W wykładzie w East Plano Islamic Center (EPIC) w Plano w Teksasie, który został zamieszczony w YouTube 4 listopada 2020 r., pakistańsko-amerykański uczony, szejk Yasir Qadhi, omawiał reakcje uczonych w islamie na niedawne obcięcie głowy francuskiego nauczyciela,Samuela Paty’ego. Powiedział, że żaden szanowany uczony nie pozwoliłby na takie samozwańcze wymierzanie sprawiedliwości jak to i że wyrok śmierci dla bluźniercy może być wydany tylko przez islamski sąd w islamskim kraju. Qadhi dodał, że MEMRI, który nazywa „islamofobiczną grupa nienawiści”, wynajduje nieznaczących i nieznanych uczonych w islamie, którzy wyrażają poparcie dla takich czynów i przedstawia ich poglądy jako islam głównego nurtu. Wideo zostało zamieszczone na kanale YouTube EPIC, jak również na kanale YouTube szejka Qadhiego.

Szejk Qadhi studiował na University of Houston, na Islamskim Uniwersytecie w Medynie w Arabii Saudyjskiej i Yale University. MEMRI publikował jego wcześniejsze kazania. W kazaniu wygłoszonym 23 października 2020 r. nazwał dekapitację Paty’ego “niefortunnym incydentem”, który jest używany jako pretekst do “brutalnej” kampanii we Francji przeciwko Prorokowi Mahometowi. Powiedział tez, że francuski rząd i inni zachodni przywódcy mają nadzieję na więcej islamistycznych ataków, żeby mieli wymówkę do rozprawy z islamem i muzułmanami (patrz MEMRI TV Clip 8401). 31 sierpnia 2019 r. bronił antysemickich wypowiedzi i kazań, i powiedział, że MEMRI „rzuca się” na każdego kaznodzieję, który cytuje hadis o kamieniu i drzewie w Dzień Sądu Ostatecznego, kiedy muzułmanie zabiją Żydów, a to zabicie Żydów jest proroctwem, nie zaś zaleceniem (patrz MEMRI TV Clip 7640).

W innym piątkowym kazaniu w East Plano Islamic Center, 17 sierpnia 2018 r. imam Hasam Khalil powiedział, że kobiety muszą poddać się swoim mężom, ponieważ jest to droga kobiety do nieba (patrz MEMRI TV Clip 6749).

Aby zobaczyć klip z uczonym w islamie z Teksasu, Yasirem Qadhim, w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Także w ziemiach islamu nie masz prawa działać jako sędzia, ława przysięgłych, kat [;] nie możesz wymierzać samozwańczej sprawiedliwości”

Szejk Yasir Qadhi: Także w ziemiach islamu nie masz prawa działać jako sędzia, ława przysięgłych, kat. Nie możesz wymierzać samozwańczej sprawiedliwości, także w ziemiach islamu. Nie jest to coś, co jest dozwolone. O ile bardziej więc w ziemiach, które nie są ziemiami islamu. Kiedy jesteśmy mniejszością, po prostu nie ma argumentów, które można by wysunąć, że jest coś, co powinno być dozwolone, nawet jeśli karą za bluźnierstwo może być śmierć w większości rodzajów fikh, to jest, rodzajów orzeczeń, które będą stosowane tylko w ziemiach islamu po sędzim, po procesie, po tym, jak to wszystko będzie miało miejsce. A wtedy, jeśli to prawo nadal jest stosowane w tym kraju, istotnie klasyczny ulama powie, że karą za bluźnierstwo jest rzeczywiście śmierć.

Ta kara nie może i nigdy nie powinna być wymierzana przez indywidualną osobę, także w ziemiach islamu. O ile bardziej więc, kiedy ziemie nie są ziemiami islamu. Alhamdulillah, żaden szanowany uczony w żadnym kraju nie pozwolił na tego typu samozwańczą sprawiedliwość.

„MEMRI jest bardzo islamofobiczną, skrajnie prawicową grupą – właściwie, grupą nienawiści – która chce szerzyć nienawiść religii”

Tak, istnieją niektórzy, no wiecie, duchowni, których klipy znajduje ta grupa MEMRI i inni, i oni próbuje je nadawać. Ale to są nieznani ludzie, aż  MEMRI ich odkrywa. MEMRI jest bardzo islamofobiczną, skrajnie prawicową grupą – właściwie, grupą nienawiści – która chce szerzyć nienawiść do religii. I oni znajdują te klipy od ludzi, którzy są zupełnie nieznaczący i nieznani, i oni przedstawiają je jako islam głównego nurtu.

Poza tym, ogólnie mówiąc, żaden szanowany duchowny nie wyszedłby z fatwą, która pozwala indywidualnemu muzułmaninowi na atakowanie kogoś, kto bluźni w ziemiach, które są poza ziemiami islamu.