Turecki prezydent, Recep Tayyip Erdoğan, potrząsa prezydentem USA, Donaldem Trumpem, aż porzuca on swój “korytarz terroru”.

W artykule z 19 października 2019 r., zatytułowanym Turcja stała wyprostowana i krzyżowcy padli na kolana![1] w tureckiej gazecie „Yeni Akit” turecki dziennikarz, Harun Sekmen, powiedział o niedawnej inwazji Turcji na północnowschodnią Syrię, że „Turcja pod kierownictwem dowódcy naczelnego [tureckiego prezydenta, Recepa Tayyipa] Erdoğana, wymierzyła osmański policzek bezczelnym USA… i światu krzyżowców… Tym sukcesem nasz kraj oznajmił całemu kosmosowi, że jest zarówno regionalnym, jak globalnym mocarstwem”. Sekmen cytował tureckiego profesora Gökmena Kantara: „Zdecydowane stanowisko naszego kraju wepchnęło USA do kąta i dało nam wszystko, czego chcieliśmy”. W sprawie 120-godzinowego zawieszenia ognia, na które zgodzili się rządy turecki i USA 17 października[2], Sekmen cytował dziennikarza Murata Akana: „’Turcja nie postąpiła kroku wstecz. Wręcz przeciwnie, ograniczenie czasowe zostało dane Stanom Zjednoczonym. Turcja stała się krajem, którego głos słychać. Ręka Turcji wzmocniła się pod każdym względem. Po tym kwestii syryjskiej nie można rozwiązać bez Turcji”.

Poniżej podajemy tłumaczenie tekstu artykułu Sekmena:

„Turcja pod kierownictwem dowódcy naczelnego, Erdoğana, wymierzyła osmański policzek bezczelnym USA… i światu krzyżowców”

Turcja, pod kierownictwem dowódcy naczelnego, Erdoğana, wymierzyła osmański policzek bezczelnym USA, które sądzą, że są policją świata, i światu krzyżowców, który wystąpił przeciwko Operacji Fontanna Pokoju. Podczas gdy ci, którzy oszaleli z wściekłości, kiedy sytuacja obróciła się na naszą korzyść, wpadli w panikę, eksperci mówią, że zdobyliśmy historyczne zwycięstwo. USA, które są w panice w następstwie Operacji Fontanna Pokoju, musiały zaakceptować wszystko, co powiedziała Turcja. Turcja, która odzwierciedlała przy stole [negocjacyjnym] swoją potęgę w polu, osiągnęła zwycięstwo dyplomatyczne nie tylko przeciwko USA, ale przeciwko całemu światu. Z tym sukcesem nasz kraj oznajmił całemu kosmosowi, że jest zarówno regionalnym, jak globalnym mocarstwem.

Podczas gdy amerykańska opozycja i prasa wycierają sobie gębę administracją Trumpa, komentowali, że Erdoğan dostał wszystko, czego chciał. Turcja, która prowadzi bezlitosną bitwę przeciwko organizacjom terrorystycznym FETÖ, ISIS, PKK, PYD/YPG, pokazała przyjaciołom i wrogom, że okaże to samo zdecydowane stanowisko, niezależnie jakie będą koszty. Politolodzy i stratedzy ocenili dla „Akit” osiągnięty konsensus.

„Zdecydowane stanowisko naszego kraju wepchnęło USA w kąt i dało nam wszystko, czego chcieliśmy”

Dr Gökmen Kantar, politolog i członek kadry pedagogicznej uniwersytetu Namık Kemal, powiedział: „Turcja obaliła kalkulacje przez wejście w sześć dni do miejsc, o których mówiono, że ‘nie można do nich wejść w miesiąc’.  Ochrona integralności Publicznej Koalicji[3], zabezpieczenie jedności narodowej na punkcie operacji i doświadczenie Erdogana w polityce zagranicznej przyniosły ten sukces. Turcja tym zwycięstwem pokazała całemu światu, że państwa, które działają razem z organizacjami terrorystycznymi, przegrają”.

Kantar, który powiedział, że daliśmy nauczkę całemu światu, kontynuował: „Turcja pokazała USA i całemu światu, że handel wymienny nie będzie prowadzony z organizacjami terrorystycznymi. Zdecydowane stanowisko naszego kraju wepchnęło USA w kąt i dało nam wszystko, czego chcieliśmy. Ci, którzy mówią, że Turcja postąpiła krok wstecz, są tymi, którzy mówią: ‘Krew płynie z fontanny pokoju’. Ci, których smuci ten sukces, są tymi, którzy dążą do politycznego sukcesu przez niestabilną Turcję, i tymi, którzy w tajemnicy rozmawiają z IMF”.

„Turcja nie postąpiła kroku wstecz – wręcz przeciwnie, ograniczenie czasowe zostało dane Stanom Zjednoczonym”

Strateg Murat Akan powiedział: „Turcja była w stanie zrobić bez broni to, co zrobi siłą broni. Turcja zmusiła [innych] do zaakceptowania wszystkich swoich tez i oczekiwań. Podczas gdy nasz kraj wzmacnia się pod każdym względem, komunikat został także wysłany do Rosji, Iranu i Europy. Cały świat zobaczył, że nikt nie może postąpić kroku wbrew Turcji”.

Akan, który podkreślił, że wszystkie oczekiwania Turcji zostały spełnione, kontynuował: ”Turcja nie postąpiła kroku wstecz. Wręcz przeciwnie, ograniczenie czasowe zostało dane Stanom Zjednoczonym. Turcja stała się krajem, którego głos słychać. Ręka Turcji wzmocniła się pod każdym względem. Po tym kwestii syryjskiej nie można rozwiązać bez Turcji. Jej ręka stała się silniejsza przeciwko Rosji, przeciwko Iranowi i przeciwko Europie. Zmusiła do zaakceptowania swoich tez taki kraj jak USA”.


[1] Yeniakit.com.tr/haber/turkiye-dik-durdu-hacli-diz-coktu-945275.html, October 19, 2019.

[2] Whitehouse.gov/briefings-statements/united-states-turkey-agree-ceasefire-northeast-syria, October 17, 2019.

[3] The Cumhur İttifakı („Public Coalition”) is a political coalition formed February 20, 2018, comprising Turkey’s ruling Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) and the Milliyetçi Halk Partisi (MHP).