3 maja MEMRI opublikował wideoklip z 22 kwietnia 2019 r. z obchodów “Dnia Ummah” z Muslim American Society Islamic Center in Philadelphia (MAS Philly) zamieszczone na stronie Facebooka MAS Philly (MEMRI TV Clip No. 7194, Children In Philadelphia Muslim Society: We Will Sacrifice Ourselves For Al-Aqsa; Will Chop Off The Enemies’ Heads, Subject Them To Eternal Torture). Wideo obejrzano ponad dwa miliony razy w mediach społecznościowych i potępili je członkowie Kongresu. Po opublikowaniu tego wideo MAS Philly usunął je ze swojej strony Facebooka.  

4 maja Muslim American Society napisało na swojej stronie internetowej, że wydarzenie zorganizowała szkoła niezależna od MAS Philly, że osoba odpowiedzialna została wyrzucona z pracy i że wideo zostało zamieszczone na stronie Facebooka MAS Philly „bez zweryfikowania treści… pod względem stosowności i bez upewnienia się, że zgadza się z naszą wolną od nienawiści polityką i wartościami”.  6 maja Commission on Human Relations w Filadelfii oznajmiła, że rozpoczyna dochodzenie w sprawie wydarzeń pokazanych na wideo[1].

Także 6 maja MEMRI opublikował wideoklip z podobną piosenką śpiewaną przez dzieci w MAS Philly, z wideo zamieszczonego na stronie Facebooka MAS Philly 28 maja 2017 r. (MEMRI TV Clip No. 7201, Children Singing In Philadelphia Muslim Society: We Will Be Martyred On Palestine’s Soil As Fedayeen (Archival). Tym razem trzy dziewczynki śpiewały piosenkę podczas ceremonii; pierwsza dziewczynka śpiewała: ”Jestem córką rewolucji… Moją krwią, przeszłam granicę do Palestyny wolnych… Tarcza rewolucji błyszczy na mojej piersi”. Druga dziewczynka śpiewała: „Podnoszę sztandar twoich buntowników na każdym polu bitwy… Twoja wytrwałość, opór i determinacja zamieni nas wszystkich w fedainów. Zostaniemy męczennikami na twojej ziemi i pokryjesz nas koroną laurową”. Trzecia dziewczynka śpiewała: „Jestem kamieniem w procy buntownika – jestem rewolucją, która wstrząsa okupanta… Nie będę poniżona”.

Poniżej podajemy reakcje na wideoklip MEMRI TV opublikowany 3 maja 2019, oraz tekst wideoklipu opublikowanego przez MEMRI TV 6 maja 2019.

Oświadczenie Muslim American Society

W oświadczeniu z 4 maja 2019 r. zamieszczonym na stronie internetowej po opublikowaniu przez MEMRI TV wideoklipu Children In Philadelphia Muslim Society: We Will Sacrifice Ourselves For Al-Aqsa; Will Chop Off The Enemies’ Heads, Subject Them To Eternal Torture, MAS Philly powiedziało, że po tym, jak dowiedzieli się o tym wideo „MAS natychmiast wydało wstępne oświadczenie na naszej stronie, potępiające słowa użyte  na wideo, podczas gdy szybko badaliśmy sprawę”. Powiedziało, że szkoła, która zorganizowała wydarzenie pokazane na wideo, jest „odrębną jednostką wynajmującą lokal od MAS Philadelphia”, a następnie: „Zarząd szkoły poinformował nas, że podjął natychmiastowe działanie i zwolnił osobę odpowiedzialną za ten program. W dodatku stworzą miejscową komisję, by pomogła w szkoleniu wrażliwości i właściwego nadzoru nad przyszłymi programami”. Wideo, napisano w oświadczeniu, „zostało zamieszczone na stronie Facebooka bez zweryfikowania treści pod względem stosowności i bez upewnienia się, że zgadza się z naszą wolną od nienawiści polityką i wartościami”. Oświadczenie kończy się słowami: „MAS jest zdecydowane potępiać każdą mowę nienawiści. Potwierdzamy nasze oddanie dla podstawowych wartości MAS – sprawiedliwości, pokoju i chronienia świętości życia ludzkiego”[2]. Następnego dnia strona Facebooka MAS Philly została zamknięta.

