Kiedy zbliżał się termin ostateczny (24 listopada 2014) Wspólnego Planu Działania między Iranem a P5+1 oraz kiedy ceny ropy naftowej gwałtownie spadły – poważnie uderzając w gospodarkę irańską – przedstawiciele i funkcjonariusze irańscy, głównie z Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w krótkim okresie sześciu tygodni znacząco wzmogli wezwania do unicestwienia Izraela. Funkcjonariusze IRGC podkreślali potencjał rakietowy Iranu i frakcji palestyńskich, zbrojonych przez Iran, mówiąc, że przyspieszy to likwidację Izraela.

Ważnym motywem w wypowiedział przedstawicieli reżimu irańskiego jest obecnie uzbrojenie Zachodniego Brzegu. Na konferencji islamskiej w Teheranie pod koniec listopada 2014 r. Najwyższy przywódca Ali Chamenei powtórzył obietnicę, jaką złożył kilka miesięcy wcześniej, że Zachodni Brzeg zostanie uzbrojony w pociski rakietowe, tak jak została uzbrojona Gaza, i że bezpieczeństwo Izraela pogorszy się od tego dnia. Dowódca IRGC, Mohammad Ali Dżafari, przepowiedział, że Izrael zostanie zlikwidowany dzięki potencjałowi rakietowemu frakcji ruchu oporu, zaś jego zastępca, Hossein Mohammad Salami, stwierdził, że Zachodni Brzeg stanie się piekłem dla Izraela, którego zniszczenie jest bliskie. Dowódca Basidż, Mohammed Reza Nakdi, powiedział, że Iran jest zdecydowany odmówić zwycięską modlitwę w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie.

Ponadto Hossein Szeikholeslam, sekretarz generalny mieszczącego się w Teheranie Komitetu Poparcia Palestyńskiej Intifady i doradca przewodniczącego Madżlisu, Alego Laridżaniego, powiedział, że Iran jest zdecydowany zrealizować wezwanie założyciela reżimu irańskiego, ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, by zniszczyć Izrael, i wezwał Palestyńczyków do rozpoczęcia intifady „w najbardziej pokojowy sposób”, w celu odzyskania skradzionych ziem. Członkowie komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej Madżlisu podkreślili, że Przywódca Chamenei rozkazał uzbrojenie Zachodniego Brzegu, by przyspieszyć unicestwienie Izraela i że Iran ma zamiar wykonać te rozkazy.

Również Tasmimnews.com, witryna związana z IRGC, groziła 4 grudnia 2014 r., że w następnej konfrontacji z Izraelem Hezbollah użyje irańskich pocisków rakietowych, by zaatakować pięć centrów infrastruktury i energii w Hajfie, włącznie z portem w Hajfie, przemysłem petrochemicznym, korporacją elektryczną, naukowym ośrodkiem przemysłowym Matam i systemem metra w tym mieście [1].

Niniejsze opracowanie stanowi przegląd wypowiedzi przedstawicieli Iranu, oznajmiających o nadchodzącym unicestwieniu Izraela:

Przywódca Chamenei: „Młodzi ludzie… piszą do mnie, błagając: ‘Pozwól nam pójść i walczyć z reżimem syjonistycznym’”

W przemówieniu 25 listopada 2014 r. na Międzynarodowej Konferencji o Grupach Ekstremistycznych i Takfiri w Opinii Uczonych Muzułmańskich Najwyższy Przywódca Ali Chamenei podkreślił znaczenie kwestii palestyńskiej: „Nie pozwólcie, by kwestia Palestyny, Jerozolimy i meczetu Al-Aksa została zapomniana… Reżim syjonistyczny zamierza okupować Jerozolimę, okupować meczet Al-Aksa i osłabić Palestyńczyków tak, jak to tylko możliwe w świetle faktu, że są oni ignorowani przez świat islamski, wszystkich członków społeczności i narody islamskie.Obietnica Chameneiego uzbrojenia Zachodniego Brzegu na stronie Facebooka jego biura (Źródło: Facebook.com/www.Khamenei)

