Po irańskim ataku 15 września 2019 r. na saudyjskie instalacje naftowe, który przeprowadziła milicja Huti i który zamknął połowę dziennej produkcji ropy naftowej królestwa[1], Huti zagrozili dalszymi atakami i ostrzegli „cudzoziemców i firmy”, by opuścili ten teren. Groźby Huti opublikowano 16 września na koncie Twittera militarnego rzecznika Huti, Jahji Sareego, który dwa dni wcześniej opublikował twierdzenie Huti o odpowiedzialności za atak. Należy zauważyć, że według wysoko postawionego źródła w administracji USA, atak był dokonany przy użyciu ponad 20 dronów i 12 pocisków odrzutowych wystrzelonych z irańskiego terytorium[2]. W innej groźbie zwolennik Hezbollahu tweetował to, co –jak twierdził – było zdjęciem przeciwokrętowego pocisku w posiadaniu Hezbollahu.

Po jednym z ataków (źródło: aljazeera.com, 16 września 2019)

Huti ostrzegają:  “Cudzoziemcy i firmy powinni trzymać się z daleka od rafinerii, które atakujemy; nasze długie ramię może dosięgnąć każdego celu”

16 września 2019 r. Saree tweetował, że atak, który dosięgnął rafinerii naftowych w Abkaik i Churais był przeprowadzony przez kilka typów [zdalnie kierowanych] pojazdów lotniczych, operujących z różnymi, nowymi silnikami, jedne zwykłe, inne odrzutowe. Ostrzegamy firmy i cudzoziemców, by trzymali się z daleka od miejsc, które zostały zaatakowane, ponieważ nadal są na naszej linii ognia i mogą zostać [znowu] zaatakowane w każdym momencie”[3].

Tweet Sareego ostrzegający firmy i cudzoziemców na tym terenie

W innym tweecie Saree napisał: „Podkreślamy saudyjskiemu reżimowi, że nasze długie ramię może dosięgnąć każdego miejsca w czasie, jaki wybierzemy. [Saudyjski reżim musi] ponownie rozważyć swoje kroki i ustać ze swoją agresją na Jemen i z oblężenia go”[4].

Tweet Sareego grożący saudyjskiemu reżimowi

Zwolennik Hezbollah: Hezbollah ma pocisk, który może zniszczyć okręty wojenne  

W kontekście obecnych napięć zwolennik Hezbollahu tweetował fotografię pocisku z symbolem Hezbollahu, który, jak twierdził, „może zniszczyć każdy rodzaj okrętu wojennego i zlikwidować wszystkich na pokładzie”[5].

Tweet zwolennika


[1] See MEMRI Report: Special Dispatch No. 8276 The Attack On Saudi Oil Facilities: An Implementation Of Iran’s Explicit Threats In Recent Months To Target Saudi Arabia, U.S., Global Economy, September 15, 2019.

[2] Wsj.com, September 15, 2019.

[3] Twitter.com/army21ye, September 16, 2019

[4] Twitter.com/army21ye, September 16, 2019.

[5] Twitter.com/South_thaer, September 16, 2019.