Przywódca Hamasu w Gazie, Jahja Sinwar, podziękował Al-Dżazirze i Iranowi za ich rolę odegraną podczas niedawnej rundy walk z Izraelem. Wygłosił “mowę zwycięstwa”, którą nadawała na żywo Sieć Al-Dżazira (Katar) 26 maja 2021 r. W tej mowie Sinwar powiedział, że Al-Dżazira „była najlepszym pulpitem do przedstawiania wiernie głosu naszego stanowiska”. Dodał, że Iran dał Hamasowi pieniądze, broń i ekspertyzę. Sinwar salutował „nieustępliwym ludziom” z Hajfy, Jaffy, Lod, Ramla, Akko i obszaru “Trójkąta”, Galilei i Negewu, którzy dowiedli, że wszystkie próby “izraelizowania ich” i wszystkie próby koegzystencji upadły raz na zawsze. Powiedział, że rakiety wystrzelone na Izrael podczas walk, były tylko próbą lub ćwiczeniem, by pokazać, co Hamas zrobi, jeśli znowu spróbują uszkodzić meczet Al-Aksa. Ostrzegł Izrael, że jeśli szkody dozna Jerozolima lub meczet Al-Aksa, Palestyńczycy zaatakują wszystkie izraelskie osiedla naraz.  

Sinwar powiedział, że także “bohaterzy” wśród sił bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej (AP) zaatakują Izraelczyków na wszystkich skrzyżowaniach i objazdach. Dodał, że Palestyńczycy, którzy żyją w granicach Izraela z 1948 r., będą uczestniczyli i milion lub więcej demonstrantów wyjdzie na ulice i zablokuje drogi. Powiedział, że jest pewien, iż będzie wśród nich “co najmniej” 10 tysięcy „poszukiwaczy męczeństwa”, którzy dokonają ataków nożowniczych, taranowania samochodami, będą rzucali koktajle mołotowa i podpalali lasy. Sinwar dodał, że “siły oporu w regionie” będą w stanie zmiażdżyć Izrael. Sinwar powiedział, że sekretarz stanu USA, Antony Blinken, chce wykorzystać rozłam między AP i Hamasem przez przekazywanie wszystkich pieniędzy pomocowych i na odbudowę Gazy przez AP, ale Hamas na to nie pozwoli. Dodał: “Nie podsycajcie naszego wewnętrznego konfliktu”.  

Sinwar powiedział, że choć Hamas popiera “unicestwienie Izraela przez zbrojny dżihad i walkę”, jest gotowy zawrzeć stosunkowo długie zawieszenie broni z Izraelem, jeśli Izrael spełni pewne warunki. Mianowicie, jeśli Izrael wycofa się z Zachodniego Brzegu, rozmontuje osiedla, uwolni więźniów Hamasu, zdejmie oblężenie Gazy, pozwoli na powrót palestyńskich uchodźców, pozwoli na palestyńskie wybory w Jerozolimie, zrezygnuje z wschodniej Jerozolimy i ułatwi stworzenie państwa palestyńskiego na części ziemi palestyńskiej. Powiedział, że Hamas jest skłonny zgodzić się na to dla palestyńskiej jedności i wobec “międzynarodowego stanowiska”.

Sinwar powiedział, że członkowie Hamasu są w kontakcie ze (swoimi braćmi w Libanie”, z Hezbollahem, z IRGC i innymi, i że gdyby walki nasiliły się, te grupy także wzięłyby udział. Cytował rzecznika Brygad Al-Kassam, Abu Ubeidy: “Wystrzelenie salwy 250 rakiet na Tel Awiw jest dla nas  łatwiejsze niż [napicie się wody].” Sinwar uznał także rolę odgrywaną przez Rosję i powiedział, że powinna odgrywać aktywniejszą i bardziej pozytywną rolę.  