„Dziękujemy Bogu, że Republika Islamska, jej rząd i jej naród są zjednoczeni w tej sprawie. Rząd Iranu i nasz wzniosły Imam [ajatollah Chomeini] od początku mówił, że naszą polityką jest popieranie Palestyny i wrogość wobec reżimu syjonistycznego. Ta polityka trwa po dzień dzisiejszy; nie odeszliśmy od tej linii przez 35 lat i nasz naród stoi mocno z nami w tej sprawie

Często, kiedy młodzi ludzie zwracają się do nas, ale nie otrzymują odpowiedzi, piszą do mnie, błagając: ‘Pozwól nam pójść i walczyć z reżimem syjonistycznym na liniach frontu’. Naród [irański] tęskni do walki ze syjonistami i pokazała to Republika Islamska… Już to mówiłem i to rzeczywiście zdarzy się. Zachodni Brzeg musi uzbroić się tak jak Gaza i być przygotowany do obrony… Reżim syjonistyczny jest dużo słabszy niż był kiedyś” [2].

W przemówieniu do funkcjonariuszy Basidż 27 listopada 2014 r. Chamenei dodał: “Bezpieczeństwo w Izraelu jest codziennie destabilizowane. [Amerykanie] muszą wiedzieć, że Izrael nie będzie bezpieczny, niezależnie od tego, czy będzie, czy nie będzie umowy nuklearnej” [3].

Na początku grudnia 2014 r. biuro Chameneiego rozpoczęło kampanię medialną zatytułowaną „Kochamy zwalczanie syjonistów”. 1 grudnia 2014 r. opublikowało plakat pokazujący młodych ludzi trzymających napis: „Tęsknimy do walki z Izraelem” i cytujący przemówienie Chameneiego z 25 listopada: „Często, kiedy młodzi ludzie zwracają się do nas, ale nie otrzymują odpowiedzi, piszą do mnie, błagając: ‘Pozwól nam pójść i walczyć z reżimem syjonistycznym na liniach frontu’. Naród [irański] tęskni do walki ze syjonistami i pokazała to Republika Islamska”.Plakat ze strony internetowej Chameneiego: Młodzi Irańczycy tęsknią do walki z Izraelem (Źródło: Fars.khamenei.ir)

2 grudnia 2014 r. biuro Chameneiego otworzyło konto Instagram (Instagram.com/ fightingthezionists) podlinkowane do oficjalnego konta Instagram Chameneiego (Instagram.com/ Khamenei_ir), zachęcając użytkowników do zamieszczania zdjęć i plakatów wyrażających gotowość walki z Izraelem (patrz poniżej). 16 grudnia 2014 r. konto ma 4600 obserwujących i zamieściło 402 zdjęcia i plakaty.Biuro Chameneiego zachęca obserwatorów Instagram do zamieszczania zdjęć do kampanii (Źródło: Instagram.com/fightingthezionists)Zdjęcia z kampanii. Młodzi mężczyźni trzymają napisy: “Naród irański kocha zwalczanie syjonizmu” (Źródło: Instagram.com/fightingthezionists)

Współpracownik Chameneiego: „Dzisiaj miecz Iranu tkwi w gardle przeklętego reżimu Izraela”

W przemówieniu12 listopada 2014 r. w Kum Mehdi Taeb, szef think tank Ammar Base i doradca Przywódcy Chameneiego, powiedział: “Dzisiaj miecz Iranu tkwi w gardle przeklętego reżimu Izraela i, zgodnie z rozkazami założyciela Republiki Islamskiej, Chomeiniego, ten ciemiężący reżim musi zostać wyeliminowany z mapy świata… Imam Chomeini widział Basidż [jako siłę], która zniszczy reżim syjonistyczny, i dzisiaj, z łaski Boga, Iran oblega Izrael tymi ludowymi siłami” [4].

