Turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan powiedział w wystąpieniu 4 września 2019 r, które zostało nadane przez agencję informacyjną Anadolu (Turcja), że nie może zaakceptować sytuacji, w której ”niemal wszystkie rozwinięte kraje” mają pociski z głowicami nuklearnymi, podczas gdy Turcji nie wolno ich mieć. Powiedział, że Turcja „kontynuuje swoją pracę” i skrytykował świat za sprzeciwianie się nabyciu przez Turcję systemu obrony powietrznej  S-400. Ponadto Erdogan zapewnił publiczność, że system S-400 Turcji będzie ukończony do maja 2020 r.

„Wewnętrzni wrogowie blokują dążenie Turcji [do góry], rozwój Turcji”

Prezydent Erdoğan wygłosił przemówienie podczas imprezy w tureckim mieście Sivas dla upamiętnienia setnej rocznicy Kongresu Sivas[1], zgromadzenia Tureckiego Ruchu Narodowego, zwołanego przez założycielskiego przywódcę Turcji, Mustafę Kemala Atatürka, w dniach 4-11 września 1919 r. w tym mieście, na którym podjęto decyzje, które ukształtowały politykę tureckiej wojny o niepodległość (1919-1922). Prezydent Erdoğan rozpoczął przemówienie od słów: „Sto lat temu komitet, który zebrał się w Sivas, wyobrażał sobie nie tylko polityczną niepodległość, ale także ekonomiczną wolność naszego kraju”. Następnie przeszedł do opisania, jak ekonomiczna polityka kraju na początku XX wieku nie była wystarczająca, by „przenieść nas w miejsce, jakie chcieliśmy osiągnąć”. W sprawie okresu po II Wojnie Światowej powiedział: „Pozostawili nas jako [przygodnych] widzów krajów, które zaczęły rozwijać się w niemal tych samych warunkach, jak my, wyprzedzając nas. Przykładem tego jest Korea Południowa: mimo że byliśmy daleko przed Koreą Południową, wyprzedziła nas i teraz jest daleko przed nami”. Podawał rozmaite powody, dla których inne kraje rozwijają się szybciej niż Turcja i powiedział: „Wewnętrzni wrogowie blokują dążenie Turcji [do góry], rozwój Turcji. W każdym okresie różne środki były używane, by trzymać Turcję jako kraj nieustannie mocujący się z wewnętrznymi problemami i wewnętrznie wydatkującym swoją energię”.

„Do dzisiaj siedzieliśmy przy stole z Ameryką, teraz siedzimy z Rosją, może jutro będziemy siedzieć z Chinami”

W sprawie sprzedaży Turcji przez Rosję systemu obrony powietrznej S-400 prezydent Erdoğan powiedział: „Doszliśmy do sytuacji kraju, który przez zwiększenie swoich alternatyw siedzi przy stole ze światem ze zrozumieniem niejednego porządku, ale [stanowiska] ‘wezmę od każdego, kto da mi lepsze warunki’. Do dzisiaj siedzieliśmy przy stole z Ameryką, teraz siedzimy z Rosją, może jutro będziemy siedzieć z Chinami. Naszym zamiarem jest zwiększenie alternatyw… Pierwszym warunkiem, jaki stawiam tym drogim przyjaciołom, jest: ‘Czy zawsze będziemy mogli dokonywać wspólnej produkcji?’ Jeśli nie będzie wspólnej produkcji, to przepraszam, ponieważ byliśmy rynkiem przez lata, podczas gdy oni byli handlarzami i producentami… Powiedziałem do szanownego Trumpa, ‘weźmy [system pocisków] Patriot od was’. On powiedział ‘Jesteś poważny?’ Odpowiedziałem ‘Tak, jestem poważny, ale warunki będą te same’. Chodziło mi o to, że jakiekolwiek warunki dostaniemy z Rosji, dostaniemy te same warunki od was”.

W sprawie produkcji dronów przez Turcję, powiedział: „Spójrzcie jak źli sąsiedzi uczynili nas gospodarzami. Teraz produkujemy drony. Czy produkujemy również uzbrojone drony? Robimy to…  nie przestaliśmy ich produkować; zaczęliśmy je także eksportować”. O bombach kierowanych powiedział: „[USA] nie dały ich. [Obama] powiedział: ‘Zapytajmy Kongresu i potem rozwiążemy to’, ale [polityczne] życie Obamy nie było wystarczająco [długie] i odszedł. [Potem] zapytałem szanownego Trumpa i także z tego nic nie wyszło. Ale ostatnio wyprodukowaliśmy bomby kierowane; mamy bomby kierowane i produkujemy je”.

Poniżej jest klip i spisane fragmenty przemówienia, gdzie prezydent  Erdoğan omawiał pociski z głowicami jądrowymi.

Aby zobaczyć klip z prezydentem Erdoğanem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Ja jednak nie mam mieć pocisków z głowicami nuklearnymi – nie akceptuję tego”

Recep Tayyip Erdoğan: Pewne kraje mają pociski z głowicami jądrowymi i to nie tylko jeden lub dwa. Ja jednak nie mam mieć pocisków z głowicami jądrowymi. Nie akceptuję tego. W świecie dzisiaj, wśród rozwiniętych krajów, niemal nie ma krajów, które nie mają pocisków z głowicami jądrowymi. Wszystkie je mają. W rzeczywistości, jeden z nich – nie powiem nazwiska, to nie jest obecny prezydent… Kiedy pojechałem tam z wizytą [ten prezydent] powiedział: 'Mówią to i tamto. Obecnie mam 7500 [pocisków] z głowicami jądrowymi, ale Rosja i Ameryka mają 12500 i 15000 pocisków z głowicami jądrowymi. Wyprodukuję trochę [więcej]’.

Spójrzcie na sytuację, spójrzcie, gdzie oni są i jak konkurują [ze sobą]. A co mówią nam? [Mówią:] ‘Absolutnie nie! Nie róbcie tego!’

„Nie dopuszczają nawet do tego, byśmy dostali system obronny – no cóż, dostaliśmy go”

A tuż obok nas jest Izrael, prawda? Z wszystkim [co ma] przestrasza [inne kraje]. Moi drodzy bracia i siostry, kontynuujemy naszą pracę. Spójrzcie, incydent S-400 miał miejsce i podnieśli piekielną wrzawę. 'Nie możecie tego mieć’, powiedzieli. Dlaczego nie możemy? To się nazywa S-400 co? To się nazywa „system obronny”, nie „system ofensywny”  Nie dopuszczają nawet do tego, byśmy dostali system obronny – no cóż, dostaliśmy go. Z wolą Allaha będzie ukończony w kwietniu.


[1] Tr.euronews.com/2019/09/04/sivas-kongresinin-100-yil-donumu-erdogan-ve-kilicdaroglu-torenlerde-ne-dedi, September 4, 2019.