Według doniesień, posty na Facebooku pokazywały, że szkoła o nazwie MAS Leaders Academy działa w lokalu MAS Philly. Informowano także, że  MAS Philly dzieli miejsce z meczetem Al-Hidaya. Jacob Bender, dyrektor wykonawczy oddziału Filadelfii Council on Islamic American Relations (CAIR) powiedział 6 maja, że Al-Hidaya poprosiła CAIR o zorganizowanie „warsztatu o różnorodności i religijnej tolerancji”, żeby pomóc „członkom imigranckiej społeczności muzułmańskiej w lepszym zrozumieniu żydowskiej wrażliwości i antysemityzmu, żeby takie wydarzenie nie powtarzały się”[3]

Muslim American Society Islamic Center w Filadelfii należy do Muslim American Society (MAS), które ma 42 oddziałów w USA i jeden w Wielkiej Brytanii. Strona internetowa MAS mówi, że jego misją jest „skłonienie ludzi do dążenia do świadomości Boga, wolności i sprawiedliwości i do pokazania islamu z najwyższą jasnością” oraz że jego wizją jest „prawe i sprawiedliwe społeczeństwo amerykańskie”.

Członkowie Kongresu potępiają wideo MAS Philly

Po opublikowaniu przez MEMRI wideoklipu, kongresman Lee Zeldin (R-NY) wezwał 6 maja do śledztwa karnego w sprawie MAS, nazywając „głęboko niepokojącym”, „niebezpiecznym” i „doprowadzającym do wściekłości widok amerykańskich dzieci radykalizowanych na amerykańskiej ziemi”. Również odpowiedź MAS nazwał „jeszcze bardziej doprowadzającą do wściekłości”[4].

Kongresman Scott Perry (R-PA) powiedział w programie Fox News „Trish Regan Primetime” 7 maja: „Niestety, to pod pewnymi względami nie powinno być niespodzianką dla wielu ludzi. Widzieliśmy to na całym świecie i w innych miejscach, i trzeba temu przeciwdziałać z maksymalnym skutkiem. Szanujemy prawo każdego do praktykowania własnej religii, ale nie wtedy, kiedy chodzi o podżeganie do przemocy i namawianie do przemocy wobec ludzi, którzy nie życzą sobie praktykowania tej samej religii, więc oczywiście jest to bardzo niepokojące i przerażające”.

Ponadto burmistrz Filadelfii, Jim Kenney, powiedział 6 maja: „Miasto Filadelfia potępia bigoterię we wszystkich postaciach. Filadelfia jest Miastem Braterskiej Miłości i Siostrzanych Uczuć. Aby ta nazwa brzmiała prawdziwie, wszyscy nasi bracia i siostry – niezależnie od ich pochodzenia – muszą czuć się bezpieczni i mile widziani. Jesteśmy oddani pracy razem z partnerami reprezentującymi wszystkie nasze społeczności, by tak było”[5].

MAS Philly utrzymuje stosunki z miejską policją i prokuratorem okręgu Filadelfii  

MAS Philly ma związki z pracownikami miasta Filadelfia i z filadelfijską policją. W styczniu 2019 r. prokurator okręgu Filadelfii, Larry Krasner, uczestniczył w modlitwach i był w ośrodku spotkań i integracji[6]. W 2016 , MAS Philly gościła i dostarczyła śniadania dla niemal tysiąca filadelfijskich policjantów[7].

Oświadczenie CAIR- Pensylwania

4 maja CAIR Philadelphia opublikował komunikat prasowy „w reakcji na wiadomości o imprezie społecznej z udziałem uczniów w Muslim American Society of Philadelphia”. Były tam wypowiedzi Iftekhara Hussaina, przewodniczącego CAIR-Pennsylvania, i Jacoba Bendera, dyrektora wykonawczego CAIR-Philadelphia. Brzmiało ono:

„Filadelfijski oddział Council on American Islamic Relations, największej muzułmańskiej organizacji praw obywatelskich, potwierdził dzisiaj potępienie każdego i wszystkich przejawów antysemityzmu.

