Członkowie tureckiej prasy i społeczeństwa reagują na globalne szerzenie się COVID-19, potocznie znanego jako Coronavirus, obwiniając za niego Żydów i inne niesprecyzowane czynniki polityczne oraz twierdząc, że wirus nie może być przekazywany w meczetach.13 marca turecki lekarz, dr Yavuz Dizdar twierdził, że 60% populacji Turcji już jest zarażonych wirusem i że Ministerstwo Zdrowia w celu ukrycia tego faktu nie dostarcza zestawów testujących na obecność wirusa.[1]

„Ten wirus służy celom syjonizmu zmniejszenia liczby ludzi”; „W każdym razie Żydzi są przeklętą rasą”

Fatih Erbakan, który jest przewodniczącym partii Refah i synem nieżyjącego islamistycznego polityka tureckiego i byłego premiera, Necmettina Erbakana, o którym ogólnie uważa się, że był mentorem prezydenta Recepa Tayyip Erdoğana, powiedział o wirusie w wystąpieniu 6 marca: „Chociaż nie mamy niezbitych dowodów, ten wirus służy celom syjonizmu zmniejszenia liczby ludzi i zapobieżenia jej zwiększaniu się, i wyrażają to ważne badania. [Necmettin] Erbakan powiedział: 'Syjonizm jest mającą pięć tysięcy lat bakterią, która powoduje cierpienia ludzi’.”[2]

Przewodniczący partii Refah, Fatih Erbakan (źródło: Gazeteduvar.com.tr).

W mediach społecznościowych pojawiło się niedawno wideo, pokazujące tureckiego kierowcę autobusu, który mówi, że wszystkie epidemie w niedawnej historii, od AIDS do Ebola, zostały stworzone przez firmy farmaceutyczne. Następnie kierowca zapytał: „A do kogo należy większość firm farmaceutycznych? Do Żydów”. Jedna z pasażerek powiedziała: „[Żydzi] zrobią wszystko, by zakończyć linie rodową Turków”. Inny powiedział: „Nie tylko Turków, siostro, zrobią wszystko, by rzucić świat na kolana”. Kierowca autobusu potem powiedział: „W każdym razie Żydzi są przeklętą rasą”[3].

„Wirus nie może szerzyć się w domu Allaha – również Koran ma uzdrawiające wersety, recytujemy je nieustannie”

10 marca Abdurrahman Dilipak, publicysta gazety „Yeni Akit” napisał: „Spójrzcie, jak niektórzy ludzie zakasali rękawy, by przywrócić do życia marzenie nazistów. To jest faszystowski plan. Kiedy skończą robotę z gejami i lesbijkami, nad którymi, wydaje się, przejęli posiadanie, plan o ich ‘usunięciu’ jest gotowy na stole i dla nich jest to zwykłe i łatwe zadanie. Jest tak, jakby dla nich kobieta była tylko bionicznym robotem wykonującym swój obowiązek inkubatora na ludzkiej farmie. Ale uważają oczywiście, że najpierw trzeba niezmiernie zmniejszyć populację świata. Najbardziej tchórzliwym przykładem tego jest obalanie i sterylizowanie rodziny! To właśnie chcą zrobić. Może jutro przedstawią szczepionkę na Coronę jako lekarstwo i dodadzą do tego coś sterylizującego. A wiecie, jak wirus może szerzyć się na pieniądzach, więc to jest dobre dla Bitcoin”[4].

Turecka dziennikarka, Seyhan Avşar, przeprowadziła wywiady z kilkoma Turkami w meczetach 16 marca. Jedna z kobiet, zapytana, czy nie boi się przychodzić do meczetu, kiedy szerzy się wirus powiedziała: „Wirus nie może szerzyć się w domu Allaha. Również Koran ma uzdrawiające wersety, recytujemy je nieustannie. Jak powiedział nasz prezydent: ‘Czystość pochodzi od wiary’… Także, jeśli wirus będzie szerzył się w miejscu, gdzie przychodzę czytać Koran, to niech się szerzy”. Starszy mężczyzna powiedział: „Nikt nie umiera przed swoim czasem. Przychodziłbym do meczetu, nawet gdybym wiedział, że umrę [z tego powodu]”[5]. Tego samego dnia tureckie Ministerstwo Spraw Religijnych ogłosiło, że z powodu szerzenia się wirusa, modlitwy nie będą odbywały się w grupach w meczetach w całym kraju[6].


[1] Youtube.com/watch?v=QDwKUqaFZHU, March 13, 2020.

[2] Yeniakit.com.tr/haber/fatih-erbakandan-dikkat-ceken-koronavirus-uyarisi-arkasinda-onlar-olabilir-1106972.html, March 6, 2020.

[3] Avlaremoz.com/2020/03/14/minibuste-nefret-koronavirusunu-yahudiler-yolladi, March 14, 2020.

[4] Yeniakit.com.tr/yazarlar/abdurrahman-dilipak/korona-mi-durun-bakin-hele-31567.html, March 10, 2020.

[4] Cumhuriyet.com.tr/haber/allahin-evinde-virus-bulasmaz-1727470, March 16, 2020.

[6] Yenicaggazetesi.com.tr/diyanet-camileri-cemaatle-namaza-kapatti-271988h.htm, March 16, 2020.