Podczas gdy nasila się globalna walka z koronawirusem, w mediach arabskich nadal pojawiają się teorie spiskowe, by wyjaśnić źródło wirusa i jego szerzenia się[1]. Wiele artykułów i postów w mediach społecznościowych utrzymuje, że koronawirusa stworzono w USA w celu przewrócenia gospodarki Chin, kraju, który, jak twierdzą autorzy, zagraża ekonomicznej i politycznej hegemonii Ameryki.  

Karykatura w gazecie finansowanej przez Katar: Trump ogłasza stan wyjątkowy z powodu koronawirusa  (Źródło: „Al-Quds Al-Arabi”, 16 marca 2020)

Poniżej podajemy fragmenty tych artykułów.

Iracki przywódca Muktada Sadr: Trump stoi za koronawirusem; odrzucimy każdy amerykański lek na tę chorobę  

W tweecie z 11 marca 2020 r. przywódca szyickiego Ruchu Sadrystów w Iraku, Muktada Al-Sadr, zaatakował prezydenta USA, Donalda Trumpa, oskarżając go, że jest odpowiedzialny za szerzenie się koronawirusa, szczególnie w krajach, które są wrogie wobec USA: „Zaskoczyło mnie, kiedy Trump powiedział: ‘Robimy wspaniałą robotę przeciwko koronawirusowi i sytuacja byłaby gorsza, gdyby nie nasza interwencja’. Och, Trumpie, ty i inni tacy jak ty jesteście podejrzani o to, że stoicie za szerzeniem się tej choroby, szczególnie dlatego, że ci, którzy najbardziej z jej powodu cierpią, są przeciwnikami Ameryki”. Następnie szydził z prezydenta Trumpa, pisząc: „Wczoraj twierdziłeś, że Ameryka obaliła wielkie imperia i zdławiła terroryzm, a dzisiaj walczysz z wirusem, którego nie widać gołym okiem. Czy się nie wstydzisz [?]!” Zakończył słowami: „Żaden lek sporządzony przez ciebie i twoje zakażone firmy nie zostanie zaaprobowany przez nas i my go nie chcemy. Jesteś nie tylko wrogiem Allaha, ale wrogiem ludzi. Jesteś wirusem [który zabija] pokój, który szerzy wojny i choroby”[2].

Tweet Al-Sadra z 11 marca (Źródło: Twitter.com/Mu_AlSad, 11 marca 2020)

4 marca 2020 r. Al-Sadr zamieścił wideo na Facebooku, pokazujące jego wizytę w grobowcu Imama Alego w irackim mieście  Nadżaf, po jego zamknięciu na krótko w celu sterylizacji w związku z koronawirusem. Podczas wizyty poinstruował kustoszy grobowca, by nie zamykali tej świątyni z żadnego powodu, mówiąc, że będzie go odwiedzał codziennie, by zapewnić, że zostaje otwarty dla publiczności[3].

Szyicki duchowny Assad Al-Naseri, zwolennik protestów przeciwko irackiemu rządowi, który odłączył się od Ruchu Sadrystów, krytykował tego rodzaju porady, ostrzegając ludzi, by nie wierzyli w „mity” szerzone przez „ignoranckich duchownych”. W tweecie z 9 marca napisał: „wielu duchownych jest ignorantami, jeśli chodzi o ich dziedzinę wiedzy [religię], jak również inne dziedziny, które nie są z nimi związane, więc nie wierzcie ich przesądom i przekrętom, ponieważ ich główną troską jest zachowanie ich zasobów, urojenia i wprowadzanie umysłów w błąd”[4]. Dodał: „Koronawirus jest pandemią, która stanowiła i stanowi wielkie niebezpieczeństwo dla ludzkiego życia. Rozwiązaniem jest trzymanie się tego, co mówi nauka i co decyduje medycyna, a ignoranccy [duchowni] powinni milczeć”.

