Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znaduje się tutaj. 

Naim Kassem, zastępca sekretarza generalnego Hezbollahu, udzielił wywiadu Al-Nour, stacji radiowej Hezbollahu w Bejrucie, z okazji 21 rocznicy izraelskiego wycofania się z południowego Libanu i zawieszenia broni między Izraelem a palestyńskimi frakcjami, które weszło w życie 21 maja 2001 roku.

W wywiadzie omawiał stosunki między jego organizacją a palestyńskimi frakcjami podczas walk oraz pomoc tym frakcjom, jakiej dostarczyła jego organizacja i nadal będzie dostarczać. Zapewnił, że “szmuglowanie rakiet do Palestyny trwa pełną siłą”. Powiedział także, że palestyńscy agenci otrzymują szkolenie i trening od członków “osi oporu” w celu rozwinięcia umiejętności produkowania broni.

Kassem wyjaśnił, że jego organizacja jest odpowiedzialna za “większość” demonstracji i protestów, jakie miały miejsce na granicy libańsko-izraelskiej i że libański obywatel, którego zabił ogień IDF podczas protestów, był członkiem Hezbollahu.

Podkreślił odrzucenie przez jego organizację rozwiązania w postaci dwóch państw i stwierdził, że jedynym rozwiązaniem jest powrót “syjonistów” do krajów, z których przybyli, tj. likwidacja Izraela.

Poniżej podajemy tłumaczenie fragmentów głównych części wywiadu przeprowadzonego z Kassemem, jak je opublikowały witryny internetowe Hezbolahu  Alahednews.com.lb i central-media.org.[1]

Na początku wywiadu Kassem nawiązuje do wycofania się Izraela z południowego Libanu 24 maja 2000 r. i konsekwencji tego dla palestyńskiej walki. Zapewnił, że “zwycięstwo w maju [2000 r.] przywróciło palestyńskiemu ludowi witalność i naleganie na opór i przeciwstawianie się [Izraelowi]… wobec bezpośredniego wpływu [wojny w Libanie], na który budowali palestyńscy bracia…”

Kassem powtórzył stanowisko swojej organizacji, że USA popiera Państwo Islamskie [ISIS] i wyjaśnił: “Liban nie upadł, Syria nie załamała się i Irak nie rozpadł się mimo nadzwyczajnego poparcia Amerykanów dla ISIS. Jemen stoi twardo w wyjątkowy sposób. Jeśli chodzi o Palestynę – przeprowadziła cztery wojny w Gazie i odniosła w nich sukces… [Najnowsze] zwycięstwo w Palestynie jest strategicznym  etapem i historycznym punktem zwrotnym. To nie jest zwykłe zwycięstwo. Palestyński opór i palestyński lud zdobyli wielkie osiągnięcie, na którym od teraz będziemy budowali…”

Kassem podkreślił, że jedność Palestyńczyków jest bardzo ważnym punktem zwrotnym, który zniszczył wszystkie starania Izraela, by podzielić sprawę palestyńską na kilka odrębnych przedmiotów. Podkreślił, że „Palestyna i Jerozolima należą do Palestyńczyków i muszą być im zwrócone od rzeki do morza”.

W sprawie stosunków między jego organizacją a palestyńskimi frakcjami podczas ostatniej rundy walk powiedział: “Jesteśmy w codziennym kontakcie z przywódcami oporu i [palestyńskimi wojownikami dżihadu. Naszym stanowiskiem było, że pomożemy [palestyńskiemu] oporowi w każdy sposób, w jaki możemy i że zrobimy to, co musimy zrobić we właściwym czasie i w sposób, jaki wybierzemy…”

Powiedział także: „Dzisiaj Palestyńczycy mają znaczne możliwości produkowania [broni]. Mogę zapewnić was, że szmuglowanie broni do Palestyny trwa z wielką siłą. Są ważne palestyńskie mózgi, które pomagają nam w tworzeniu i ustanawianiu tych możliwości. Są szkoleni i byli w kontakcie z osią oporu. Wsparcie nie ustanie, ale wyłącznie wzrośnie”.

Kassem opowiedział o zaangażowaniu jego organizacji w demonstracjach prowadzonych na granicy libańsko-izraelskiej podczas niedawnego starcia między Izraelem a Palestyńczykami, podczas których libański obywatel, który próbował przedrzeć się przez płot graniczny między tymi dwoma krajami, został zabity. Powiedział: “Męczennik Muhammad Kassem Tahan był członkiem Stowarzyszenia Edukacyjnej Mobilizacji Hezbollahu.[2] Hezbollah nadzorował większość działań na granicy. Pomagaliśmy każdemu, kto prosił o naszą pomoc przy wyrażeniu jego stanowiska na granicy…”

W odpowiedzi na pytanie, kto wystrzelił rakiety z południowego Libanu na Izrael 19 maja, Kassem odparł, że nie jest zainteresowany dyskusją o tym ani o tym, czy było słuszne wystrzelenie rakiet, wyjaśniając, że istnieją „ci, którzy są zainteresowani tą sprawą i zajmują się nią”.

Kassem powtórzył, że odrzuca rozwiązanie w postaci dwóch państw mówiąc; “Jeśli Amerykanie chcą rozwiązać sprawę palestyńską, nie będzie to przez ‘rozwiązanie w postaci dwóch państw’, jak to nazywa prezydent  Joe Biden, ale przez przywrócenie Palestyny jej mieszkańcom i wysłanie syjonistów z powrotem do krajów, z których przyszli”.

W sprawie wznowienia stosunków między Hamasem a syryjskim reżimem, które zatrzymały się w następstwie wojny domowej w Syrii[3], a niedawno poprawiły się dzięki mediacji Iranu[4], powiedział: „Kampania w Palestynie wskazuje, że jesteśmy na drodze do wznowienia stosunków między Hamasem a Syrią”.


 

[1] Central-media.org, May 22, 2021; Alahednews.com.lb, May 22, 2021.

[2] The objective of this body is to educate the younger generation in Lebanon in accordance with the values of Shi’ism and Hizbullah, so that in the future its members may be recruited into the ranks of Hizbullah. On its website its objectives are described as „to unite between the knowledge and the jihad, between the education and the faith, in order to serve the resistance and the homeland and in preparation for a just country,” Tarbaweya.org, on May 23, 2021.

[3] For more information about the relations between Hamas and the Syrian regime in recent years, see MEMRI Reports: Assad And His Allies Threaten To Open A Front In Golan Heights, May 21, 2013; Bashar Al-Assad: The Noble Peace Prize Should Have Gone To Me, October 15, 2013; President Assad: Negotiating With Present Opposition Delegation Is Pointless; The Way To End The Crisis Is Through Military Victory, March 30, 2016.

[4] See MEMRI Report: Intensive Discussions In Resistance Axis Ahead Of Possible Joint Confrontation With Israel: Syria Daily: A Confrontation Is Inevitable, January 1, 2018.