Od czasu obalenia reżimu Mursiego przez ministra obrony generała Abd Al-Fataha Al-Sisiego w lipcu 2013 r. wyrazy poparcia i podziwu dla Al-Sisiego są widoczne w całym Egipcie. Ten podziw wyraża się w kampaniach wzywających Al-Sisiego, by kandydował na prezydenta i graniczą z kultem jednostki, co odzwierciedla się w nazywaniu jego imieniem budynków, niemowląt i potraw.

Jako część tego kultu jednostki zwolennicy Al-Sisiego organizują masowe obchody na placach egipskich w dniu jego urodzin, które w tym roku przypadają na 19 listopada. W odróżnieniu od tego, przeciwnicy Al-Sisiego, włącznie z Bractwem Muzułmańskim (BM) i jego zwolennikami, zamierzają przeszkodzić obchodom i zaznaczyć ten dzień masowymi demonstracjami przeciwko temu, co nazywają wojskowym zamachem stanu. Kilka gazet egipskich znanych z wrogości do BM donosiło, że ruch zamierza nie tylko demonstrować, ale nasilić przemoc i rozmaitymi sposobami wywołać chaos w całym kraju. Egipski minister spraw wewnętrznych ogłosił o wzmożonych środkach bezpieczeństwa przed 19 listopada i ostrzegł, że siły bezpieczeństwa będą działać stanowczo przeciwko każdemu, kto naruszy prawo [1] .

Należy wspomnieć, że 19 listopada odbędą się dwa inne zdarzenia, które mogą pogłębić napięcie między zwolennikami a przeciwnikami Al-Sisiego. Pierwsze, będzie to druga rocznica „incydentu na ulicy Muhammada Mahmouda” 19 listopada 2011 r., w którym demonstranci protestujący przeciwko rządom Rady Wojskowej starli się z siłami bezpieczeństwa i zginęło 41 z nich [2] . Ponadto tego dnia odbędzie się ważny mecz futbolowy między Egiptem i Ghaną jako część futbolowych mistrzostw świata 2014 i podobno BM zamierza podżegać kibiców Ultrasu do zamieszek w całym kraju [3] .

Niniejszy raport stanowi przegląd przejawów kultu jednostki Al-Sisiego, jaki pojawił się w Egipcie, włącznie z wezwaniami, by kandydował na prezydenta, jak też przygotowaniami do obchodów jego urodzin oraz doniesień o zamiarach BM popsucia zabawy.

[Całość raportu można przeczytać po angielsku tutaj: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/7577.htm Poniżej podajemy jedynie tłumaczenia podtytułów oraz ilustracje]

Kult jednostki Al-Sisiego: od nazywania jego imieniem niemowląt do typowania go na prezydenta

[…]

Po lewej: Ciasto i czekoladki ozdobione wizerunkiem Al-Sisiego (Al-Jarida, Kuwejt, 2 listopada 2013; patrz Facebook ) Po prawej: Oficerowie egipscy odwiedzają dziecko nazwane imieniem Al-Sisiego (Al-Masri Al-Yawm, Egipt, 29 lipca 2013.)
Wisiorek Al-Sisi (Al-Watan, Egipt, 8 października 2013.)

[…]Miejsce do podpisywania się w kampanii popierającej kandydaturę Al-Sisiego na prezydenta (Facebook )

[…]„Szczęśliwego dnia urodzin, przywódco, kandyduj na prezydenta; Egipt cię potrzebuje” (źródło: patrz Facebook )

Redaktor naczelny “Al-Ahram”: Al-Sisi musi natychmiast ogłosić swoją kandydaturę na prezydenta

[…]

Zwolennicy Al-Sisiego organizują masowe obchody jego urodzin

[…]Wstępne świętowanie na cześć urodzin Al-Sisiego (Al-Yawm Al-Sabi’, Egipt, 15 listopada 2013.)„Al-Sisi nie jest faraonem i nie będzie faraonem; uratuj Egipt… Wszyscy cię kochamy” (źródło: patrz Facebook )Facebook owe zaproszeni na obchody urodzin Al-Sisiego (źródło:
Facebook )

Doniesienia: BM szykuje się na przeszkodzenie świętowania

[…]

Artykuł na witrynie BM: Obchody urodzin – pomysł faraoński

[…]

Przypisy (nie spolszczone):


[1] Al-Ahram(Egypt), November 17, 2013.

[2] On the first anniversary of the Muhammad Mahmoud Street incidents, a civilian was killed and dozens were injured in clashes between the security forces and demonstrators. Al-Masri Al-Yawm (Egypt), November 19, 2013. [3] Al-Dustour(Egypt), October 20, 2013; The Ultras are organized bands of extreme football fans, who have regularly participated in demonstrations alongside diverse political factions in Egyptsince the January 25 revolution.