Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

26 maja 2021 r. witryna internetowa saudyjskiej telewizji, Al Arabiya, zamieściła artykuł o wojskowej pomocy udzielanej Hamasowi przez Iran, która obejmuje pomoc przy rozwoju pocisków i dronów-pułapek bombowych. W artykule jest także twierdzenie, że Iran przekazywał fundusze Hamasowi i szkolił jego dowódców wojskowych w Iranie[1].

Należy zauważyć, że Arabia Saudyjska, która jest właścicielem Al Arabiyi, jest przeciwna irańskiej polityce w regionie oraz zachowaniu Hamasu. Podczas najnowszej rundy walk między Hamasem a Izraelem w saudyjskich mediach publikowano artykuły z ostrą krytyką Hamasu. Twierdzono w nich, że Hamas poświęca życie Palestyńczyków, by służyć irańskim interesom.[2]

W artykule na witrynie Al Arabiya jest relacja oparta na anonimowych źródłach, że Kasem Solejmani, były dowódca Siły Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC, który został zabity w styczniu 2020 r., założył specjalną jednostkę w celu rozwinięcia militarnego potencjału Hamasu. Według raportu w jednostce był siedmioosobowy zespół ekspertów konstrukcji rakiet, składający się z Irańczyków, Libańczyków jednego inżyniera syryjskiego i jednego palestyńskiego. Jest w nim twierdzenie, że pociski, jakie Hamas wystrzelił na Tel Awiw podczas najnowszej rundy walk, rozwinął ten właśnie zespół. Cały proces rozwoju pocisków i rakiet podobno odbywał się na terenie Strefy Gazy z Iranem dostarczającym potrzebne informacje wysokim rangą funkcjonariuszom Hamasu.

Według źródeł, Iran założył podziemną jednostkę komunikacyjną dla tej organizacji, jak również warsztaty do rozwoju broni, które przy pięciu okazjach wizytował wysoki rangą oficer Siły Kuds, ostatnio w styczniu 2021 r.

Zanotowano także, że ostatnio irańscy inżynierowie wspólnie z palestyńskim inżynierem pracowali także nad rozwojem dronów-pułapek bombowych.

Następnie poinformowano, że Iran szkolił 25 dowódców wojskowych Hamasu w Iranie i potajemnie przekazywał fundusze Hamasowi na rozwój jego militarnego i obronnego potencjału.

Warto wspomnieć, że podczas najnowszej rundy walk Hamas i Palestyński Islamski Dżihad używali kilku nowych rodzajów broni, między nimi nowe pociski i drony.[3] 19 maja katarska telewizja Al-Dżazira, która popiera Hamas, pokazał film dokumentalny o przemyśle rakietowym Hamasu i pomocy udzielanej mu w tym przez Iran.[4]

Artykuł w Al Arabiya o militarnej współpracy między Iranem a palestyńskimi frakcjami jest zgodny z oświadczeniami z ostatnich lat przywódców Hamasu i innych palestyńskich grup w sprawie wkładu Iranu do rozwoju ich militarnego potencjału.

Podczas imprezy zorganizowanej przez palestyńskie frakcje w strefie Gazy 30 maja 2019 r. z okazji Dnia Al-Kuds, Jahja Sinwar, przywódca Hamasu w strefie Gazy, podkreślił główną rolę Iranu w rozwoju zdolności organizacji do odpalania i rozwijania rakiet.

Sinwar powiedział: „Iran pomagał nam z rakietami i wspierał nas finansowo i technicznie w rozwoju rakiet oporu, które wystrzeliliśmy na Tel Awiw. Bez jego wsparcia opór nie osiągnąłby takiego militarnego potencjału w czasie, kied kraje [arabskie] porzuciły nas”.

Ponadto, w wywiadzie z 31 grudnia 2020 r. dla Al-Mayadeen TV, sekretarz generalny ruchu Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, Ziad Al-Nachalah, powiedział, że Solejmani osobiście “nadzorował i kierował transportami pocisków do Gazy [i] podróżował po wielu krajach, by przekonać je [do pomocy w tym]”. Nachalah ujawnił także, że Solejmani wysłał dziesięć załadowanych bronią statków do Strefy Gazy.[5]

Wysocy rangą irańscy oficerowie także przechwalali się wkładem Iranu do rozwoju palestyńskich frakcji w Gazie. Amir Ali Hadżizadeh, dowódca Siły Powietrznej i Jednostki Pocisków IRGC, powiedział 2 stycznia 2021 r.: „Wszystkie pociski, jakie możecie zobaczyć w Gazie i w Libanie zostały stworzone z pomocą Iranu. Nauczyliśmy naszych sojuszników i towarzyszy na froncie oporu, jak robić haczyki rybackie zamiast [dawać im] rybę lub łowić [za nich], a teraz mają możliwości i technologię [by zrobić to sami].”[6]

 


[1] Alarabiya.net, May 26, 2021.

[2] See MEMRI JTTM Report: Amid Present Round Of Fighting With Israel, Saudis Criticize Hamas, Palestinian Authority: Palestinians Are Paying With Their Lives For Hamas’ Loyalty To Iran; Palestinian Leadership In West Bank, Gaza, Responsible For Bloodshed, May 19, 2021.

[3] See MEMRI Reports:

Hamas Military Wing Izz Al-Din Al-Qassam Brigades Claims Use Of Suicide Drones For The First Time On Israeli Gas Refinery Near Northern Gaza, Releases Video Showing Drones Being Prepared, May 13, 2021

Hamas Presents Footage Of “Shehab” Drone Launch, May 13, 2021.

The Hamas Military Wing Has Introduces A New “Locally-Manufactured” Drone For Intelligence Gathering, May 20, 2021.

Al-Quds Brigades Releases Video Documenting Its Use Of Al-Qassim Rockets On Isreali Targets Near Gaza, May 17, 2021

www.alahednews.com.lb, May 25, 2021.

[4] Al-Jazeera Network Documentary About The Hamas Missile Industry: Iran Sends Kornet, Fajr Missiles To Gaza, Hamas Produces Missiles From Unexploded Israeli Munitions And Shells From Wrecked WWI Ships-Archival, May 19, 2021.

[5] See MEMRI JTTM Report: Hamas, Islamic Jihad Officials: Iran Provides Our Missiles, Weapons, Funds, And Food, Our Gunmen ‘Were Trained By Our Brothers In The IRGC’; Without Iran’s Assistance, We Wouldn’t Be Able To Fire Rockets At Tel Aviv; Qassem Soleimani Personally Oversaw Transfer Of Rockets To Gaza, May 12, 2021.

[6] IRGC Aerospace Force And Missile Unit Commander Hajizadeh: ‘All The Missile Might You See In Gaza… Was Created With Iran’s Support… And This Effort Has Continued Around The Clock For Years’, May 13, 2021.