A artykule z 6 lipca 2019 r. w tureckiej” MiliGazete”, zatytułowanym Obudź się, bracie! Jesteś silniejszy niż USA[1],turecki publicysta, Şakir Tarım, wzywał czytelników: „Mój muzułmański bracie! Nie bój się nadgorliwości mocarstw kolonialnych. Ty jesteś arbitrem. Znaj swoją siłę i swój obowiązek”. Argumentując, że USA są słabe, napisał: ”Ich pogromu w Wietnamie nie można zapomnieć. Mieli wiele porażek także w ostatnich latach. Próba zamachu stanu 15 lipca, nad którym pracowali przez lata, była bezowocna. Projekt ‘Umowa Stulecia’, na temat którego puszą się, nie idzie tak, jak mieli nadzieję”. Dodał, wzywając swoich czytelników do działania: „Zanim padną nowe bastiony islamu, musimy przejąć kierownictwo nad naszym obowiązkiem. Ten obowiązek należy do muzułmanów!”

”Milli Gazete” jest związana z tureckim politykiem, Necmettinem Erbakanem (zm. 2011 r.)[2], który był mentorem i doradcą tureckiego prezydenta,  Recepa Tayyip Erdoğana.

Turecki publicysta Şakir Tarım (źródło: Milligazete.com).

Tarım kończy linią z wiersza tureckiego, islamistycznego ideologia, Necipa Fazıl Kısaküreka (1904-1983)[3]. Myśli Kısaküreka dały początek dżihadystycznej organizacji İslami Büyük Doğu Akıncılar Cephesi („Front Islamskich Wspaniałych Napastników Wschodu”, İBDA-C). W listopadzie 2003 r. İBDA-C wysadziła w powietrze dwie synagogi w Stambule, zabijając 20 osób[4]. Tydzień później wysadzili w powietrze oddział banku HSBC w Stambule i brytyjski konsulat, zabijając 27 osób, w tym brytyjskiego konsula generalnego, Rogera Shorta[5] i raniąc 450 osób. Przynajmniej jeden z członków tej organizacji został aresztowany w związku z zamachem na konsulat USA w lipcu 2008 r., w którym zginęły trzy osoby[6]. We wrześniu 1997 r. członkowie tej organizacji przeprowadzili atak na targu książek na stoisko z chrześcijańskimi książkami; podczas ataku zabili małe dziecko[7]. W 1999 r. ta grupa zamordowała byłego tureckiego ministra kultury[8]. Artykuł redakcyjny z września 2014 r., zatytułowany ISIS, wy [walczycie] stamtąd, my [walczymy] stąd![9] w związanym z İBDA-C-magazynie „Adımlar”[10] wzywał czytelników, by nie przeciwstawiali się Państwu Islamskiemu (ISIS) w jego „oporze” siłom USA. Salih Mirzabeyoğlu, którego prawdziwe nazwisko brzmi Salih İzzet Erdiş, kierował İBDA-C do aresztowania w 1998 r. i skazania na śmierć w 2001 r. za „próbę zmiany porządku konstytucyjnego siłą”. Jego wyrok został później zamieniony na dożywocie[11].

We wrześniu 2012 r. Tarım napisał artykuł zatytułowany Czy znacie Saliha Mirzabeyoğlu?[12], broniąc Mirzabeyoğlu i wzywając do uwolnienia go z więzienia. Mirzabeyoğlu uwolniono z więzienia w 2014 r.[13] i następnie spotkał się z prezydentem Erdoğanem[14]. Mirzabeyoglu został hospitalizowany w maju 2018 r., przed śmiercią i w tym czasie sam Erdoğan „pilnie śledził cały proces leczenia, dzwoniąc do rodziny [Mirzabeyoğlu’s]”[15]. 19 czerwca 2018 r. w miesiąc po śmierci Mirzabeyoğlu i pięć dni przed wyborami prezydenckimi w Turcji, w których Erdoğan był kandydatem, turecka państwowa agencja informacyjna  Anadolu Ajansı opublikowała artykuł zatytułowany Wyjaśnienie poparcia  dla Erdoğana od rodziny Mirzabeyoğlu, w którym wdowa Mirzabeyoğlu opisała uwielbienie Mirzabeyoğlu dla Erdoğana. W artykule opisała Mirzabeyoğlu jako „myśliciela, pisarza i poetę”, nie wspominając przewodzenia  Mirzabeyoğlu organizacji İBDA-C ani jego czasu w więzieniu[16].

