Natychmiast po masowych demonstracjach przeciwko reżimowi w Iranie w Dzień Aszury 27 grudnia 2009 r. i przed obchodami rocznicy Rewolucji Islamskiej w Iranie, wyznaczonymi na 11 lutego 2010, władze irańskie zaostrzyły politykę nadzoru nad obywatelami kraju oraz cenzury mediów.
Jako część tej nowej, ostrej polityki, utworzono siłę policyjną cyberprzestrzeni pod egidą Rewolucyjnej Gwardii Islamskiej (IRGC). Reżim wydał także rozkazy i ostrzeżenia do publiczności i do mediów, głównie o nadzorze reżimu i monitorowaniu prywatnej komunikacji między obywatelami, takiej jak e-maile i SMS-y. Ostrzegł przeciwko używaniu zastępczych witryn i zakazał nadawania przez satelity w celu uniemożliwienia organizowania antyreżimowych protestów. Zastosowano także restrykcje zarówno dla prasy, jak i witryn internetowych dotyczące raportowania wydarzeń bieżących, jak również zabroniono krytykowania ludzi władzy.
Restrykcje i cenzura mają ideologiczne/religijne poparcie
W przemówieniu 26 stycznia 2010 r. w prowincji Mazandaran w północnym Iranie irański Najwyższy Przywódca Ali Chamenei ostrzegł przed krytykowaniem reżimu i wydał fatwę powtarzającą religijny zakaz używania anten satelitarnych i oglądania audycji kanałów satelitarnych; tylko autoryzowane grona są wyłączone spod tego zakazu [1] .
Także ajatollahowie Makarem Shirazi i Safi Golpaygani, którzy popierają reżim, wydali fatwy zakazujące oglądania telewizji satelitarnej i odwiedzania lub nawiązywania kontaktów z zagranicznymi stronami internetowymi [2] .
Jednostka obrony cyberprzestrzeni IRGC
Pod koniec 2009 r. irański prokurator generalny wydał 45-punktową listę “cyberprzestępstw”, które prowadzą do zablokowania stron internetowych. Wśród nich było obrażanie założyciela irańskiego reżimu rewolucyjnego, ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego lub irańskiego Najwyższego Przywódcy Ali Chameneiego; zachęcanie do napięć etnicznych; i propaganda przeciwko reżimowi [3] .
11 stycznia 2010 r. oficjalna irańska agencja informacyjna IRNA podała, że reżim stworzył jednostkę obrony cyberprzestrzeni podlegającą Islamskiej Gwardii Rewolucyjnej (IRGC), żeby nadzorować cyberprzestępstwa powiązane z terroryzmem, szpiegostwem, korupcją ekonomiczną i przestępstwami społecznymi, we współpracy z wywiadem państwa oraz aparatami sprawiedliwości [4] . Saluki, wysoki rangą oficer tej jednostki powiedział: „IRGC ostrzega tych wszystkich, którzy próbują obalić reżim przy pomocy aksamitnej rewolucji” i dodał, że jednostka wykona swoją misję „z determinacją i pełną siłą” [5] .
Jako część działań jednostki IRGC zaaresztowała kilku administratorów stron za rzekome obrażanie irańskiego prezydenta Mahmouda Ahmadineżada i milicji Basij na ich stronach oraz za ogłaszanie kłamstw o zabijaniu protestujących i o fałszerstwach wyborczych [6] .
Zastępca dowódcy armii irańskiej generał brygady Masoud Jazayeri ostrzegł obywateli irańskich przed konspirowaniem z zagranicznymi mediami powiązanymi z USA, Wielką Brytanią i Izraelem, mówiąc, że ci, którzy to robią, wykorzystują Internet, żeby obalić reżim. Wezwał Majlis do uchwalenia odpowiedniego ustawodawstwa, żeby rozprawić się z takimi wykroczeniami [7] .
W połowie stycznia 2010 r. komendant policji irańskiej Esmail Ahmadi-Moqadam oznajmił, że reżim nadzoruje e-maile i SMS-y i nazwał używanie tych mediów do organizowania protestów przeciwko reżimowi „ciężkim przestępstwem”. Ostrzegł ludzi przed próbami używania zastępczych stron internetowych, żeby obejść blokowanie przez władze zagranicznych i krajowych stron, ponieważ reżim jest w pełni zdolny do zidentyfikowania każdego, kto to robi – i policja oraz wymiar sprawiedliwości surowo potraktują sprawców [8] . Ponadto władze ostrzegły, że obywatele, którzy używają programów do obejścia blokady irańskich witryn, także będą ukarani [9] .