Iftekhar Hussain, przewodniczący CAIR-Pennsylvania [powiedział]: Muzułmańska historia pełna jest przykładów muzułmanów oferujących bezpieczne schronienie i pomoc Żydom, jak wydarzenia z 1492 r., kiedy Żydzi zostali wygnani z katolickiej Hiszpanii i zostali zaproszeni do osiedlenia się w ziemiach osmańskich przez osmańskiego kalifa Bajazyda II, lub ostatnio, kiedy muzułmańska społeczność w mieście Pittsburgh, pod przewodnictwem CAIR i innych muzułmańskich organizacji, zebrała tysiące dolarów dla ofiar masakry w synagodze Tree of Life.

Jacob Bender, dyrektor wykonawczy CAIR-Philadelphia [powiedział]: Jako Żyd, którego przodkowie byli ofiarami ludobójczych prześladowań w chrześcijańskiej Europie, jestem dumny pracując dla każdej organizacji, która zawsze potępiała wszystkie wyrazy nienawiści i uprzedzeń, szczególnie przeciwko mniejszościowym lub w inny sposób prześladowanych grup. Powinniśmy jednak być ostrożni, żeby nie mieszać krytyki izraelskiej polityki wobec Palestyńczyków z antysemityzmem  …”[8]

MEMRI TV Klip 7201: Children Singing In Philadelphia Muslim Society: We Will Be Martyred On Palestine’s Soil As Fedayeen (Archival) – 28 maja 2017

Aby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Moją krwią przeszłam granicę do Palestyny wolnych”

Dziewczynka 1: Jestem córką rewolucji, urodzona między wygnaniem a płonącymi popiołami. Moją krwią przeszłam granicę do Palestyny wolnych. Moją krwią przeszłam granicę do Palestyny wolnych. Jestem kulą armatnią. Tarcza rewolucji błyszczy na mojej piersi. Wyłaniam się z bram meczetu Al-Aksa. Jestem gwoździem w płocie mojego domu.

[…]

„Twoja wytrwałość, opór i determinacja zamieni nas w fedainów – zostaniemy męczennikami na twojej ziemi”

Dziewczynka 2: Podnoszę sztandar twoich buntowników na każdym polu bitwy. Moje oczy oczekują słońca twojego dnia i narysuję je na każdym czole. Podnoszę sztandar twoich buntowników na każdym polu bitwy. Moje oczy oczekują słońca twojego dnia i narysuję je na każdym czole. Twoja wytrwałość, opór i determinacja zamieni nas w fedainów. Zostaniemy męczennikami na twojej ziemi i pokryjesz nasz laurową koroną.

[…]

„Jestem rewolucją, która wstrząsa okupantem”

Dziewczynka 3: Jestem kamieniem w procy buntownika. Jestem rewolucją, która wstrząsa okupantem. Jestem falą na spokojnym morzu. Trzymam głowę wysoko i nie będę poniżona. Jestem kamieniem w procy buntownika. Jestem rewolucją, która wstrząsa okupantem. Jestem falą na spokojnym morzu. Trzymam głowę wysoko i nie będę poniżona.


[1] Foxnews.com/us/philadelphia-commission-probing-disturbing-video, May 6, 2019.

[2] Muslimamericansociety.org/mas-statement-on-philadelphia-video, May 4, 2019.

[3] Nytimes.com/aponline/2019/05/06/us/ap-us-muslim-children-video.html, May 6, 2019.

[4] Foxnews.com/us/muslim-children-disturbing-video-investigation, May 6, 2019.

[5] Nytimes.com/aponline/2019/05/06/us/ap-us-muslim-children-video.html, May 6, 2019.

[6] Facebook.com/pages/Mas-Islamic-Center/149823178424687, January 18, 2019.

[7] Nbcphiladelphia.com/news/local/Muslim-American-Society-Philadelphia-Police-Breakfast-394731171.html, September 25, 2019.

[8] Pa.cair.com/pressrelease/muslim-community-condemns-anti-semitism/, May 4, 2019.