości deklarowała zamiar konfrontacji z siłami amerykańskimi w Syrii[1]. Raport ujawnia także, że są tam pociski przeciwlotnicze, przenośne rakiety i pociski zdalnie sterowane. Część tych pocisków skierowana jest na wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), które stacjonują na przeciwległym brzegu rzeki Eufrat.

2 lipca 2019 r. ta witryna opublikowała podobny raport, podając lokalizację irackich i libańskich milicji szyickich wspieranych przez Iran na terenie Al-Bukamal na granicy syryjsko-irackiej[2]. Te tereny mają strategiczne znaczenie dla Iranu z powodu bliskości do granicy z Irakiem i dlatego, że kontrola nad nimi pomoże Iranowi w zrealizowaniu celu osiągnięcia terytorialnej ciągłości do Morza Śródziemnego, jak też z powodu obecności sił amerykańskich, które wspierają siły kurdyjskie na tym obszarze[3].

Poniżej podajemy tłumaczenie raportu[4]:

Powyższa ilustracja z syryjskiej opozycyjnej witryny internetowej pokazuje lokalizację baz szyickich milicji w regionie Deir Al-Zour.

 1. Al-Majadin: baza milicji Fatemijoun z 75 uzbrojonymi ludźmi, którzy posiadają także pojazdy. Ich misja: patrolowanie przedmieść miasta w nocy, by nie dopuścić do ataków z pustyni.
 2. Al-Majadin: baza ruchu Al-Nudżaba. Jest tam około 100 ludzi uzbrojonych w broń ciężką i lekką. Ich misja: zarządzanie miastem Al-Majadin. Zostali wysłani zgodnie z instrukcjami [dowództwa] Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC) w Damaszku.
 3. Lotnisko w Deir Al-Zour: Magazyny broni przejętej przez irańskie milicje, wypełniając instrukcje [dowództwa] IRGC w Damaszku.
 4. Deir Al-Zour: magazyny broni irańskiej milicji na ulicy Bur Sa’id, w których przechowywane są wyprodukowane w Iranie pociski, przeszmuglowane [do Syrii]. Teren jest ściśle pilnowany i pod inwigilacją.
 5. Miasto Al-Majadin: Baza broni Bakir. Jest tam około 100 zbrojnych ludzi, włącznie z wysokimi rangą dowódcami irańskimi, z ciężką bronią, zdalnie sterowanymi pociskami, pociskami przeciwlotniczymi i najnowszymi pojazdami 4×4. Ich misja: dostarczanie [broni] szyickim milicjom mieszczącym się na przeciwległym brzegu Eufratu.
 6. Wieś Mahkan – Al-Majadin: baza umieszczona na terenie rolnym na brzegach Eufratu, używana przez irańskie milicje. Są tam cztery wyrzutnie pocisków skierowane na wieś Diban, która jest pod kontrolą SDF.
 7. Wieś Mahkan – Al-Majadin: baza irańskiej milicji, gdzie jest około 40 agentów z bronią, sprzętem noktowizyjnym i pojazdami. Ich misja: śledzenie ruchów agentów SDF, stacjonujących na przeciwległym brzegu (oś Dżazira-Diban).
 8. Miasto Al-’Aszarah na brzegu Eufratu: baza milicji Fatemijoun w mieście Al-’Aszarah, gdzie jest około 80 ludzi uzbrojonych w ciężką i lekka broń, włącznie z pociskami przeciwlotniczymi i przenośnymi rakietami.
 9. Dahijat Al-Assad-Deir Al-Zour: baza milicji Hezbollah-Liban, gdzie jest około 40 zbrojnych wojowników i 15 najnowszych pojazdów 4×4 z bronią przeciwlotniczą 12, 14,5 i 23 mm.
 10. Dahiyat Al-Assad-Deir Al-Zour: baza IRGC w Deir Al-Zour, gdzie są pociski zdalnie sterowane i kule moździerzowe. Ich misja: dostarczanie [broni] wszystkim irańskim milicjom w prowincji Deir Al-Zour Province.
 11. Miasto Al-Muhassan, w wiejskiej części Deir Al-Zour: baza irańskiej milicji na brzegach Eufratu, gdzie jest 70 zbrojnych agentów, którzy są obywatelami różnych krajów, cztery wyrzutnie rakietowe i przenośne rakiety skierowane na wieś Dżadeed Ekedat.

[1] Nedaa-sy.com, April 7, 2018.

[2] See MEMRI Special Dispatch No. 8162 Syrian Opposition Website Reveals Precise Locations, In Al-Bukamal, Syria, Of Iran-Backed Shi’ite Militias’ Military Outposts And Weapons Depots, July 9, 2019.

[3] See MEMRI Special Dispatch 7790 Syrian Opposition Websites: Iran Consolidating Its Presence In Eastern Syria, West Of Euphrates, To Form Continuum From Iran, Through Iraq And Syria, To Mediterranean, December 4, 2018.

[4] Facebook.com/euphrateseye, 30/7/2019.