20 stycznia rząd Ahmadineżada ostrzegł 15 gazet codziennych, wszystkie z nich gazety reformatorskie i popierające przywódcę ruchu protestu Mira Hosseina Mousaviego w sprawie publikowania krytyki rządu i stwierdzeń, że rząd jest odpowiedzialny za kryzys w Iranie [10] .
Po demonstracjach w Dniu Aszury irański minister wywiadu Heidar Moslehi wezwał społeczeństwo do dostarczania do jego ministerstwa wszelkich obciążających dowodów przeciwko protestującym [11] . 11 stycznia gazeta „Javan”, która ma bliskie związki z IRGC, opublikowała zdjęcia demonstrantów z Dnia Aszury i poprosiła czytelników o pomoc w zidentyfikowaniu ich [12] . Komendant policji Ahmadi-Moqdam powiedział później, że dzięki kooperacji publicznej 70% protestujących w Dzień Aszury zostało zidentyfikowanych [13] .
Blokowanie i zakłócanie stron internetowych przez reżim
Obok tego wszystkiego Sekcja Perska BBCoznajmiła, że przeszła na nowego satelitę po tym, jak satelita Hotbird przestał ją nadawać z powodu nieustannych zakłóceń wszystkich jego transmisji przez reżim irański [14] .
Zastępca komendanta milicji Basij Mohammad Ali Naini powiedział, że wróg zainwestował wiele środków w prowadzenie „miękkiej wojny” online przeciwko reżimowi. Obiecał, że Basij, jako ci, którzy kierują walką z tą „miękką wojną” przeprowadzą w następnym roku (tj. perskim roku, zaczynającym się 21 marca) operację zdobycia cyberprzestrzeni [15] .
Wiadomo, że istnieją co najmniej dwie grupy hakerów: Ashyaneh i Irańska Cyberarmia. W ostatnich miesiącach przypuszczali oni ataki na strony internetowe identyfikowane z Ruchem Zielonym (protestu) w Iranie, wśród nich na Mowjacamp, jak również na Twitter i na strony działające poza krajem, takie jak Radio Zamaneh, które pracuje na rzecz praw człowieka w Iranie i jest finansowane przez rząd Holandii, oraz Khandaniha.eu. [16] . W październiku 2009 r. przywódca Ashyaneh przyznał, że grupa działa we współpracy z większością organizacji rządowych, jak również z armią irańską [17] .
[1] Fars (Iran), 26 stycznia 2010; Khamenei.ir, 24 stycznia 2010
[2] Rasanews (Iran), 12 stycznia 2010; ”Kayhan” (Iran), 24 stycznia 2010.
[3] Strona internetowa prokuratora generalnego (Iran), 29 grudnia 2009.
[4] Oficjalna strona internetowa jednostki: www.gerdab.ir .
[5] IRNA (Iran), 11 stycznia 2010.
[6] Fars, Iran, 6 stycznia 2010.
[7] Mehr (Iran), 16 stycznia 2010.
[8] Fararu (Iran), 14 stycznia 2010.
[9] Jahannews (Iran), 19 stycznia 2010.
[10] ISNA (Iran), 20 stycznia 2010.
[11] ILNA (Iran), 30 grudnia 2009.
[12] ”Javan” (Iran), 11 stycznia 2010.
[13] ”Kayhan” (Iran), 1 lutego 2010.
[14] BBC, 31 grudnia 2009.
[15] Mehr (Iran), 30 stycznia 2010.
[16] http://khandaniha.eu/items.php?t=sarmaghaleh&id=69; http://uk.reuters.com/article/idUKLDE60U09R20100131; http://www.csmonitor.com/USA/2009/1218/Iranian-Cyber-Army-hack-of-Twitter-signals-cyber-politics-era
[17] IRNA (Iran), 17 stycznia 2010; The MEMRI Blog, „Iranian Hacker: We Work in Cooperation with the Regime,” 17 października 2009.