Tweet Al-Naseriego (Źródło: Twitter.com/asaadalnaseri, 9 marca 2020)

Autorzy w gazetach syryjskiego establishmentu: Koronawirus został stworzony na Zachodzie, by prowadzić medyczny terroryzm wobec Chin i innych krajów  

W gazetach syryjskiego establishmentu wybijały się artykuły o spisku, utrzymujące, że koronawirus jest częścią wojny biologicznej prowadzonej przez rząd USA Donalda Trumpa przeciwko Chinom, które konkurują z USA o pozycję najsilniejszej gospodarki. Na przykład, Sza’ban Ahmad, publicysta rządowej gazety „Al-Thawra”, napisał: „…Ktokolwiek śledzi koronawirusa, rozumie, że Trump przyjął politykę wojny biologicznej przeciwko Chinom i przeciwko światu, [politykę] kupczenia życiem ludzi przez stworzenie choroby, która przyniesie korzyści firmom farmaceutycznym i [producentom] szczepionek. To jest kolejna wojna i świat musi być świadomy niebezpieczeństwa, jakie stanowi ta amerykańska administracja, która dąży do zniszczenia świata i pozostawienia [tylko] swojego fałszywego imperium [po] zniszczeniu całej ludzkości i która jest teraz gotowa zniszczyć świat w służbie własnych interesów”[5].

Muhji Al-Din Al-Muhammad, publicysta gazety syryjskiego establishmentu, „Teshreen”, napisał: „Koronawirus najprawdopodobniej nie jest naturalnym zjawiskiem, ale produktem zachodniego laboratorium, stworzonym w celu prowadzenia medycznego terroru przeciwko Chinom i wielu innym krajom świata, i ograniczeniu chińskiej gospodarki, która pędzi, by objąć prowadzenie globalnej [gospodarki]. Koronawirus pojawił się po tym, jak zawiodły [inne] kroki obronne prezydenta Trumpa, [takie jak] podniesienie taryf na chińskie produkty. Ten śmiertelny wirus w znacznym stopniu zatrzymał podróże do Chin powietrzem, lądem lub morzem i wiele krajów zaczęło zamykać swoje granice i umieściło się za kordonem, a jest [to czymś, czego] siły arogancji [tj. USA] nie mogą narzucić przy pomocy broni. Chociaż koronawirus grozi nie tylko Chinom i szerzy się na całym świecie, jest teraz tylko kwestią czasu, aż uwaga mediów skupi się na samych Chinach. To znaczy, że ten wirus jest wykorzystywany w kryminalny sposób w celu prowadzenia nowego rodzaju zachodniej wojny przeciwko Chinom …”[6]

Ziad Ghassan, inny publicysta gazety „Teshreen”, napisał: „To, co napisały dziesiątki szpiegów i kolaborantów z Zachodem w swoich pamiętnikach o nikczemnych operacjach, jakie przeprowadzili na całym świecie, dowodzi, że nie można wykluczyć, iż koronawirus jest produktem laboratorium wojny biologicznej. Moim zdaniem to, co John Perkins ujawnił w swoim bestsellerze, Confessions of an Economic Hit Man, z 2004 r., wzmacnia twierdzenie, że Zachód jest odpowiedzialny za większość śmiertelnych chorób, które pojawiają się nagle w naszym nowoczesnym świecie, a niektóre znikają równie nagle”[7].

Redaktor arabskiej gazety: USA stworzyły koronawirusa, by zaszkodzić gospodarkom Chin i Iranu; potrzebne jest międzynarodowe dochodzenie

'Abd Al-Bari 'Atwan, palestyński dziennikarz, który mieszka w Wielkiej Brytanii i jest redaktorem naczelnym wychodzącej w Londynie on line arabskiej gazety „Rai Al-Yawm”, napisał: „Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych napisał na swoim koncie Twittera po angielsku, że armia USA może być odpowiedzialna za wprowadzenie koronawirusa do miasta Huwan, które zostało najbardziej uderzone przez chorobę. To jest bardzo poważne twierdzenie, które pośrednio oskarża USA i prezydenta Trumpa osobiście o dokonanie zbrodni przeciwko ludzkości – bowiem to nieszczęście dotknęło większość narodów świata, jak również ich giełdy i systemy finansowe, a liczba ofiar osiągnęła jak dotąd 3000, a to jest dopiero początek.

Chińska gospodarka szykuje się do stania się gospodarką numer jeden na świecie, obalając USA z [globalnego] tronu, jaki zajmowały od II Wojny Światowej. Chińskie kierownictwo planuje delikatne uduszenie USA poprzez nowy Szlak Jedwabny[8] i ustanowienie alternatywnego systemu finansowego, który zakończy hegemonię dolara w pięć lat. Wszystkie te fakty, które mogły motywować niecierpliwego prezydenta, takiego jak Trump, do dokonania tej zbrodni wojennej, jeśli chińskie oskarżenia istotnie są prawdą.

