Poniższy raport jest darmową probką MEMRI’s Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

16 września 2019 r. popierające Państwo Islamskie (ISIS) media Al-Furqan Foundation opublikowały nagranie przywódcy grupy, Abu Bakr Al-Husayni Al-Qurayshi Al-Baghdadiego, znanego jako Abu Bakr Al-Baghdadi, który wzywał ”żołnierzy Kalifatu” do podwojenia wysiłków na wszystkich poziomach, przyjęcia tych, którzy pożałowali i użycia siły dla uwolnienia pojmanych członków ISIS, którzy są trzymani w więzieniach i obozach uchodźców[1]. W nagraniu trwającym 30 minut i 15 sekund, zatytułowanym „I powiedz ‘Zrób…’”[2], które zostało zamieszczone na oficjalnym kanale ISIS Telegram Nashir News Agency i innych popierających ISIS kanałach Telegram, Al-Baghdadi potwierdził także kontynuacje operacji ISIS w różnych prowincjach i szydził ze Stanów Zjednoczonych, że są „wyczerpane” z powodu ataków wojowników ISIS, i powiedział, że zostali zaciągnięci do Mali i Nigru.

Al-Baghdadi zaczął od recytowania różnych wersetów i powiedzeń Proroka, zachęcając wojowników ISIS do kontynuowania dżihadu na rzecz Allaha. Powiedział, że minęła połowa dziesięciolecia od ustanowienia Kalifatu, że jego wojownicy nadal poświęcają się, nowi rekruci nadal zasilają szeregi grupy i nawet „jego upokorzeni wrogowie przyznają, że pozostaje i rośnie”. Pochwalił także niedawne przysięgi na wierność ze strony różnych odgałęzień ISIS.

Chwalił skoordynowane ataki ISIS w różnych miejscach mówiąc, że te ”zjednoczone rajdy są bezprecedensowe w nowoczesnej historii dżihadu”. Powiedział, że w cztery dni wojownicy ISIS pomścili ludzi z Syrii, przypuszczając napady w ośmiu krajach, przeprowadzając 92 ataki, których czas i cele były z góry zaplanowane. Dodał, że ISIS następnie rozpoczęło „rajd na wyczerpanie” przez przeprowadzenie 61 ataków w 11 krajach w trzy dni. Po tym rajdzie, powiedział, nastąpił „drugi rajd na wyczerpanie”, podczas którego przeprowadzono 152 operacje w 10 prowincjach w ciągu ostatnich 10 dni roku 1440 według islamskiego kalendarza.

Al-Baghdadi następnie powiedział, że te liczby ataków opierają się na tym, co udokumentowała grupa, wskazując, że ich liczba mogła być wyższa niż to, co doniesiono. Powiedział, że ”operacje na wyczerpanie dzieją się codziennie na różnych frontach”. „Po tym, jak Ameryka, obrońca krzyża, i jej agenci-apostaci w regionie, zostali zmiażdżeni i upokorzeni w Afganistanie i Iraku, pies Al-Rum[3], Ameryka, Bogu dzięki, ugrzęzła w bagnie [i] prosi inne kraje o pomoc. Jej stopy zostały zaciągnięte do Mali i Nigru. [Ameryka] niczego dłużej dobrze nie robi poza pustymi słowami i obietnicami dla swoich partnerów” – powiedział.

„To zmusiło [przewodniczącego Zjednoczonych Szefów Sztabu Generalnego, generała Josepha F.] Dunforda, do powiedzenia: ’[Wyraźnie] nie mamy siły odstraszenia [ataków] na naszych partnerów w regionie’, powodując wielki szok i szkody partnerom”.

Mówiąc, że Stany Zjednoczone stały się ”wyczerpane” w czasie, kiedy ich sojusznicy prowadzą przedłużoną walkę, Al-Baghdadi przechwalał się atakami swoich wojowników na ten potężny naród, który chwali się swoim strategicznym programem „Wojen Gwiezdnych”. Przechwalał się także obecnością wojowników w rozmaitych wilajatach („prowincjach”), włącznie z: Afganistanem, Irakiem, Syrią, Jemenem, Somalią, Afryką Środkową i Zachodnią, Azją Wschodnią i Afryką Północną, głównie w Tunezji i Libii.

