W artykule z 8 marca 2020 r., zatytułowanym Los islamu, ludzkości zależy od Turcji[1], opublikowanym w tureckiej gazecie „Yeni Şafak”, która jest tubą rządzącej Turcją AKP, publicysta, Yusuf Kaplan napisał: „Turcja stoi twarzą w twarz z dwoma ważnymi oblężeniami, które zadecydują szczególnie o losie świata islamskiego i ogólnie o losie [całego] świata… Jeśli Turcja będzie w stanie przezwyciężyć oblężenie świeckich pęt, które zatrzymały nas od środka, i oblężenie szyickie od zewnątrz, zaczniemy znowu tworzyć historię zarówno naszego regionu, jak świata w ramach czasowych następnego stulecia”. Turecki prezydent, Recep Tayyip Erdoğan odwiedził Yusufa Kaplana w szpitalu w czerwcu 2017 r., po tym, jak Kaplan miał udar[2].

Turecki dziennikarz Yusuf Kaplan.

Poniżej podajemy przetłumaczony artykuł Kaplana z „Yeni Şafak” :

Turcja stoi twarzą w twarz z dwoma ważnymi oblężeniami, które zadecydują szczególnie o losie świata islamskiego i ogólnie o losie [całego] świata. Jedno jest wewnętrznym oblężeniem, podczas gdy drugie jest zewnętrznym.

„Świeckie oblężenie od wewnątrz”

Zacznijmy od pierwszego oblężenia. Zachodni imperialiści osiedli w naszym regionie i zamienili nasz region w piekło. Turcja, ograniczona do anatolijskiego lądu, nie mogła zostać fizycznie skolonizowana, ale skolonizowała się mentalnie. Sama to zrobiła (i była w stanie zrobić) od wewnątrz i przeprowadziła własnymi rękami rodzaj zniszczenia, jakiego Zachód nie odważał się dokonać nawet własnym koloniom. Zatrzymała swój własny marsz cywilizacyjny! (Doprawdy, wyrządziła to sobie?)

Turcja została wepchnięta w westernizację, sekularyzację; sekularyzm został narzucony z góry do dołu, używając jakobińskich metod, aby zmienić religię tego wspaniałego narodu, który był chorążym islamskiej cywilizacji przez millenium. Duch społeczności, jedyne źródło jej historii, jej przeszłości, jej islamskiej tożsamości i wrażliwości, największy gwarant jej przyszłości, otrzymał wielki cios. Jak naszkicował lata temu Sherif Mardin, wyłoniły się „dwa społeczeństwa”.

Problemy Turcji mnożyły się i nawarstwiały: im bardziej stawaliśmy się świeccy, tym bardziej na czoło wysuwały się etniczne tożsamości; islamska tożsamość i wrażliwość, która trzymała społeczeństwo razem, ulegała erozji, wspólny mianownik, sprowadzający społeczeństwo razem, jest w kawałkach: wyłoniła się kwestia kurdyjska. Wśród tych podzielonych społeczno/kulturowych tożsamości, walk o suwerenność, walki będą odbywały się w nadchodzącym okresie; ktoś czyni po temu przygotowania; ten proces zaczął się dawno.

„Szyickie oblężenie z zewnątrz”

Drugim oblężeniem jest sekciarsko-szyickie oblężenie z zewnątrz. Jeśli nie przełamiemy tego oblężenia, los islamu – nie tylko nas, ale wszystkich muzułmanów – jak również los islamskiego świata, zostaną zostawione na łaskę zachodnich imperialistów i nikczemnych spisków ich sług. To będzie drogo kosztować zarówno świat islamski, jak ludzkość – Boże broń! Oblężenie z zewnątrz jest, w rzeczywistości, historycznym oblężeniem, oblężeniem na skalę, która wywróci do góry bieg historii: to jest próba szyicko-perskiego imperium, którą imperialiści bardzo starają się zamienić w rzeczywistość.

Tą próbą jest inwazja na świat sunnickico-arabski, który stanowi serce islamskiego świata, krok za krokiem; to jest zniewolenie go i przeprowadzenie niewiarygodnych masakr, takich jak te w Syrii, Iraku i Jemenie. Kiedy zwracam uwagę na te morderstwa [dokonywane przez] Iran, koszmarne strategie i podstępne kroki, jakie rozwija w powiązaniu z marionetkową polityką kolonialnego, imperialistycznego Zachodu, zostaję oskarżony o sekciarską analizę. Nie jest sekciarstwem powiedzenie, że nasze mapy są rysowane na nowo przez sekciarstwo! To jest pokrzyżowanie gry, którą planowano, by całkowicie utorowała drogę marginalnej sekcie nie należącej do głównego nurtu, i zmieniła oś islamskiego świata, a w wyniku powstrzymała marsz islamu!

„Musimy być dobrze przygotowani na przełamanie podwójnego oblężenia!”

Turcję zatrzymał sekularyzm. Przez tysiąc lat tureccy muzułmanie, którzy byli przedstawicielami roszczeń naszej cywilizacji, którzy umożliwili nam tworzenie historii świata, zniknęli. Świecka Turcja była projektem ukutym w celu powstrzymania muzułmańskiej Turcji; innymi słowy, jest to próba zmuszenia nas do zaprzeczenia roszczeniom cywilizacji, która umożliwiła nam tworzenie historii świata przez tysiąclecie i pociągnęła nas do samozniszczenia, a w wyniku powstrzymała nasz historyczny marsz.

Świat islamski został zatrzymany przez szyickie ataki, przez torowanie drogi dla Iranu i szyicko-perskiego imperium do dominacji nad całym światem arabskim; położono fundamenty wielkiej wojny sekciarskiej! Inwazja świata szyickiego na świat sunnicki, załamanie się sunnickiego kręgosłupa jest wielką katastrofą, której konsekwencje będą skrajnie niszczące i obrócą do góry nogami strukturę muzułmańskiego świata i bieg historii.

Jeśli Turcja będzie w stanie przezwyciężyć oblężenie świeckich pęt, które zatrzymały nas od środka, i oblężenie szyickie od zewnątrz, zaczniemy znowu tworzyć historię zarówno naszego regionu, jak świata w ramach czasowych następnego stulecia. Dlatego musimy postępować ostrożnie, dalekowzrocznie, starannie wzmacniając wewnętrzny front w kategoriach islamskiej tożsamości i wrażliwości w przygotowaniu do błogosławionej przyszłości, którą możemy zbudować raz jeszcze.


[1] Yenisafak.com/en/columns/yusufkaplan/destiny-of-islam-humanity-depends-on-turkey-2047374, March 8, 2020.

[2] Yeniakit.com.tr/kart/haber/cumhurbaskani-erdogan-felc-geciren-yusuf-kaplani-ziyaret-etti-346312.html, June 19, 2017.