Istnieje potrzeba dokonania szybkiego, międzynarodowego dochodzenia i ustanowienia komisji do dogłębnego zbadania faktów, sprawdzenia tych chińskich oskarżeń i opublikowania wyników dla całego świata z maksymalną przejrzystością. Europa i Rosja powinny poprzeć to i pomagać w każdy możliwy sposób.

USA są jedynym [krajem] w historii ludzkości, który kiedykolwiek użył bomb atomowych w Japonii. Ponieważ jest to kraj odpowiedzialny za wszystkie wojny, nie możemy wykluczyć, że jest to także pierwszy [kraj], który użył broni biologicznej [w postaci] koronawirusa.

Tak, wierzę w teorię spisku, ponieważ jako Arabowie i muzułmanie, byliśmy i nadal jesteśmy największymi ofiarami. Naszym najlepszym dowodem [tego] jest kłamstwo o broni masowego zniszczenia [Saddama Husajna] w Iraku [podczas wojny 1990-91].

Nasz słynny poeta, nieżyjący Mahmoud Darwisz, nie kłamał i nie ignorował rzeczywistości, kiedy powiedział, że USA są zarazą i że zaraza to USA[9]. Nie będziemy zaskoczeni, jeśli nadejdzie dzień, kiedy fakty zostaną ujawnione i [okaże się], że to [istotnie] USA stworzyły koronawirusa i szerzyły go w Chinach i w Iranie w celu zniszczenia tych dwóch krajów i ich gospodarki”[10].

Libański dziennikarz: Koronawirus: amerykański plan ekonomicznego osłabienia Chin

'Ali 'Abadi, który pisze na witrynie internetowej Hezbollahu, libańskiego kanału telewizyjnego Al-Manar, napisał:  „… Szerzenie się koronawirusa jest wynikiem amerykańskiego zamiaru osłabienia Chin, teraz, kiedy Chiny stały się globalnym graczem, który konkuruje z USA w niemal każdej dziedzinie. Jeśli nadal będą rozwijały się w [obecnym] tempie, Chiny mogą być na progu stania się pierwszą gospodarką świata… Istnieją doniesienia, nadal niepotwierdzone, o obecności czynnika bakteryjnego na wewnętrznym dziedzińcu konsulatu USA w Wuhan w Chinach. To przypomina akcję filmu Contagion z 2011 r., w którym śmiertelny wirus, który powstał w nietoperzach, szerzy się gwałtownie i zostaje przeniesiony przez kobietę z chińskiego Hong Kongu do reszty świata. Ta historia jest podobna w niektórych szczegółach do okoliczności wybuchu epidemii koronawirusa i mówi się, że nietoperze, które są jedzone przez Chińczyków i innych Azjatów, są możliwym źródłem [korona] wirusa… Niektóre opowieści science fiction i spiskowe historie w filmach nie są dalekie od rzeczywistości, a niektóre z nich tajemniczo stają się prawdą. Były doniesienia, że USA eksperymentują z zarazkami, które celują w pewne grupy etniczne. Takie doniesienia publikowała w zeszłym roku rosyjska [agencja informacyjna] Sputnik…Pewne jest, że koronawirus jest epidemią, której epicentrum były Chiny i która dotknęła wiele aspektów chińskiej gospodarki. To prowadzi nas do pytania: Kto odnosi z tego korzyści? Wiemy, co najmniej, że USA są bardzo zaniepokojone stałym wzrostem gospodarczym Chin i próbowały od lat ograniczyć ten wzrost przy pomocy nacisków politycznych. [Próbowały] zmusić Chiny do zdewaluowania ich waluty, juana, ponieważ stały spadek jego wartości wzmacniał chiński eksport, [czyniąc chińskie produkty tańszymi] w porównaniu do amerykańskich i innych towarów. Administracja Trumpa podjęła bardziej otwarte i bezpośrednie kroki w celu zniwelowania [ich przewagi] nad amerykańską [produkcją]. [USA] narzuciły także ograniczenia bezpieczeństwa na chińską firmę telekomunikacyjną Huawei, która pracuje nad telefonami komórkowymi G5.

