Tunezyjski bloger, Rachid Barnat, napisał post na swojej stronie Facebooka, że w Tunezji narastają wezwania do tego, by Abir Moussi, przewodnicząca antyislamistycznej Wolnej Partii Dusturian i tunezyjska parlamentarzystka, przewodziła tunezyjskiemu rządowi[1] po zdymisjonowaniu przez tunezyjskiego prezydenta, Kaisa Saieda, premiera, Hichema Mechichiego i zawieszeniu działalności parlamentu pod koniec ubiegłego miesiąca.[2] Jednak, powiedział, Moussi i Saied są zbyt różni ideologicznie – Moussi jest Dusturianką, idzie śladami dziedzictwa świeckiego tunezyjskiego premiera i prezydenta, Habiba Burgiby (1956-87), podczas gdy Saied jest zwolennikiem panarabizmu, który Barnat nazywa „obecnie przestarzałym”.
Według Barnata, Moussi powinna poczekać do następnych wyborów i wtedy kandydować na prezydenta. Dodał, że Moussi jest użyteczniejsza w parlamencie popierając prawa, które są obecnie niezbędne, by wydostać kraj w impasu spowodowanego przez Rachida Ghannouchiego, przewodniczącego związanej z Bractwem Muzułmańskim partii Ennahda.
Poniżej jest post Barnata: [3]

Kais Saied, Abir Moussi (Źródło: Kapitalis)
Kais Saied, Abir Moussi (Źródło: Kapitalis)

’Kais Saied wielokrotnie okazywał lekceważenie Abir Moussi’
Widzę tu i ówdzie wezwania do tego, by Abir Moussi [przewodnicząca Wolnej Partii Dusturian i tunezyjska parlamentarzystka] została [nową] szefową [tunezyjskiego] rządu, by zastąpić [byłego premiera] Hichema Mechichiego, który właśnie został zdymisjonowany przez [tunezyjskiego prezydenta] Kaisa Saieda!
Kusi poddanie się tej ambicji, ale wiele rzeczy dzieli Abir Moussi od Kaisa Saieda, zaczynając od ideologii, jaka ich motywuje.
Po pierwsze, [Abir Moussi] jest Dusturianką, czystym produktem burgibizmu, a ten drugi [Saied] zanurzony jest w panarabizmie, który jest obecnie przestarzały od czasu porażki panarabizmu w [krajach], które go doświadczyły, takich jak Egipt, Irak, Syria…
– Kais Saied z pewnością zaapeluje do swoich panarabskich przyjaciół, których ideologiczna bliskość do panislamistów jest znana.
– Abir Moussi chce silnego, scentralizowanego państwa, podczas gdy Kais Saied chce piramidalnej władzy wypływającej od ludu – to jest utopia!
– Nie wspominając osobistej niezgodności między tymi dwoma: Kais Saied wielokrotnie okazywał lekceważenie Abir Moussi, wydając się całkowicie ją ignorować!
Obecnie Moussi jest “użyteczniejsza” w parlamencie
Jeśli Abir Moussi i Wolna Partia Dusturian podzielają radość Tunezyjczyków na widok zakończenia przez Kaisa Saieda gry []przewodniczącego partii [Ennahda] Rashida Ghannouchiego, będzie dla niej rozsądne oszczędzanie [energii na kandydowanie] na prezydenta Republiki w następnych wyborach… To nie przeszkadza Wolnej Partii Dusturian w popieraniu reform, jakie zamierza przeprowadzić Kais Saied!
[Obecnie] ona wraz z parlamentarna grupą Wolnej Partii Dusturian będa bardziej użyteczni w proponowaniu i popieraniu praw, które stały się niezbędne, by wydostać kraj z koleiny, w jaką wpędził go Ghannouchi i jego pachołki!


[1] See MEMRI TV Clip No. 8950, Tunisian MP Abir Moussi Physically Attacked in Parliament by Colleagues While Protesting Tunisian-Qatari Deal, June 30, 2021; MEMRI TV Clip No. 8069, Tunisian MP Abir Moussi Slams MB-Affiliated Parliament Speaker Ghannouchi In Fiery Speech: We Will Not Let You Implement Your Dark Plans; Tunisia Will Remain Modern And Secular, June 3, 2020.
[2] See MEMRI Special Dispatch No. 9472, Arab Dailies Praise Tunisian President Kais Saied: A 'Second Revolution’ Has 'Saved Tunisia’ From The Muslim Brotherhood, July 29, 2021.
[3] Facebook.com/rachid.barnat, July 28, 2021.