W artykule z 23 września 2020 r. zatytułowanym Przesłanie do Iranu w świetle pokoju z Izraelem, saudyjski dziennikarz, 'Abdallah Zajed, odpowiedział na ostry atak Iranu na porozumienia o normalizacji stosunków między ZEA, Bahrajnem a Izraelem[1]. Iran, napisał, zapomina, że jest jednym z tych, których zastraszające i terrorystyczne zachowanie destabilizuje region i który stał się wrogiem Arabów. Dodał, że Iran wygłasza slogany o wyzwoleniu Jerozolimy, ale w praktyce nie robi niczego dla realizacji tego celu, a ponadto okupuje wiele krajów arabskich, dążąc równocześnie do celu odrodzenia swojego straconego imperium perskiego.

Karykatura z gazecie ZEA: Iran oburzony na porozumienie między ZEA a Izraelem (Al-Ru’ya, ZEA, 19 września 2020)

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty tego artykułu:[2]

Łkania, szlochy, ból i żal rządowych przedstawicieli Iranu i jego marionetek narastają nieustannie, od kiedy ZEA i Bahrajn podpisały porozumienie pokojowe z Izraelem. Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych powtarza nieustannie zwroty takie jak “arabska szlachetność” i “islamskie wartości”, podczas gdy irański rząd zapomina o własnych działaniach w regionie i [fakcie, że] przekroczył wiele czerwonych linii, które zamieniły go w jawnego wroga [Arabów].

Irańczycy zapominają, że to oni są w stanie wrogości, a właściwie wojny, z krajami w regionie. Kto okupuje wyspy [ZEA] w Zatoce Perskiej?[3] Kto próbował wywołać zamach stanu w Bahrajnie? Kto spiskował przeciwko Kuwejtowi przez organizowanie komórek terroru? Kto strzelał rakietami w Arabię Saudyjską? Kto wysłał swoich najemników do [walki] w Syrii? Kto założył milicje w Iraku? Kto założył terrorystyczną partię w Libanie [tj. Hezbollah]? Kto kultywuje najemników [Huti] w Jemenie, by dokonali zamachu stanu przeciwko legalnemu rządowi? Prawdą jest, że tym, kto zrobił to wszystko, nie jest Izrael, ale Iran.

Żaden izraelski przedstawiciel nigdy nie powiedział [z dumą], że jego kraj okupuje pięć arabskich stolic.[4]  Chociaż Iran wymachuje sloganami oporu, chociaż ma [wojskową siłę] o nazwie “Siła Kuds [tj. Jerozolima]”… i chociaż twierdzi, że jego celem jest wyzwolenie Al-Aksy, nigdy nie widzieliśmy najwyższych irańskich oficerów [strzelających] choćby jedną kulą w odwecie za bombardowanie przez Izrael ich baz w Syrii. Izrael wysyła samoloty i odpala pociski, nieustannie bombarduje [irańskie] bazy w różnych miejscach, niemniej Iran nie odpowiada. Kiedy Rosja interweniowała i rozkazała Iranowi na przesunięcie swoich baz o setki kilometrów od izraelskiej granicy, Iran zrobił to [mimo] wielkiego upokorzenia.

Czy Iran nie twierdzi teraz, że kontroluje przyczółek w północnym Izraelu dzięki Hezbollahowi, który kontroluje Liban, a także dzięki swojej obecności w Syrii?! Niemniej nie wyzwolił Al-Aksy i Jerozolimy, do czego nieustannie nawołuje.

Jasnym równaniem i oczywistym [wnioskiem] jest, że prawdziwym celem Iranu jest przejęcie świata arabskiego i przywrócenie w nim przestarzałego Imperium Perskiego. Zwyczajnie mówiąc, to jest powód, dla którego widzimy irańskie działania w terenie. Czy Izrael jest obecny [w Jemenie], na południowej granicy Arabii Saudyjskiej? Czego [Iran] chce w Jemenie? Czy Izrael jest obecny na północ od Arabii Saudyjskiej, w Iraku? Czego [Iran] chce w Iraku? Czy Izrael jest obecny na wschód od Arabii Saudyjskiej [w Bahrajnie]? Czego [Iran] chce w Bahranie?

Te wydarzenia, których świadkami są wszyscy i które nie wymagają badań ani analizy, pokazują nam wyraźnie, jakie są prawdziwe pragnienia, działania i cele Iranu. Nie ma ani jednego kraju arabskiego, któremu Iran by nie zaszkodził. Połóż palec [losowo] na jakimkolwiek kraju w świecie arabskim, a zobaczysz, że Iran mu zaszkodził, bezpośrednio lub pośrednio. Także te kraje w regionie, które utrzymują przyjazne kontakty z Iranem, odczuły użądlenie irańskimi klątwami, groźbami i ostrzeżeniami, a także były celem komórek terroru i szpiegostwa z agentami wysłanymi [przez Iran], bowiem [Iran] nie ma żadnego szacunku dla swoich sąsiadów, dla historycznych praw ani dla prawa międzynarodowego.

Iran podpala region przez wywoływanie rozruchów, chaosu, zamieszek, ekstremizmu i niestabilności i przez ciągnięcia nas w stan wojny. Na dodatek do tego oczekuje, że przystosujemy się do jego stanowiska i planów. To jest mentalność zastraszania, zacofania i chaosu, mentalność, która idzie nie w takt z wielkim naukowym, ekonomicznym i kulturowym postępem, jakiego doświadczamy.


[1]  For Iranian reactions to these agreements, see MEMRI Special Dispatch No. 8928 – Iran Reacts To UAE-Israel Normalization: UAE Rulers Are 'Traitors’; The Agreement 'Heralds A Dangerous Future… Particularly For The Residents Of The UAE’s Glass Palace’ – September 11, 2020.

[2]  Makkah (Saudi Arabia), September 23, 2020.

[3] Iran and the UAE both claim sovereignty over three islands in the Gulf – Greater Tunb, Lesser Tunb, and Abu Musa.

[4] On these declarations by Iran, see MEMRI Special Dispatch No. 7379 – ’Kayhan’ Editor Shariatmadari, Close To Khamenei: Bahrain Belongs To Iran; The Region Is Under Iranian Control Today – March 12, 2018; Special Dispatch No. 5991 – Advisor To Iranian President Rohani: Iran Is An Empire, Iraq Is Our Capital; We Will Defend All The Peoples Of The Region; Iranian Islam Is Pure Islam – Devoid Of Arabism, Racism, Nationalism – March 19, 2015; Inquiry & Analysis Series No. 946 – Iranian Official: The Loss Of Syria Will Lead To The Loss Of Tehran Itself; Syria Is An Iranian Province; Iran Has Formed A 60,000-Strong Syrian Basij; Israel Is Our Only Threat – March 11, 2013.