Wprowadzenie

W ciągu ostatnich trzech lat w ramach MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM) Project ustaliliśmy, że YouTube wyłoniła się jako wiodący portal amerykański dla dżihadu on line. Zastąpiła ona – i przewyższyła – portale internetowe administrowane przez samych dżihadystów, które uprzednio były ich preferowanym miejscem.

MEMRI zapoznał rząd USA i Kongres z tą sprawą, a także zaoferował bezpośrednią pomoc YouTube w identyfikowaniu wideo, które podżegają do przemocy i aktów terrorystycznych, w celu ewentualnego usunięcia.Otwarty dzisiaj, 11 września 2012 r. – kanał YouTube przedstawiający wysokiego rangą duchownego AQAP, szejka Ibrahima Al-Rubaishego

11 września 2012 r. „zanoon elslfi”, członek wiodącego forum dżiadystycznego Al-Fida, zamieścił na forum ogłoszenie o otwarciu kanału YouTube zatytułowanego „IbrahimRbichy” i pokazującego przemówienia i wykłady saudyjskiego szejka Ibrahima Al-Rubaishego, byłego więźnia Guantanamo i wysokiego rangą duchownego Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim (AQAP).

Post zatytułowany „Rajd odwetu za duchownych dżihadu” podaje, że kanał został poświęcony dziewiętnastu porywaczom z 11 Września, “lwom” uwięzionym w Lewancie i wszystkim duchownym i przywódcom dżihadu, gdziekolwiek mogą się znajdować – szczególnie szejkom Ibrahimowi Al-Rubaishemu i Abu Yahya Al-Libiemu. W momencie pisania niniejszego strona ta zawiera 17 wideo, trzech prenumeratorów i 96 otwarć filmów[1] .


Tysiące wideo Osamy bin Ladena, Al-Kaidy i 11 Września można z łatwością oglądać na YouTUbe – także po dodaniu nowego systemu oflagowania

Jak pokazały wcześniejsze badania MEMRI, tysiące wideo, włącznie z produkcją kompanii medialnej Al-Kaidy, Al-Sahab – wśród nich wideo celebrujące i planujące zamachy 11 Września – regularnie dodawane są do YouTube.

Poniżej podajemy pięć przykładów naświetlonych przez MEMRI w raporcie z 2010 r.; do dnia 10 września 2012 r., mimo dodania przez YouTube dwa lata temu nowego systemu oflagowywania wideo za promowanie terroryzmu, trzy z tych wideo nadal są czynne:Bin Laden przemawia i pokazuje szkoleniowe wideo Al-Kaidy na 11 Września[2]Szkoleniowe wideo Al-Kaidy na 11 Września[3]Bin Laden mówiący do porywaczy 11 Września z wstawkami z wideo szkoleniowego[4]Porywacz z 11 Września, Abdulaziz Al-Omari, wygłaszający swój testament przed akcją[5]Porywacz z 11 Września, Ahmed Al-Ghamdi wygłaszający swój testament przed akcją[6]

W 2010 r. YouTube dodała nowe oflagowanie „Promotes Terrorism” dla wideo

Jak uprzednio informował MEMRI, w listopadzie 2010 r. YouTube po cichu podjęła pierwszy krok w celu uporania się z tą sprawą, dodając nowe „oflagowanie” dla wszystkich wideo na swoim portalu. Według doniesienia z 18 listopada 2010 r. w „Telegraph” dodała także personel, by „zająć się wideo nienawiści Al-Kaidy”. Według doniesienia dyrektor wykonawczy Google Eric Schmidt „powiedział, że firma ‘dodała ludzi do przeglądania wideo’, ponieważ jest bardzo trudno monitorować niewłaściwą zawartość przy pomocy algorytmów. Mówiąc do niewielkiej grupy dziennikarzy na Szczycie Web 2.0 w San Francisco [powiedział], że ‘niemożliwe jest 100 procentowe monitorowanie treści, jakie portal otrzymuje, i dlatego YouTube polega na mieszaninie wykrywania przy pomocy algorytmów i raportowania przez społeczność niewłaściwych treści”.

Przed dodaniem tego nowego systemu flagowania użytkownicy YouTube mogli oflagowywać wideo jako niewłaściwe z powodów takich jak zawartość seksualna lub naruszanie praw autorskich; nowy system umożliwił użytkownikom oflagowywanie wideo za promowanie terroryzmu.

Kroki do oflagowania wideo YouTube z powodu zawartości terrorystycznej


Krok jeden – Kliknij na „Flag This Video”, żeby zaskarżyć wideo


Krok dwa –Wybierz powód oflagowania wideo


Krok trzy – Wybierz podkategorię za flagą – zauważ nową kategorię „promotes terrorism”


Krok cztery – Kliknij „send” i wideo jest oflagowane do przejrzenia i usunięcia

Testowanie oflagowania YouTube “Promotes Terrorism” dla wideo Osamy Bin Ladena, 11 Września, Al-Kaidy – wynik: 58 ze 100 jest czynnych

W poniższym raporcie sprawdziliśmy 100 wideo na YouTube porywaczy 11 Września, Osamy bin Ladena, Aymana Al-Zawahiriego i Al-Kaidy, jak również wideo szkoleniowe 11 Września i wideo ze świętowania Al-Kaidy po zamachu, Każde z nich zostało oflagowane jako „promujące terroryzm” 4 września, przed 11 rocznicą 11 Września.

Ze 100 oflagowanych wideo tylko 42 zostały usunięte; pozostałe 58 są czynne. Podane powody usunięcia: “z powodu wielokrotnych i poważnych naruszeń naszych Community Guidelines”; “jako naruszenie polityki YouTube o szokujących lub odrażających treściach”; „ponieważ treść narusza YouTube’s Terms of Service”; i „To wideo nie jest dłużej dostępne, ponieważ konto YouTube związane z tym wideo zostało zamknięte ”

KLIKNIJ TUTAJ PO PEŁNĄ LISTĘ OFLAGOWANYCH WIDEO W PDF

[PROSIMY O CIRPLIWOŚĆ GDY LISTA SIĘ ŁADUJE]

*Steven Stalinsky jest dyrektorem wykonawczym w MEMRI, E. Zweig i O. Adaki są pracownikami badawczymi w MEMRI.

[1] http://www.memrijttm.org/content/en/blog_personal.htm?id=6241¶m=GJN

[2] Posted on Sept 22, 2009by „milanraoh,” www.YouTube.com/watch?v=UF3LW0tzkaU&feature=related .

[3] Posted on Oct 29, 2009by „fabudujana,” www.YouTube.com/watch?v=pH3kXCSvirQ&feature=player_embedded .

[4] Posted on Sept 9, 2010by „alemarahmedia,” http://www.YouTube.com/user/alemarahmedia

[5] Posted on Nov 8, 2009by „sbandat90,” www.YouTube.com/watch?v=zHsSvrcvACs

[6] Posted on Sept 20, 2008by „sbandat90,” www.YouTube.com/user/sbandat90