Aby zobaczyć klip z przywódcą Hamasu w Gazie, Jahją Al-Sinwarem, w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Próby zamiany [naszych ludzi] w izraelskich obywateli, zamiast arabsko-palestyńskich obywateli, i tak zwane kampanie koegzystencji, upadły raz na zawsze”  

Jahja Al-Sinwar: Z głębi serca od wszystkich w Gazie salutuję wam, niezłomni ludzie z Hajfy, niezłomni ludzie z Jaffy, niezłomni ludzie z Lod, niezłomni ludzie z Ramla, niezłomni ludzie z Akko i nasi mężczyźni i kobiety z obszaru “Trójkąta”, w Galilei i na Negewie, którzy dowiedli, że wszystkie lata, które minęły, i wszystkie kampanie izraelizacji – próby zamienienia ich w izraelskich obywateli, zamiast w arabsko-palestyńskich obywateli – i tak zwane kampanie koegzystencji upadły raz na zawsze.

[…]

„Al-Dżazira była najlepszym pulpitem do przedstawienia wiernie głosu naszego stanowiska i [do pokazania] zbrodni okupacji”

Pozwólcie, że przekażę specjalne pozdrowienia dla Al-Dżaziry. Z punktu dowodzenia, gdzie kierowałem naszą akcją, miałem szansę obserwować Al-Dżazira, szczególnie. Może to pozostawiło mnie ze szczególnym [wrażeniem]. Al-Dżazira była najlepszym pulpitem do przedstawienia wiernie głosu naszego stanowiska i [do pokazania] zbrodni okupacji. Nie próbuję pomniejszać innych mediów. Obraz był jasny i różnica rażąca między panarabskimi i patriotycznymi mediami, które udzielały głosu troskom i sprawom naszego narodu, a poślednimi mediami – nie podam ich nazw – które próbowały wciskać narrację wroga i stały się częścią wojny przeciwko morale naszego narodu. Wszystkie brawa dla was, bohaterscy fedaini [z Al-Dżaziry].

[…]

Wszystkie brawa dla ducha odwiecznego przywódcy, Abu Ammara [Jasera Arafata]. Z tej okazji i po najnowszej rundzie walk mówię do niego: Spoczywaj w spokoju, o Abu Ammarze! Zginąłeś próbując wzmocnić potencjał walki naszego narodu po sprawie Karine A [2002]. Karine A była słynnym statkiem, wszyscy o tym wiecie… Przewoziła broń – rakiety Grad, pociski przeciwczołgowe i rakiety krótkiego zasięgu, jak rakiety Grad [zasięgu] 20km i 30km Grad. Arafat próbował wzmocnić możliwości naszego ludu, by pozostał niezłomny w swoich starciach. Zajął się  przywożeniem broni w celu  doprowadzenia  do zmiany w równowadze sił między okupacją a nami. Spoczywaj w spokoju, Abu Ammarze, wraz z wszystkimi męczennikami, teraz siły oporu twojego ludu, twoich synów w Brygadach Izz Al-Din Al-Kassam i innych frakcjach oporu zdobyły setki rakiet i nie tylko o 20-kilometrowym zasięgu rakiety Grad, ale setki rakiet, które w jednej salwie mogą zmiażdżyć obszar miejski Tel Awiwu.

[…]

Spoczywajcie w spokoju, nasi męczennicy z ostatniej rundy walk. Spoczywaj w spokoju, Abu Emadzie Bassem Isso, dowódco Brygady Gaza. Spoczywaj w spokoju, wybitny profesorze, Dżamalu Zabedo. Mogłeś być wybitnym profesorem pracującym dla NASA, a świat sławiłby cię, ale nalegałeś na przybycie do Gazy i wzięcie udziału w rozwoju rakiet, które wstrząsają [syjonistycznym] tworem.

[…]

„To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy, jeśli spróbują uszkodzić meczet Al-Aksa raz jeszcze” 

To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy, jeśli spróbują uszkodzić meczet Al-Aksa raz jeszcze.