Dowódca IRGC: „Wszystkie terytoria okupowane są w zasięgu rakiet [ruchu] oporu – co zapowiada upadek reżimu syjonistycznego”

24 listopada 2014 r. dowódca IRGC Mohammad Ali Dżafari powiedział: „Dzisiaj wszystkie okupowane terytoria [tj. Izrael] są w zasięgu rakiet [ruchu] oporu – co zapowiada upadek reżimu syjonistycznego. Oczywiście, na tym się nie kończy; ostateczne wyzwolenie [Palestyny] z pewnością zostanie dokonane. Nasza wojna przyniesie zwycięstwo Palestyny” [5].

Zastępca dowódcy IRGC: „Wkrótce nie będzie niczego takiego jak reżim syjonistyczny na planecie Ziemia”

W wywiadzie dla telewizji irańskiej z 30 listopada 2014 r. zastępca dowódcy IRGC Hossein Salami powiedział: „Iran nie pozwoli na żaden [taki] rozwój [sytuacji w regionie], który przyniesie korzyść reżimowi syjonistycznemu, ponieważ nie jest to zgodne z logiką Rewolucji [Islamskiej]… Dotrzemy do każdej uciskanej osoby, która prosi o pomoc, wszędzie na świecie… Czy Amerykanom udało się uratować reżim syjonistyczny przed porażką w wojnie libańskiej 2006 r. i w innych wojnach? Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu nie porzucili swoich celów i nadejdzie dzień, kiedy Zachodni Brzeg stanie się piekłem dla reżimu syjonistycznego – a któregoś dnia zobaczymy synów Zachodniego Brzegu ściskających ręce synów Gazy” [6].

3 grudnia 2014 r. Salami powiedział na konferencji studenckiej: “Dzisiaj mamy świadomość, że reżim syjonistyczny jest powoli wymazywany ze świata i rzeczywiście, wkrótce nie będzie takiej rzeczy, jak reżim syjonistyczny na planecie Ziemia” [7].

Dowódca sił powietrznych i Jednostki Rakietowej IRGC: Dzięki Iranowi Tel Awiw jest pod ogniem z Gazy i [ogniem] bojowników Hezbollahu

29 listopada 2014 r. dowódca sił powietrznych i Jednostki Rakietowej IRGC, Amir Ali Hadżizadeh powiedział, „Dzięki wsparciu Iranu Tel Awiw jest obecnie pod ogniem krzyżowym Gazy i bojowników Hezbollahu. Ciemiężący i przeklęty reżim syjonistyczny nie może oprzeć się frontowi oporu i skazany jest na porażkę…” [8]

Zastępca dowódcy Sił Kuds IRGC: Izrael jest jednym z najmniej bezpiecznych miejsc na świecie

W przemówieniu 5 grudnia 2014 w Maszhad, zastępca dowódcy Sił Kuds IRGC Esmail Kaani powiedział: „Izrael jest jednym z najmniej bezpiecznych miejsc na świecie. Główną misją Ameryki jest zachowanie bezpieczeństwa reżimu syjonistycznego, ale Hezbollah może zrównać ten kraj z ziemią swoimi pociskami rakietowymi” [9].

Oficer marynarki IRGC: Izrael zostanie zniszczony w niedalekiej przyszłości

27 listopada 2014 r. kontradmirał Drugiej Strefy Morskiej IRGC, Ali Razmdżou, powiedział: „Reżim syjonistyczny każdego dnia zbliża się do upadku i zostanie rozbity na kawałki i wyeliminowany z mapy świata w niedalekiej przyszłości dzięki oporowi członków Basidż i Hezbollahu na całym świecie” [10].

