Oficjalna witryna internetowa Hezbollahu www.english.moqawama.org, wraz z irańskim tygodnikiem “Panjereh” (http://panjerehweekly.ir ), opublikowała infografikę zatytułowaną „Hormoz [sic] Straits [Cieśnina Ormuz] – Punkt dławienia w rekach IRGC [Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej]”[1] .

Infografika symuluje atak na lotniskowiec USA w Cieśninie Ormuz przy pomocy pocisków rakietowych IRGC, włącznie z Nasr (3 tonowy pocisk samosterujący z potencjałem antyokrętowym), Zafar (pocisk krótkiego zasięgu kierowany przez radar, wystrzeliwany z szybkich łodzi), Khalij-e Fars (pocisk balistyczny napędzany paliwem stałym o zasięgu 300 km), Saeqhe (pocisk o zasięgu 300 km), Tondar (pocisk balistyczny wystrzeliwany z lądu), Qader (pocisk samosterujący o zasięgu 200 km, przeznaczony dla samolotów i okrętów), Noor (pocisk ziemia morze, morze-morze i powietrze-morze, średniego zasięgu, kierowany radarem i TV).

Dane są dostępne w oryginale przez naciskanie na każdy pocisk.

We wstępie do infografiki autor, Hadi Mousavi (sądząc z nazwiska, szyita), wspomina groźbę irańską z 1986 r. zamknięcia Cieśniny Ormuz podczas wojny Iran-Iraq, kiedy siły irańskiego IRGC stały przeciwko siłom irackim, wspartym przez USA. Należy zauważyć, że Iran nie zamknął Cieśniny podczas tej wojny.

Publikacja infografiki przez marionetkę Teheranu, Hezbollah, wskazuje, że Teheran, który stoi obecnie przed ostrymi sankcjami, próbuje przekazać groźbę społeczności międzynarodowej wszystkimi dostępnymi kanałami. Infografika została także opublikowana po francusku i po arabsku.


[1] http://www.english.moqawama.org/ . Należy wspomnieć, że w nazwie tygodnika “Panjereh” jest literówka, i że uaktualnione infografiki jeszcze nie ukazują się na ich witrynie. Członkowie armii, rządu i mediów mogą otrzymać kopię pełnego linku, wpisując tytuł raportu jako temat w mailu do media@memri.org . Prosimy o podanie nazwiska, tytułu i organizacji w e-mailu.