Poniższy raport jest przeglądem niedawnych wypowiedzi i działań prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i innych członków tureckiego rządu AKP oraz narzuconych niedawno przez rząd zmian w tureckich instytucjach edukacyjnych i militarnych.

Erdogan często okazuje silne uczucia antyzachodnie, gloryfikuje epokę islamską i osmańską i żąda transformacji system edukacyjnego Turcji “by stworzyć pobożną i posłuszną młodzież” [1]. Zarówno on, jak premier i przywódca rządzącej partii AKP Ahmet Davutoglu, dążą do zrealizowania i rozszerzenia islamistycznego programu w Turcji i do anulowania reform zaprowadzonych niemal stulecie temu przez Mustafę Kemala Ataturka. Robią to obiecując odrodzenie i odbudowanie osmańskiego “państwa świata” [2], które, jak twierdzą, jest jedyną nadzieją na rozwiązanie problemów Bliskiego Wschodu, według twierdzeń Erdogana, „stworzonych umyślnie przez mocarstwa zachodnie” [3].

Po tym, jak 15 listopada 2014 r. powiedział, że Amerykę odkryli muzułmanie na 300 lat przed Kolumbem [4], Erdogan przysiągł 8 grudnia 2014 r., że dzieci tureckie będą tego uczone i powiedział: “Czy im się to podoba, czy nie, język osmański [tj. język turecki pisany alfabetem arabskim] będzie nauczany w tym kraju” [5]. Powiedział także: „Chcemy normalizacji, pewności siebie i odwagi. Mamy 100 tysięcy przywódców religijnych do zrobienia tego [tj. do zaprowadzenia islamu w Turcji]” [6].

W przemówieniu z 2 grudnia Erdogan zaproponował nowy program dla szkół, po wyrażeniu niezadowolenia, że uczniowie znają cudzoziemskie postaci, takie jak Einstein i Beethoven oraz zachodnie gwiazdy popu, ale nie znają postaci muzułmańskich i osmańsko-tureckich [7]. Poinstruował Ministerstwo Edukacji i Zarząd Szkolnictwa Wyższego (YOK), by przygotowali nowy program historii, który pokaże wkład Bliskiego Wschodu i islamu do nauki i sztuki [8].

Podczas zjazdu na początku grudnia Turecka Narodowa Rada Edukacyjna przyjęła dziesiątki rekomendacji, włącznie z obowiązkowym nauczaniem Koranu w przedszkolach (poprawione następnie na szkoły podstawowe), zakazaniem kursów dla barmanów w szkołach hotelarstwa i turystyki, jak również intencją zaprowadzenia segregacji płci w szkołach, oraz – szczególnie – obowiązkowe uczenie się osmańskiego tureckiego w instytucjach edukacji drugiego stopnia. Wywołało to zażartą dyskusję narodową w kraju. Obecnie kręgi opozycyjne wobec rządzącej AKP opowiadają przeciwko temu, co nazywają „arabizacją” i „islamizacją” kraju przez tę partię.

Poniżej podajemy wypowiedzi z listopada i grudnia 2014 Erdogana i członków rządzącej partii AKP, które pokazują kierunek, jak obiera ten kraj, odsuwając się od Zachodu, wraz z przesunięciem się w kierunku islamu w instytucjach rządowych:

Erdogan: Ludzie Zachodu nie lubią muzułmanów, a tylko ich pieniądze; Lubią patrzeć na śmierć naszych dzieci

27 listopada 2014 r. prezydent Erdogan powiedział, zwracając się do Stałej Komisji ds. Ekonomicznych i Handlowych przy Organizacji Współpracy Islamskiej w Stambule: “Cudzoziemcy nie mogą rozwiązać problemów Bliskiego Wschodu, bo kraje zachodnie nas nie lubią”.

Następnie powiedział: “Tylko my możemy rozwiązać nasze problemy. Mówię to otwarcie: cudzoziemcy kochają ropę naftową, złoto, diamenty i tanią siłę roboczą świata islamskiego. Lubią konflikty, walki i spory na Bliskim Wschodzie. Wierzcie mi, nie lubią nas. Wyglądają jak przyjaciele, ale chcą naszej śmierci. Lubią patrzeć na śmierć naszych dzieci. Jak długo będziemy to znosić?”

Dodał, że kraje Bliskiego Wschodu mogą rozwiązać swoje problemy samodzielnie, bez żadnej pomocy Zachodu: „Jedynym warunkiem przezwyciężenia kryzysu w świecie islamskim jest jedność, solidarność i sojusz. Wierzcie mi, możemy rozwiązać każdy problem, jeśli jesteśmy zjednoczeni. Jeśli będziemy działać razem, zakończymy samotność Palestyny, która trwa od niemal stulecia… Jeśli zjednoczymy się, możliwe jest zakończenie rozlewu krwi w Iraku i zabijania dzieci syryjskich.

Ostro zjechał także tureckich krytyków jego wypowiedzi, że podróżnicy muzułmańscy dotarli do Ameryk przed Kolumbem, mówiąc, że cierpią oni na „kompleks niższości”. Powiedział: „Byłem celem ostrej krytyki mediów zachodnich tylko dlatego, że powtórzyłem fakt oparty na badaniach naukowych” [9].