Dowódca Basidż: Jesteśmy zdecydowani odprawić modły zwycięskie w meczecie Al-Aksa

26 listopada 2014 r. na konferencji Basidż, dowódca Basidż, Mohammad Reza Nakdi powiedział: „Tchórzliwy wróg powinien wiedzieć, że naród irański nie pojedna się z Ameryką i z reżimem syjonistycznym… [Dowódca Sił Kuds IRGC, Kassem] Soleimani jest generałem islamu na liniach frontowych dżihadu, by wyzwolić Jerozolimę… Naród irański i członkowie Basidż są zdecydowani odprawić modły zwycięstwa i wyzwolenia pod przewodem Imama [Chameneiego] w meczecie Al-Aksa” [11].

Zastępca dowódcy sił powietrznych IRGC: Hezbollah i palestyński [ruch] oporu może uderzyć wszędzie w Izraelu

Zastępca dowódcy sił powietrznych IRGC, Madżid Mousavi powiedział agencji informacyjnej Fars w wywiadzie z 12 listopada 2014 r.: „Polityką Republiki Islamskiej [Iranu] w sprawie poparcia sił oporu i frontu oporu jest dostarczanie im zdolności budowania i produkowania produktów samodzielnie… Jeśli chodzi o zasięgi pocisków rakietowych [organizacje oporu] mogą obecnie używać pocisków rakietowych do uderzania we wszystkie cele na terytoriach okupowanych [tj. w Izraelu], zarówno na południu, jak na północy. Według wypowiedzi, te organizacje mają potencjał szerokich operacji rakietowych, aż do poziomu pocisków rakietowych Fateh [o zasięgu 250-300 kilometrów]…” [12]

Fars: Z Iranem dostarczającym pocisków rakietowych, ruch oporu może “dokonać spustoszenia marynarki [izraelskiej]… i olbrzymich rezerw gazu”

W artykule zatytułowanym „Iluzja gazu ziemnego Izraela zostanie pogrzebana w Morzu Śródziemnym”, opublikowanym przez Fars 29 listopada 2014 r., napisano: „W ostatnich latach reżim syjonistyczny odkrył zasoby gazu ziemnego w Morzu Śródziemnym, szczególnie pole gazowe Tamar, które leży 80 kilometrów od portu w Hajfie, i Lewiatan, który jest pięć kilometrów pod wodą… Będą [one] odpowiednim celem dla rakietowych pocisków morskich Fateh Hezbollahu… Te pola zaczynają się od Ras Al-Nakoura [Rosz HaNikra w Izraelu], który jest blisko granicy z Libanem, a kończą na plażach Aszkelonu; na północnej granicy strefy Gazy… W dodatku do tych dwóch pól gazu są mniejsze pola – Mary B i Dalit.

Jeśli osiem lat temu [podczas wojny libańskiej 2006 r.] Hezbollahowi udało się uderzyć nowoczesne okręty torpedowe Izraela [Saar] na Morzu Śródziemnym tylko pociskami samosterującymi krótkiego zasięgu, wyposażenie [ruchu] oporu w pociski rakietowe Chalidż-e Fars i Hormuz (oba z rodziny pocisków Fateh) umożliwi mu dokonanie spustoszenia w marynarce [izraelskiej] obronie przeciwczołgowej i olbrzymich rezerwach gazu” [13].

Sekretarz generalny Komitetu Poparcia Palestyńskiej Intifady: Zniszczenie Izraela jest ważne, niezależnie od metody

25 listopada 2014 r. na konferencji w Teheranie “Potrzeba uzbrojenia Zachodniego Brzegu”, Hossein Szeikholeslam, sekretarz generalny mieszczącego się w Teheranie Komitetu Poparcia Palestyńskiej Intifady i doradca przewodniczącego Madżlisu, Alego Larandżaniego, powiedział: “To, czego Islamska Republika Iranu chciała w regionie dzieje się i będzie nadal [działo się] także w przyszłości. W tym kontekście zniszczenie reżimu syjonistycznego jest jednym z naszych żądań. Kwestia zniszczenia Izraela jest ważna, niezależnie od metody. Oczywiście, zastosujemy strategię Imama Chomeiniego i Przywódcy [Chameneiego] w sprawie zniszczenia syjonistów. Region nie będzie spokojny, jak długo istnieje w nim Izrael…

Intifada znaczy oddanie życia za osiągnięcie praw. Palestyńczycy, którzy są właścicielami tej ziemi, stoją teraz silni w całej swojej potędze, by przepędzić okupantów. Intifada jest najbardziej logicznym i pokojowym sposobem zrealizowania praw Palestyńczyków i tym [sposobem], który w końcu doprowadzi do zniszczenia syjonistów” [14].

