Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj .

Poniżej podajemy wybór tweetów weterana dziennikarstwa afgańskiego, Mirwaisa Afghana, zamieszczone między 1 czerwca a 31 lipca 2015 r., które dają wgląd w to, jak obywatele afgańscy są używani przez Iran do walki w Syrii.

4 czerwca: „Wysocy rangą urzędnicy w Kabulu potwierdzają, że ambasada irańska w Kabulu jest bezpośrednio zaangażowana w wysyłaniu szyickich Hazarów do Iranu na szkolenie wojskowe”.

4 czerwca: „Nie Teheran, to jest Kabul, dowody zza kulis o historii miłosnej USA & Iran. Kiedy ja [Ameryka] odejdę, ty [Iran] będziesz panem!”7 czerwca: „Ustawodawca afgański twierdzi, że afgańskie linie lotnicze biorą ludzi (szyitów) z Kabulu via Iran do Syrii, Bagdadu & Nadżafu [do] walki”.

19 czerwca: „Matka Hazara mówi BBC: 'Mój syn pojechał z Kabulu do Iranu szukać pracy, ale Iran wysłał go do Syrii, został zabity'”.

19 czerwca: „Jak dotąd setki afgańskich Hazarów, którzy pojechali do Iranu szukając pracy, zostali wysłani do Syrii przez rząd irański, żeby walczyć za reżim Assada”.

26 czerwca: „#Iran: Modły pogrzebowe za 5 afgańskich Hazarów & 4 pakistańskich szyitów zabitych w walce dla reżimu syryjskiego”.


8 lipca „Hazarowie protestują przeciwko rządowi w #Bamyan. Zdrajcy żyją w Afganistanie, ale czczą sekciarskich mułłów w Iranie”.

23 lipca: „Iran oskarżony o wysyłanie więźniów afgańskich na wojnę syryjską. Jak dotąd 700 afgańskich Hazarów zostało zabitych walcząc dla Assada”.

25 lipca: „1500 afgańskich Hazarów szyitów walczy w #Syrii pod sztandarem #FatimyunBrigade podczas gdy 700 zostało zabitych jak dotąd”.[Na filmie wideo wysłanym do TOLOnews jeden z mężczyzn, który nadal jest internowany w Syrii i którego nazwisko nie zostało ujawnione, powiedział: „Kłamca Iran wysłał nas siłą na wojnę syryjską. Jesteśmy teraz w porządku i jeśli ktokolwiek ogląda to wideo w telewizji, proszę modlić się za nami. Jesteśmy w Syrii w areszcie u braci Dżaisz Alhr”.]


[2 afgańskich szmuglerów narkotyków zatrzymanych w Iranie na rok, potem posłanych na wojnę syryjską i teraz w areszcie Dżaisz Alhur][“Iran jest równie niebezpieczny dl muzułmańskiej ummah jak Izrael” mówi przywódca dżihadystyczny & szef HizbIslami Afganistan @bbcpashto]


Źródło: Twitter.com/Miirwais, dostęp 5 sierpnia 2015. Oryginalny angielski tweedów został nieznacznie zredagowany dla jasności i ujednolicenia.