Al-Baghdadi przyklaskiwał niezłomności „żołnierzy Kalifatu” w obliczu „największej krucjaty i ateistycznej kampanii przeciwko narodowi muzułmańskiemu, który stara się wypaczyć go i zmusić do porzucenia swojej religii i do oddawania czci bogu innemu niż jego stwórca”. „Na czele tej kampanii są tawaghit [tyrańscy władcy] Al-Salul [obraźliwe określenie na saudyjską rodzinę królewską] i szejkowie-apostaci w Sahelu [tj. władcy państw Zatoki], którzy są poddani krzyżowcom” – dodał.

Mówiąc do wojowników ISIS, wezwał ich do tego, by byli „pochodniami w kierowaniu” i prowadzili muzułmanów do „czystego monoteizmu”. Wezwał ich także, by pamiętali, że nie ma „żadnego sposobu na usuniecie tawaghit poza sposobem ujawnionym przez Allaha i Jego księgę, to jest, przez dżihad na Jego rzecz. [Wszystko] inne niż to jest  ułudą i urojeniem”.  „Na [placu] Rabi’ah w Egipcie, w [protestach] powrotu w Palestynie, w wojskowych [rządach] w Sudanie, przy Haftarze i Al-Sarraju w Libii, w prawomocności i puczystach Jemenu ludzie są zabijani i unicestwiani w sposób, który nie był sankcjonowany przez Allaha i jest przyjmowany przez wiernych za patriotyzm i demokrację” – powiedział. – „Celem naszego dżihadu jest odwrócenie ludzi od oddawania czci ludziom i ku oddawaniu czci stwórcy ludzi, i od niesprawiedliwości religii ku sprawiedliwości islamu, i od więzienia świata ku wolności świata i wieczności”.

Al-Baghdadi wezwał swoich wyznawców, by zaakceptowali „skruchę” tych, którzy pożałowali, i przyjęli ich, prosząc swoich wyznawców, by nauczyli ich o sprawie u podstaw walki ISIS i o potrzebie wspierania ich religii i narodu tak, by mogli informować innych. Poinstruował ich również, by podwoili wysiłki na wszystkich poziomach, ostrzegł ich przed walką wewnętrzną i wezwał ich, by bali się Allaha i unikali niesprawiedliwości i ucisku.

Wzywając do użycia siły dla uwolnienia pojmanych członków ISIS, trzymanych w więzieniach i obozach uchodźców, powiedział: ”Jeśli chodzi o najgorszą i najważniejszą sprawę, więzienia, więzienia, o żołnierze kalifatu. Wasi bracia i siostry; zróbcie wszystko, by ich uwolnić i rozwalić mury, które ich oblegają”. Potem wezwał swoich zwolenników do atakowania „ich rzeźników: przesłuchujących i prowadzących dochodzenia sędziów i nikczemnych, którzy im robią krzywdę… Jak może muzułmanin żyć wygodnie, kiedy muzułmańskie kobiety są wygnane i trzymane w więzieniach poniżenia pod dominacją krzyżowców i ich sługusów, włącznie z Safavid Rafidites [tj. szyitów] zbrodniczych ateistów i władców apostatów i tyranów w różnych częściach świata?” .

Zwracając się do pojmanych członków ISIS, kobiet i mężczyzn, wezwał ich, by pozostali niezłomni i cierpliwi, i bali się Allaha, a Jego wola stworzy im drogę wyjścia. Powiedział: „Wasi bracia nie zapomnieli i nigdy nie zapomną o pomszczeniu was”.

Al-Baghdadi zakończył powiedzeniem „żołnierzom Kalifatu na całym świecie”, by unikali odchyleń i prosili Allaha o uwolnienie pojmanych i o przyznanie ISIS zwycięstwa nad niewiernymi.


[1] Telegram.me/Nashir News AgencySeptember 16, 2019.

[2] A partial Qur’anic verse (Quran 9:105) „And say, 'Do [as you will], for Allah will see your deeds, and [so, will] His Messenger and the believers. And you will be returned to the Knower of the unseen and the witnessed, and He will inform you of what you used to do.”

[3] In jihadi rhetoric, the word rum, („Rome”) often refers to the Byzantine Empire or to the Christian West.