Członkowie Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej Madżlisu: Uzbrojenie Zachodniego Brzegu jest jednym z naszych celów; Izrael ryzykuje unicestwienie

28 listopada 2014 r. członek Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej Madżlisu, Dżavad Karimi Kodosi powiedział: „Po 60 latach, podczas których przywódcy syjonizmu zainwestowali olbrzymi wysiłek na całym świecie, szczególnie w Ameryce i Wielkiej Brytanii, ciemiężący reżim syjonistyczny uważa, że znajduje się w niebezpieczeństwie pewnego i całkowitego zniszczenia. Dowodem tego jest walka sił w Gazie i mieszkańcy Zachodniego Brzegu i Jerozolimy Wschodniej, którzy prowadza krwawą bitwę z reżimem syjonistycznym jako część starań o rozpoczęcie nowej intifady przeciwko niemu… Znaczeniem deklaracji o ustanowieniu państwa żydowskiego w Jerozolimie [odnosi się do proponowanego prawa o Izraelu jako Narodowym Państwie Narodu Żydowskiego] jest unicestwieniem Izraela.

Obecne wydarzenia w okupowanej Palestynie spowodują masowe wstrząsy w regionie w niedalekiej przyszłości i te wstrząsy przygotują grunt pewnego i całkowitego zniszczenia reżimu syjonistycznego” [15].

28 listopada 2014 r. zastępca przewodniczącego Komisji, Mansour Haghighatpour, powiedział: „Jednym z naszych celów jest uzbrojenie Zachodniego Brzegu, ponieważ jest to najlepszy środek do walki z reżimem syjonistycznym” [16].

Tasnim: Hezbollah zaatakuje pięć strategicznych centrów infrastruktury i energii w Hajfie

4 grudnia 2014 r. Tasnimnews.com, która jest stowarzyszona z IRGC, opublikowała artykuł zatytułowany: “Pięć izraelskich żywotnych punktów w Hajfie jest w zasięgu pocisków Hezbollahu”, gdzie podaje szczegóły i fotografie lotnicze głównych przemysłów Hajfy oraz wylicza szkody, jakie mogą spowodować uderzenia pocisków rakietowych [17]. W artykule czytamy: „Izrael ma pięć ważnych i czułych ośrodków w mieście portowym Hajfie niedaleko od granicy libańskiej, które stanowią żywotne punkty dla tego reżimu… Większość rządu izraelskiego i centra gospodarcze ulokowane są w dwóch głównych miastach, w Hajfie i w Tel Awiwie. Hajfa jest ważniejsza dla gospodarki i infrastruktury [Izraela] i dlatego nazywana jest ‘gospodarczym sercem Izraela’…

Jeśli zauważymy, że funkcjonariusze Hezbollahu, włącznie z Hassanem Nasrallahem i Naimem Kassemem, powiedzieli, że Hezbollah posiada celne irańskie pociski rakietowe, jest możliwe, że w następnej wojnie islamski [ruch] oporu w Libanie wyceluje [swoje rakiety] w te centra podczas pierwszego etapu…”

„Port w Hajfie: Gospodarcze serce Izraela

Port w Hajfie jest portem handlowym i co roku towary za miliony dolarów są eksportowane tamtędy do innych krajów i towary są importowane tamtędy do terytoriów okupowanych [Izrael].Fotografia lotnicza pokazująca port w Hajfie i lotnisko międzynarodowe”