Erdogan: „Czy im się to podoba, czy nie, język osmański będzie nauczany”

W przemówieniu z 8 grudnia 2014 r. do Rady Edukacji Narodowej w Antalyi, prezydent Erdogan powiedział, że przez ostatnich 200 lat (tj. od reform Tanzimat w epoce osmańskiej) nie pozwalano na swobodną dyskusję o sprawach dotyczących islamu. Powiedział: „Gardzono religią i pobożnością i przedstawiano je jako powód, dla którego społeczeństwa muzułmańskie pozostały z tyłu w nauce i technologii. Niemniej jesteśmy członkami religii, która nakazuje nam czytać i uczyć się. Były czasy w tym kraju, kiedy nauczanie Koranu, wezwanie ezan [wezwanie do modlitw] w jego prawdziwym języku [arabskim] i nakrycia głowy [dla mężczyzn i kobiet] były zakazane. Ludzie, którzy modlili się, islam i wierni byli obrażani i odrzucani.

Byliśmy krytykowani i atakowani, ponieważ mówiliśmy, że [wychowamy] ‘religijne pokolenie’, ponieważ przynieśliśmy wolność nakrywania głowy, ponieważ uczyniliśmy religię [tj. naukę islamu sunnickiego przedmiotem] obowiązkowym, ponieważ powiedziałem, że ‘muzułmanie dotarli do Ameryki przed [Kolumbem]…’ To pionki w kraju ściągają te ataki [zachodnie] na nas. Międzynarodowe media, które krytykują nas za rzeczy, jakie mówimy, wiedzą, że zadajemy teraz pytania, jakich nie mogliśmy zadawać przez 200 lat. Łamiemy ich tabu.

Chcą, byśmy byli cicho, ale upieramy się przy mówieniu ‘Palestyna’ i żądaniu sprawiedliwości dla Syrii i mówimy, że świat jest większy niż pięciu [stałych krajów członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ]. To, oczywiście, jest sprzeczne z ich interesami, Nie chcą oddać władzy, którą pochwycili. Używają każdego narzędzia, żeby nas atakować. Ani jeden kraj nie reprezentuje [w Radzie Bezpieczeństwa] 1,5 miliardowej geografii. Gdzie jest sprawiedliwość?

[…]

Nasza religia ma [teraz] obrońcę i ten obrońca będzie chronił religię tak długo, jak długo istnieje Ziemia. Jeśli odrzucimy role przypisane nam [przez cudzoziemców] i pozostaniemy wierni sobie, sprawiedliwość będzie rządziła Ziemią. […]” [10]

Studia islamskie wprowadzone do tureckich akademii wojskowych

Według doniesienia a 7 listopada 2014 r. tureckie siły zbrojne uaktualniły reguły dotyczące edukacji w akademiach wojskowych, zabraniając, między innymi, studentom oglądania programów takich jak Game of Thrones, w celu ochrony studentów przed „wykorzystywaniem seksualnym, pornografią, ekshibicjonizmem, nękaniem i wszystkimi negatywnymi zachowaniami”. […]

Nowe przepisy przygotowały także grunt do wprowadzenia studio islamskich w akademiach wojskowych, które mają być oparte na “edukacji religijnej, Koranie i życiu Proroka Mahometa” [11].

Armia turecka – strażnik świeckości państwa i reform Ataturka – obecnie maszeruje do muzyki osmańskiej i skanduje „Allah-U Akbar”

[…]

Diyanet [Zarząd ds. Religijnych] Turcji: Otworzymy meczety na wszystkich uniwersytetach tureckich

[…] [12]

Turecki minister nauki: 700 lat przed Galileuszem 71 naukowców tureckich odkrylo, że Ziemia jest okrągła

[…] [13]

Erdogan: Równość płci jest “przeciwna naturze”

[…] [14]

[Tekst komunikatu jest skrócony. Całość można przeczytać po angielsku tutaj: www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/8340.htm ]

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Hurriyet (Turkey), February 1, 2012.

[2] Yeni Akit (Turkey), September 15, 2014.

[3] See MEMRI TV Clip No. 4605, Turkish President Erdogan: Turkey Is the Hope of All Peoples in the Region, We Will Be the Architect of a New Middle East, October 13, 2014.

[4] See MEMRI TV Clip No. 4604, Turkish President Erdogan: Muslims Discovered America Three Centuries before Columbus, November 13, 2014.

[5] Hurriyet (Turkey), December 8, 2014. As part of his many modernization reforms, in 1928 Ataturk replaced the Arabic script used to write Turkish with Latin characters.

[6] Hurriyet (Turkey), December 8, 2014.

[7] Cumhuriyet (Turkey), December 2, 2014.

[8] Hurriyet Daily News (Turkey), November 18, 2014.

[9] Hurriyet Daily News (Turkey), November 27, 2014.

[10] Hurriyet (Turkey), December 8, 2014.

[11] Cumhuriyet, Hurriyet Daily News, November 7, 2014.

[12] Hurriyet Daily News, Cumhuriyet, Anatolia News Agency (Turkey), November 21, 2014.

[13] Hurriyet (Turkey), November 29, 2014. Both Erdogan and Isik base their claims on the theories of Fuat Sezgin, a Turkish professor emeritus in Arabic-Islamic science. [14] Cumhuriyet, Hurriyet Daily News (Turkey), November 24, 2014. Also see MEMRI TV Clip No. 4650, Turkish President Erdogan: Women Are Not Equal to Men, November 24, 2014.