Amerykańskie elity martwią się, że USA utracą status światowego przywódcy z powody szybkiego wzrostu Chin, który rozciąga się na Azję, Afrykę i Europę dzięki inicjatywie Jeden Pas i Jedna Droga, największym projekcie infrastruktury w historii ludzkości, podczas gdy USA zamyka się w obsesyjnej polityce przeciwstawiania się wielu krajom. To daje Chinom konstruktywną miękką siłę, w odróżnieniu od szorstkiego i destrukcyjnego wizerunku USA” [11].

Jordański publicysta: USA, które użyły broni nuklearnej przeciwko Japonii, niszczą obecnie Chiny koronawirusem

Raszid Hassan, publicysta jordańskiej gazety „Al-Dustour”, wspomniał o koronawirusie 23 lutego 2020 r. w artykule o Umowie Stulecia. Napisał: „Ci, którzy zaatakowali Japonią bronią jądrową, okupowali Irak i Afganistan pod pretekstem [prowadzenia wojny z] terrorem, założyli bazy wojskowe w 88 krajach, wynaleźli ISIS i organizacje takfir [oskarżające innych muzułmanów o herezję] w celu szerzenia destrukcyjnego chaosu, i szerzyli AIDS w Afryce, niszczą obecnie swojego wroga numer jeden, Chiny, przez szerzenie koronawirusa. Ci, którzy byli zdolni do zrobienia wszystkich tych rzeczy, są bardziej niż gotowi do zrobienia wszystkiego, by pozostać piratem świata i kraść jego zasoby …”[12]

Koronawirus grozi całemu światu (Źródło: Al-Arabi Al-JadidLondyn, 13 marca 2020)

Palestyński dziennikarz: Amerykańska elita wykorzystuje koronę do przeprogramowania globalnej gospodarki na korzyść USA

‘Abd Al-Muwati Al-SadeK, który pisze na palestyńskiej witrynie Amad związanej z obozem Muhammada Dahlana, napisał: „Najpierw pozwólcie mi powiedzieć, że jestem przekonany, iż koronawirus jest niebezpieczną epidemią, która może zagrozić ludzkości, jeśli rozprzestrzeni się i nie może zostać opanowana. [Ponadto] jestem jednym z ludzi, którzy wierzą w teorię spiskową i są przekonani, że istnieje Głębokie Państwo, które kontroluje większość wydarzeń na świecie. Nawet jeśli założymy, dla celów dyskusji, że ten przeklęty wirus nie został wyprodukowany w amerykańskich laboratoriach, jestem pewien, że Głębokie Państwo, które kontroluje USA, zrobiło wszystko możliwe z jego pojawienia się w celu prowadzenia wojny z gospodarkami świata, szczególnie Chin, Iranu, Rosji i Europy, żeby przeprogramować gospodarkę świata i zniszczyć gospodarki reszty krajów…

Najlepszym dowodem tego jest rozdmuchanie [epidemii] w mediach, które ma siać strach przez doniesienia o szerzeniu się wirusa i spowodowanie, że większość krajów podjęła kroki, które [powodują] wzrost paniki, [a wszystko] zgodnie z instrukcjami z Światowej Organizacji Zdrowia, która sama jest częścią Głębokiego Państwa. Te kroki spowodowały, że państwa, które były celem [tego spisku], tracą miliardy dolarów. Jest znanym faktem, że te medyczne raporty i statystyki pokazują, że wskaźnik śmiertelności z powodu tego wirusa jest znacznie niższy niż innych epidemii, wirusowych i nie wirusowych. Na przykład, liczba ludzi, którzy umierają z głodu [na świecie] wynosi 28 tysięcy dziennie[13].