Poniżej podajemy tłumaczenie artykułu Şakira Tarıma z 6 lipca 2019 r.:

„Turcja musi mieć dobre stosunki z krajami, które USA atakują, jeśli bowiem te bastiony zostaną najechane, jest pewne, że następnie będzie kolej na Turcję”

Dni stają się gorętsze. Mówię o dyplomatycznej aktywności raczej niż sezonowych upałach. Kolonialne mocarstwa spieszą, by osiągnąć swoje cele. Izrael wierzy, że jeśli nie zbuduje Świątyni Salomona do roku 2022, zostanie unicestwiony. Taka jest wiara, co wyjaśnia zniekształcona Tora. Prezydent USA daje „całkowite poparcie” Izraelowi w ich największej nadziei.

USA uważają poparcie Izraela, który zwalcza muzułmanów na Bliskim Wschodzie, za leżące w ich interesie. USA dokonały poważnych kalkulacji w sprawie Bliskiego Wschodu. Ten region jest, według uczciwej oceny świata, jego centrum kultury i bogactwa. Dlatego USA nadają Bliskiemu Wschodowi priorytet. Chcą kontrolować podziemne zasoby i ziemię, która nadaje się dla rolnictwa. To jest powód ich nalegania [na zaangażowanie] na Bliskim Wschodzie.

USA uważają bezpieczeństwo Izraela za kwestię narodową. Doprowadza to syjonistów do strategicznego punktu. Prawdziwym celem „Umowy Stulecia” jest bezpieczeństwo Izraela. Zamierzają zrobić Jerozolimę odwieczną stolicą Izraela. Widzą Egipt, Iran i Turcję jako przeszkody do ich celów na Bliskim Wschodzie. Ponieważ są to kraje z historyczną przeszłością. Zneutralizowali Egipt wojskowym zamachem stanu. Dali puczyście [egipskiemu prezydentowi Abdelowi Fattah] Al-Sisiemu ważne obowiązki jako część ich podstępnych planów.

„Jest jasne, że III wojna światowa wybuchnie o Jerozolimę”

Po Egipcie ustawili Iran na swojej tarczy strzelania do celu. Celem po Iranie jest Turcja. Mimo częstych gróźb na razie próbują być w dobrych stosunkach z Turcją. Ponieważ boją się rosnącej liczby wrogów. Turcja musi mieć dobre stosunki z krajami, które USA atakują, Jeśli bowiem te bastiony zostaną najechane, jest pewne, że następnie będzie kolej na Turcję. To jest prawdziwy powód aktywnej dyplomacji na Bliskim Wschodzie.

USA i Europa wiedzą, jak dostarczyć bezpieczeństwa Izraelowi. Jerozolima jest symbolem dla Izraela. Dla świata islamskiego tam są miejsca święte. Jest jasne, że III wojna światowa wybuchnie o Jerozolimę. USA są w nieustannym spisku o Palestynę. Al-Sisi jest legitymizowany i przygotowywany do czynnej służby. Istnieje pragnienie zakończenia bitwy o Palestynę przez ustanowienie satelickiego państwa pod kontrolą USA i Izraela.

Z ”Umową Stulecia” kraje islamskie są zachęcane do rozbrojenia. Robi się o tym porozumienia; lub ciska groźbami. W rzeczywistości stoimy przed wielkim „naleganiem”. Broń została zabrana z Obozu Mieh Mieh.

USA nie chcą widzieć żadnej siły, która może im się oprzeć w regionie. Z tego powodu wpisuje na listę terrorystów Bractwo Muzułmańskie w Egipcie, Strażników Rewolucji w Iranie, Hamas w Palestynie i inne podobne organizacje na całym świecie. Islamski świat musi pokazać opór wobec tych podstępnych planów!

„USA, które próbują być światowym policjantem, nie są tak potężne jak ludzie myślą”

24 czerwca w Bahrajnie były ”sponsorowane przez USA” ”palestyńskie warsztaty”. Ani jeden Palestyńczyk nie był wezwany na te warsztaty. Liga Arabska i kilka krajów protestowały przeciwko temu. Powiesiły palestyńską flagę w auli, gdzie odbywały się warsztaty. Zareagowały na pominięcie Palestyny.

Abu Merzuk, członek biura politycznego Hamasu, protestował przeciwko warsztatom mówiąc, że ”Palestyna nie jest nieruchomością, która można kupić i sprzedać”. Warsztaty w Bahrajnie nie osiągnęły swojego celu.

Sekretarz Stanu USA, Mike Pompeo, pojechał do regionu, żeby stworzyć blok przeciwko Iranowi. Odwiedził kraje takie jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Izrael ma tajne spotkania w regionie. Należy starannie śledzić podstępne plany kolonialistów.

Mój muzułmański bracie! Nie bój się nadgorliwości mocarstw kolonialnych. Ty jesteś arbitrem. Znaj swoją siłę i swój obowiązek. Kolonialiści nie mogą na zawsze kontynuować ze swoim okrucieństwem, kłamstwami i unikami. Tyrani czerpią swoją siłę z ignorancji uciśnionych.