[…]

Chcę skorzystać z tej okazji, by ostrzec syjonistyczną okupacje i jej przywódców: meczet Al-Aksa i Jerozolima są tym, gdzie przeciągamy linię. Jeśli chcecie przeżyć jeszcze chwilę, trzymajcie się z dala od meczetu Al-Aksa i Jerozolimy. Decyzja wymazania waszego państwa jest związana z wprowadzaniem w życie waszych spisków w meczecie Al-Aksa i Jerozolimie. Scenariusz istnieje i próba została zakończona.

Gaza wybuchnie pełną siłą swojego oporu, a Zachodni Brzeg eksploduje z całą swoją mocą. Nasi ludzie zaatakują wszystkie osiedla równocześnie. Nasi bohaterowie – także z sił bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu – będą czekać na was na wszystkich skrzyżowaniach i wszystkich drogach objazdowych.

Zaatakują was we wszystkich osiedlach na całym Zachodnim Brzegu. Nasi ludzie na ziemi okupowanej [w 1948 r.] powstaną. Milion lub więcej demonstrantów wyjdzie na ulice i zablokuje drogi. Jestem pewien, że na tych okupowanych –w 1948 r.] ziemiach będzie co najmniej 10 tysięcy poszukiwaczy męczeństwa, jeśli meczet Al-Aksa zostanie uszkodzony. Każdy z nich chwyci za nóż, by dźgnąć [Izraelczyka], weźmie samochód, by przejechać jednego z nich lub rzuci koktajl mołotowa, który spali wasze serca. Albo wezmą galon paliwa, by spalić te olbrzymie lasy. Tłum naszych ludzi i cały naród wyruszy, przekroczy granice i wleje się jak rzeka, by wykorzenić wasz twór. Wyruszą także siły oporu w regionie. Wszystkie żywotne siły zmiażdżą was całą mocą, jaką mają do dyspozycji. Jestem pewien, że Bliski Wschód będzie wyglądał inaczej niż wygląda teraz.

[…]

Zaczęli mówić, że zniszczyli 100 kilometrów tuneli Hamasu. Mówię wam, że tunele, jakie mamy w Strefie Gazy przekraczają 500 kilometrów. Nawet jeśli ich narracja jest prawdziwa, zniszczyli tylko 20% tuneli.

[…]

„[Sekretarz stanu USA] Blinken chce teraz wykorzystać nasze wewnętrzne spory i [chce], żeby pieniądze na odbudowę przychodziły przez AP, a nie Hamas… Nie myślcie, że możecie rozpalić wewnętrzny konflikt”

My, dowódcy oporu, przysięgamy, że – z wolą Allaha – przed końcem tego roku będzie wielka poprawa w warunkach życiowych i ludzkich w Strefie Gazy. Przed końcem tego roku problemy Strefy Gazy, które spowodowało  oblężenie, wojna i zniszczenie, będą zmienione z sytuacji, jak jest teraz. Niech to usłyszy cały świat. Spowodujemy całkowite zniszczenie, jeśli problemy Gazy nie zostaną rozwiązane.

Blinken chce teraz wykorzystać nasze wewnętrzne spory i [chce], by pieniądze na odbudowę przyszły przez AP, a nie Hamas w celu zamknięcia Hamasu i wzmocnienia AP… Mówię Blinkenowi i innym: nie igrajcie z naszymi wewnętrznymi sporami. Wiemy, jak rozwiązać nasze problemy wzajem ze sobą. Nie myślcie, że możecie rozpalić wewnętrzny konflikt. Damy ułatwienia każdemu, kto chce budować w Gazie, poprawimy ekonomiczne warunki i ożywimy gospodarkę Gazy.

