Premier Recep Tayyip Erdoğan otrzymuje nagrodę praw człowiek Kaddafiego 1 grudnia 2010, Todayszaman.com.


Erdogan otrzymuje nagrodę. Hurriyet, Turcja, 20 lutego 2011.

W listopadzie 2010 r. turecki premier Recep Tayyip Erdogan zaakceptował międzynarodową nagrodę praw człowieka Al-Kaddafiego od libijskiego przywódcy. W następstwie obecnych niepokojów i masakry protestujących w Libii opozycja turecka krytykuje Erdogana za jego milczenie w sprawie wypadków w Libii, przypisując to jego przyjęciu tej nagrody.

Strona internetowa nagrody Kaddafiego, która nosi nagłówek: “Tak jak słońce świeci dla każdego, wolność jest prawem dla każdego” oznajmia: “Alkaddafi Międzynarodowa Nagroda praw człowieka jest międzynarodową organizacją pozarządową, zajmującą się prawami człowieka i narodów bez dyskryminacji co do rasy, pochodzenia etnicznego, płci, koloru lub religii. Jej siedziba główna znajduje się w Trypolisie, libijskim Dżamahirija”.

I kontynuuje: “Nagroda przyznawana jest co roku jednej z międzynarodowych osobistości, organów lub organizacji, które dały wyraźny wkład w wyjątkowe służby dla człowieka i osiągnęły wielkie działania w obronie praw człowieka, broniąc spraw wolności i popierając pokój wszędzie na świecie” [1] .

Strona notuje także, że nagroda została przyznana Louisowi Farrakhanowi, Fidelowi Castro, i Hugo Chavezowi. [2]

Poniżej podajemy relację z ceremonii wręczania nagrody Erdoganowi; następnie jest relacja z MEMRI Turkish Media Blog o obecnej kontrowersji w Turcji w sprawie tej nagrody.

Odwiedzaj MEMRI Turkish Media Blog (http://www.thememriblog.org/turkey ) gdzie są najnowsze wiadomości i relacje, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Todayszaman: „Erdoğan otrzymuje nagrodę praw człowieka Kaddafiego”

1 grudnia 2010 r., turecka witryna internetowa Todayszaman.com informowała: „W przemówieniu podczas ceremonii [wręczania] nagrody Erdoğan powiedział, że islamofobia jest zbrodnią przeciwko ludzkości, dodając, że nikt nie może atakować rzeczy, które są święte dla muzułmanów, używając jako wymówki wolności słowa.

‘Muzułmanie wywodzą się z tradycji, która uważa antysemityzm za zbrodnię przeciwko ludzkości’ – powiedział premier.

Erdoğan dodał, że będzie kontynuował odważną obronę ‘prawdy’, dodając, że wszyscy są równi, jeśli chodzi o sprawiedliwość. Powiedział, że nagroda, która otrzymał, wzmocni i poprze jego walkę o prawa człowieka.

Rozmawiając z reporterami po otrzymaniu nagrody w poniedziałek wieczorem Erdoğan powiedział, że omawiał stosunki między Libią a Turcją podczas spotkania z przywódcą Libii Muammarem al-Kaddafim, dodając, że jest wiele inwestycji tureckich w tym kraju arabskim i że związki między tymi dwoma krajami rosną” [3] .

„Turecka opozycja krytykuje premiera Erdogana za jego milczenie w sprawie Libii i za zatrzymanie nagrody Kaddafiego”

21 lutego the turecka gazeta “Hurriyet” donosiła: „Przywódca głównej opozycji (CHP) Kemal Kilicdaroglu, jak również niektórzy publicyści mediów głównego nurtu, krytykowali tureckiego premiera za milczenie wobec przemocy w Libii, przypisując to nagrodzie, jaką otrzymał od przywódcy libijskiego Muammara Kaddafiego.

Powiedzieli oni, że Erdogan miał wiele ostrych wypowiedzi podczas protestów w Egipcie, mówiąc Mubarakowi, by słuchał żądań swojego ludu, i że jego milczenie teraz, w obliczu przemocy wobec protestujących w Libii, jest wiele mówiące.

W listopadzie 2010 r. Premier Recep Tayyip Erdogan otrzymał w Stambule Międzynarodową Nagrodę Praw Człowieka Kaddafiego od libijskiego przywódcy.

Kilicdaroglu wyraził także poparcie dla trwających protestów w Libii i powiedział, że represje nie powinny być dozwolone nigdzie na świecie. ‘Wierzymy, że Libia potrzebuje demokracji, praw człowieka i równości’ – powiedział. – ‘Nasze serca są z demokratami i libertarianami. Popieramy ich’.

Dzisiaj w późniejszych [godzinach] biuro premiera wydało oświadczenie, że nagroda Kaddafiego nie zostanie zwrócona” [4] .


[1] http://www.gaddafiprize.org/WhoEn.htm

[2] http://www.gaddafiprize.org/DiginingEn.html

[3] Todayszaman.com, Turcja, 1 grudnia 2010

[4] “Hurriyet”, Turcja, 21 lutego 2011; http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/34765.htm