„[Przemysł] petrochemiczny

Reżim okupujący Jerozolimę ma duże [kompleksy] przemysłu petrochemicznego przy porcie w Hajfir, które wytwarzają różne produkty petrochemiczne… na użytek krajowy [Izraela] i na eksport, włącznie z dużymi ilościami amoniaku. Obok [fabryk] przemysłu petrochemicznego są duże magazyny na produkty…Fotografia lotnicza kompleksu petrochemicznego w Hajfie i magazynów

Wyciek amoniaku z magazynów w Hajfie dokona wielkich szkód syjonistom, ponieważ zagrozi wszystkim syjonistom mieszkającym w Hajfie. Niedawno syjoniści musieli ewakuować mieszkańców z siedmiu miast w pobliżu tego kompleksu z powodu niedużego wycieku tego trującego gazu z jednego z magazynów”.

” Jaffa Electric Company [nazwa Izraelskiej Korporacji Elektrycznej w latach 1921-1923] dostarcza prąd na całe terytoria okupowane [Izrael]

Izraelczycy mają centralną firmę elektryczną i rząd reżimu kontroluje 99,85% jej akcji. Główne centrum kontrolne firmy jest w Hajfie i odpowiada za 17 elektrowni w pięciu miejscach na terytoriach okupowanych [w Izraelu].Centrum głównej kompanii elektrycznej na wybrzeżu Morza ŚródziemnegoGłówny budynek Jaffa Company”

„MATAM [naukowe centrum przemysłowe] – wirtualne serce Izraela

Kompleks MATAM jest małym miastem koło Hajfy i jest uważane za wiodący park nauki i technologii reżimu [syjonistycznego]. To technologiczne miasto, które tworzy treść Internetu, obejmuje budynki i biura oficjalnych przedstawicieli różnych firm światowej sławy. Phillips, Microsoft, Yahoo, Google i IBM są najważniejszymi na świecie firmami, gigantami w hardware i software komputerów i telekomunikacji – i wszystkie mają biura w kompleksie MATAM…Kompleks MATAM”

„Metro w Hajfie – centrum ruchu pociągów Izraela

Pociąg w Hajfie jest niezmiernie ważny, ponieważ codziennie transportuje tysiące pasażerów, jak również towary po całym Izraelu.Stacja kolejowa w Hajfie

Centralna stacja kolejowa w Hajfie umieszczona jest w pobliżu portu i jak dotąd uderzył w nią tylko jeden pocisk rakietowy Hezbollahu, który zabił wielu syjonistów”.
Tort „Eliminacja Izraela z mapy świata” na konferencji IRGC i Basidż w Teheranie (Źródło: Mashregh News, Iran, 2 września 2014)


Przypisy (nie spolszczone):


[1] See MEMRI Inquiry & Analysis Series Report No. 1135, Iranian IRGC Missile Unit Commanders: We’ve Developed 2,000-km Range Missiles And Equipped Hizbullah With 300-km Range Missiles; Fars News Agency: Israel’s Illusions About Its Natural Gas Fields Will Be Buried In The Mediterranean, December 4, 2014.

[2] Farsi.khamenei.ir, November 25, 2014.

[3] Farsi.khamenei.ir, November 27, 2014.

[4] Snn.ir, November 12, 2014.

[5] Fars (Iran), November 24, 2014.

[6] Yjc.ir, November 30, 2014.

[7] Tasnimnews.com (Iran), December 3, 2014.

[8] Yjc.ir, November 29, 2014.

[9] Fars (Iran), December 5, 2014.

[10] IRNA (Iran), November 27, 2014.

[11] Javan (Iran), November 26, 2014.

[12] Fars (Iran), November 12, 2014.

[13] Fars (Iran), November 29, 2014.

[14] Fars (Iran), November 25, 2014.

[15] Namayande.com, November 28, 2014.

[16] Fars (Iran), November 27, 2014. [17] Tasnimnews.com (Iran), December 4, 2014.