[…]

Nie będziemy nikogo ograniczać i nie poprosimy nikogo ani o grosz dla Hamasu lub Brygad Kassam. Hamas i Brygady Kassam mają własne źródła dochodu i nie potrzebujemy brać pieniędzy ze środków pomocowych i na rekonstrukcję. W tym punkcie jest coś, co trzeba powiedzieć. Wyrażamy naszą pełną wdzięczność Islamskiej Republice Iranu, która w ostatnich latach nie oszczędzała niczego nam i innym palestyńskim frakcjom oporu  Zaopatrywali nas w pieniądze, broń i ekspertyzę. Popierali nas we wszystkim, z łaski Allaha. Zasługują na olbrzymie uznanie. Nie byli z nami w polu, ale byli z nami poprzez ten potencjał, którym zmiażdżyliśmy i wstrząsnęliśmy wrogiem.

[…]

Jeśli okupant podporządkuje się [prawu międzynarodowemu] może być długotrwały tahdija [spokojny okres] – na cztery lub pięć lat, a nawet więcej. Jeśli istnieje możliwość dla świata wywarcia nacisku na okupanta, by wycofał się z Zachodniego Brzegu, rozmontował tam swoje osiedla i wycofał się z, powiedzmy, wschodniej Jerozolimy, uwolnił więźniów, zakończył oblężenie Gazy, pozwolił nam na przeprowadzenie wyborów w Jerozolimie i na założenie naszego palestyńskiego państwa na części naszej ziemi – to zdecydowanie mogłoby prowadzić do stosunkowo długiego zawieszenia broni, który odroczyłby konflikt i stworzył pewną stabilność w regionie.

[…]

Popieramy unicestwienie Izraela przez zbrojny Dżihad i walkę. To jest nasza doktryna. Okupacja musi być zmieciona w całej naszej ziemi. Ale dla zjednoczenia palestyńskiego stanowiska i [sprowadzenia go] do wspólnych mianowników oraz w obliczu międzynarodowego stanowiska powiedzieliśmy, że jesteśmy gotowi zgodzić się na tę opcję. Nie mamy z tym problemu. Jeśli światowe supermocarstwa i międzynarodowe organizacje są skłonne do zmuszenia okupanta do przestrzegania międzynarodowych praw i rezolucji, a my założymy nasze państwo na naszej ziemi na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie, wraz ze Strefą Gazy, a osiedla zostaną zlikwidowane, więźniowie uwolnieni i uchodźcy powrócą… Istnieje możliwość, że to doprowadzi do stosunkowo długiego rozejmu czyli tahdiji. Nie ma co do tego wątpliwości.

[…]

„Był wysoki poziom koordynacji… z naszymi braćmi w Libanie, w Hezbollahu, w IRGC… Gdyby walka nasiliła się, te [ruchy] oporu interweniowałyby czynnie na wszystkich frontach”

Przez całą wojnę nasi bracia na polu bitwy i w pewnych specjalnych jednostkach byli w kontakcie z naszymi braćmi w Libanie, w Hezbollahu, w IRGC i gdzie indziej, że jedynie wysyłamy komunikat do wroga i że to nie jest prawdziwa wojna. Byliśmy pewni, że gdyby walka nasiliła się, te [ruchy] oporu interweniowałyby czynnie na wszystkich frontach.

[…]

Nasz potencjał rakietowy jest całkowicie w porządku. To był tylko komunikat, jaki wysłaliśmy. Pozwólcie, że powtórzę co powiedział [rzecznik Brygad Al-Kassam] Abu Ubeida: Wystrzelenie salwy 250 rakiet na Tel Awiw jest dla nas łatwiejsze niż [napicie się wody].

[…]

Niewątpliwie cenimy rolę odgrywaną przez Rosję. Rosja jest wpływowym i znaczącym międzynarodowym graczem. Odegrała znaczącą rolę w ostatnich latach. Zdecydowanie odegrała rolę w ostatnich dniach. Wierzymy, że Rosja powinna odgrywać jeszcze bardziej aktywną i pozytywną rolę. Rosja może odegrać bardzo znaczącą rolę na palestyńskiej scenie i w sprawie konfliktu w regionie. Jesteśmy pewni, że nasza koordynacja z nimi będzie na wysokim poziomie w nadchodzących dniach, z wolą Allaha.