USA, które próbują być światowym policjantem, nie są tak potężne, jak ludzie myślą. Ich pogromu w Wietnamie nie można zapomnieć. Mieli wiele porażek także w ostatnich latach. Próba zamachu stanu 15 lipca, nad którym pracowali przez lata, była bezowocna. Projekt „Umowa Stulecia”, na temat którego puszą się, nie idzie tak, jak mieli nadzieję. Dwukrotnie byli zmuszeni do odłożenia terminu, który wyznaczyli. Palestyńskie warsztaty w  Manama w Bahrajnie zakończyły się niepowodzeniem, Sekretarz Stanu  Pompeo nie mógł znaleźć tego, co oczekiwał w swoich objazdach Bliskiego Wschodu.

„Zanim padną nowe bastiony islamu, musimy przejąć kierownictwo nad naszym obowiązkiem”

Gospodarka USA opiera się na eksploatacji uciskanych i pokrzywdzonych. Pora, by świat islamski, który jest uciskany i pokrzywdzony, powstał. Jak powiedział Malcolm X: „Wystarczy tylko jeden obudzony człowiek, by obudzić tych, co śpią”. Ci, którzy rozumieją, co się dzieje, powinni dołożyć wszystkich swoich sił do ostrzegania swoich muzułmańskich braci.

Ten obowiązek nie jest nawet zbyt trudny. Wszystko polega na wierze, że możemy odnieść sukces. Necmettin Erbakan wierzył i w ciągu jednego roku był w stanie zebrać razem osiem wielkich krajów, które stanowią połowę populacji świata islamskiego, przez założenie D-8 [Organizacji Współpracy Ekonomicznej]. Położył fundamenty pod Organizację Islamskiej Kooperacji. Pokazał jak należy wykonywać pracę.

Ta osierocona struktura nie powinna pozostać u władzy. Zanim padną nowe bastiony islamu musimy przejąć kierownictwo nad naszym obowiązkiem. Ten obowiązek należy do muzułmanów! Oczekiwanie od innych, by go dokonali, byłoby niedbalstwem. ”Zerwijcie się na nogi, stańcie wyprostowani i radujcie się!”[17]


[1] Milligazete.com.tr/makale/2848856/sakir-tarim/uyan-kardesim-sen-abdden-guclusun, July 6, 2019.

[2] Milligazete.com.tr/bilgi/kurulus, August 13, 2019.

[3] Turkish poet, novelist, playwright, and Islamist ideologue Necip Fazıl Kısakürek (1904-1983) published a magazine on and off from 1943 to 1978 called Büyük Doğu („Great East”), which was reportedly the only Islamist magazine of that period. He was a pioneer of the Büyük Doğu Islamist political movement and served nine months and 12 days in prison for provoking the 1952 attempted assassination of Ahmet Emin Yalman, then owner and editor-in-chief of the Vatan daily.

[4] Amerikaninsesi.com/a/a-17-a-2003-11-15-9-1-87907652/811932.html, November 15, 2003.

[5] Hurriyet.com.tr/gundem/istanbul-cehennem-gibi-184782, November 20, 2003.

[6] Radikal.com.tr/turkiye/amerikan-kalesine-kafa-karistiran-bir-saldiri-887642, July 10, 2008.

[7] Hurriyet.com.tr/gundem/bebek-olduren-bomba-ibda-c-nin-39264634, September 16, 1997.

[8] Sabah.com.tr/1999/10/22/g05.html, October 22, 1999.

[9] Adimlardergisi.com/isid-sen-oradan-biz-buradan, September 9, 2014.

[10] Diken.com.tr/ibda-cye-yakinligiyla-bilinen-adimlar-dergisinde-patlama-dort-yarali, March 25, 2015.

[11] Ahaber.com.tr/gundem/2018/05/16/28-subat-zulmunun-sembol-ismi-salih-izzet-erdis-vefat-etti, May 16, 2018.

[12] Denizliagd.org/?Syf=22&Mkl=406647, September 13, 2012.

[13] Cnnturk.com/haber/turkiye/salih-mirzabeyoglu-tahliye-ediliyor-salih-mirzabeyoglu-kimdir, July 17, 2019.

[14] Cnnturk.com/haber/turkiye/cumhurbaskani-erdogan-salih-mirzabeyoglu-ile-gorustu, December 1, 2014.

[15] Yenisafak.com/gundem/erdogandan-mirzabeyoglunun-ailesine-telefon-3280046, May 8, 2018.

[16] Aa.com.tr/tr/secim-2018/mirzabeyoglunun-ailesinden-erdogana-destek-aciklamasi/1179109, June 19, 2018.

[17] This is a line from a poem titled „Zindandan Mehmed’e Mektup [A Letter From Prison To Mehmed]” by Necip Fazıl Kısakürek.