„Epidemia koronawirusa” (Źródło: Al-Quds Al-ArabiLondyn, 15 marca 2020)

Libański dziennikarz: Koronawirus ma na celu zrealizowanie celu Ameryki starcia z powierzchni ziemi chińskiego giganta  

Pisząc w gazecie „Al-Binaa”, libańska publicystka, Samaher Al-Chatib również napisała, że koronawirus jest częścią biologicznej wojny prowadzonej przez USA przeciwko Chinom: „Nie było przypadkiem, że ten fatalny wirus pojawił się właśnie, kiedy szaleje wojna handlowa między USA a olbrzymimi, pracowitymi Chinami, które grożą konkurencją z [amerykańskimi] firmami, technologią i [potencjałem] w cyberprzestrzeni na globalną skalę… Koronawirus jest częścią trwającej konfrontacji amerykańsko-chińskiej…

Kiedy świat zrobił postępy, a nauka i technologia rozwinęły się, także wojny rozwinęły się. Eksperci wojskowi rozróżniają sześć generacji wojen… Szóstą generacją wojny, według ekspertów wojskowej strategii, jest ‘wojna prowadzona zdalnie’, toczona przy pomocy inteligentnej broni z sieciami internetu jako centrum… Środki [stosowane w tych wojnach] są zróżnicowane i obejmują nowe techniki szpiegowania z używaniem ptaków, zwierząt i ryb…

Najważniejszą bronią wynalezioną w tej generacji [wojen] jest ‘ukryty system satelitarny’, jak to nazwał kilka lat temu reporter ‘Washington Post’, ponieważ opiera się na wysoko rozwiniętej technologii, która brzmi jak czysta [science] fiction, podczas gdy inni mówią o tym jako o 'biologicznym hakerstwie’. Ten system zawiera około pół miliona maleńkich satelitów, które okrążają Ziemię, daleko od szlaków normalnych satelitów. Mają wiele celów, takich jak pomoc w skanowaniu magnetycznej aktywności ludzkiego mózgu i ciała, badając możliwość kontrolowania ludzi przez tak zwane czipy kontroli ludzi, a także współpracując  z bronią HAARP[14], by zwiększyć kontrolę nad sztucznymi zjawiskami naturalnymi i katastrofami. [Ten system] pomaga także atakować ludzi przy pomocy fal magnetycznych i prowadzić [działalność] szpiegowską na całym świecie. Jest coraz więcej projektów nowoczesnego hakerstwa rozmaitych rodzajów…

Koronawirus nie jest odległy od tej generacji wojen biologicznych. Pojawia się jako Patent Nr 10130701 na amerykańskiej liście patentowej z 2018 r. i nie ma potrzeby wspominania o udziale big pharma, której celem jest zarabianie miliardów dolarów rocznie przez wynajdowanie wirusów takich jak rak i AIDS i używanie dodatkowych rodzajów biologicznych działań wojennych, które nie zatrzymają się przed niczym, jakby nie było  nienawistne, by osiągnąć swój cel. A to stosuje się jeszcze bardziej, kiedy amerykańskim celem jest starcie bez wahania z powierzchni ziemi chińskiego giganta, niezależnie od konsekwencji, nawet jeśli liczba ofiar sięgnie milionów. W końcu, to [USA] wystrzeliły dwie bomby jądrowe na Hiroszimę i Nagasaki…”[15]


[1] See MEMRI Report: Arab Writers: The Coronavirus Is Part Of Biological Warfare Waged By The U.S. Against China, February 6, 2020.

[2] Twitter.com/Mu_AlSadr, March 11, 2020.

[3] Facebook.com/salihMAliraqii, March 5, 2020.

[4] Twitter.com/asaadalnaseri, March 9, 2020.

[5] Al-Thawra (Syria), February 2, 2020.

[6] Tishreen (Syria), February 23, 2020.

[7] Tishreen (Syria), February 3, 2020.

[8] The „New Silk Road” initiative, also known as the „Belt and Road” initiative, is a new strategic plan announced by Chinese President Xi Jinping in 2013, whose objective is to create a geographic connection, by land and by sea, between China and the other countries, in order to streamline the transfer of merchandise from China to the rest of the world. As part of this initiative, China invests large sums of money in projects outside of the country, which boosts its influence in various countries and on the global economy.

[9] This appears in Darwish’s 1983 poem “In Praise of the Lofty Shadow.”

[10] Raialyoum.com/, March 12, 2020.

[11] Almanar.com.lb, Feb 9, 2020.

[12] Ad-Dustour (Jordan), February 23, 2020.

[13] Amad.ps, March 10, 2020.

[14] HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) is an American research program whose aim is to study the ionosphere to develop new technologies which will employ this layer for the benefit of radio and espionage communications. The program is fodder for numerous conspiracy theories, especially those concerned with the manipulation of global weather.

[15] Al-Binaa (Lebanon), February 3, 2020.