8 września 2017 r. Izrael oddał rodzinie zwłoki Katiby Zahrana (17 lat) z miasta ‚Alar koło Tulkarem, który został zastrzelony podczas próby zasztyletowania izraelskiego strażnika granicznego na punkcie kontrolnym Za’atra w Nablus 18 sierpnia 2017 r. Po otrzymaniu zwłok przez rodzinę ‚Issam Abu Bakr, gubernator Tulkarem – na które to stanowisko został mianowany przez palestyńskiego prezydenta Mahmouda ‚Abbasa – powiedział, że Izrael rutynowo atakuje cywilów palestyńskich. Na pogrzebie Zahrana następnego dnia, wicegubernator Tulkarem, Mustafa Takatka oskarżył Izrael o popełnianie “zbrodni” przeciwko Palestyńczykom i oświadczył, że lud palestyński pod przewodnictwem prezydenta Mahmouda Abbasa będzie trwał na drodze walki. Twierdzenie, że Izrael dokonał “egzekucji” Zahrana, już głoszono w dzień po zamachu, 19 sierpnia, kiedy palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło “władze okupacyjne” o dokonanie na nim egzekucji z zimną krwią. Zignorowano fakt, że przed wybraniem się na dokonanie zamachu Zahran zamieścił na swojej stronie Facebooka testament, ogłaszając zamiar zostania „męczennikiem” w celu „pomszczenia krwi męczenników w Palestynie”.  

Testament Katiby Zahrana: Nie umrę z rozpaczy; męczeństwo mnie wzywa; będę panem młodym w raju  

Jak wspomniano powyżej, przed wybraniem się na dokonanie zamachu Zahran zamieścił na swojej stronie Facebooka testament, który później został udostępniony na wielu innych stronach Facebooka i innych stronach internetowych. W testamencie napisał, że od dawna tęsknił do zostania męczennikiem, żeby „pomścić krew męczenników w Palestynie” by w ten sposób dołączyć do Proroka Mahometa w raju, jak również do „proroków, ludzi prawych, męczenników i cnotliwych”. Prosił rodzinę o wybaczenie i błagał ich, by nie obchodzili żałoby, przypominając im o wierze muzułmańskiej, że męczennik może ręczyć za swoich 70 krewnych, by weszli do raju. Rozpoczął testament of przeklinania Żydów, mówiąc, ze Allah „pomaga mudżahedinom” i „upokarza przeklętych Żydów”.

Zahran napisał w testamencie: “’Allah kupił u wiernych ich dusze i ich majątki, w zamian za co otrzymają raj. Oni walczą na drodze Allaha i zabijają, i są zabijani [Koran 9:111]’. Cała chwała Allahowi, Panu Światów, który chroni mudżahedinów i upokarza przeklętych Żydów. Modlitwy i pokój niechaj będą nad imamem wiernych i dowódcą mudżahedinów i jego rodziną, i nad jego towarzyszami i [wszystkimi] tymi, którzy idą w jego ślady i prowadzą dżihad aż do Dnia Sądu Ostatecznego.

Moi ukochani członkowie rodziny, [mam] dla was dobrą nowinę.

Mój ukochany ojcze, wybacz mi. Zrealizowałem moje pragnienie i pospieszyłem ku męczeństwu na rzecz Allaha z determinacją mudżahedina. Opuściłem ten przemijający świat i pobiegłem ku życiu wiecznemu w raju, by spotkać Allaha, Wybranego [Proroka Mahometa], wraz z [innymi] prorokami, ludźmi prawymi, męczennikami i cnotliwymi. O członkowie mojej rodziny, wiedzcie, że nie porzucam was z rozpaczy lub z pragnienia, by być daleko od was, ale dlatego, że męczeństwo na rzecz Allaha wzywało mnie po tym, jak [od dawna] za nim tęskniłem.

Moja ukochana matko, wybacz mi. Allah nie będzie zadowolony ze mnie, aż ty będziesz zadowolona [ze mnie]. Moje pragnienie [wejścia do raju] nie będzie urzeczywistnione, aż ten warunek zostanie spełniony, aż ty [wyposażysz się] w cierpliwość i wstawisz u Allaha za mną, tak, by On mnie nagrodził i zaakceptował mnie jako męczennika mudżahedina [który zginał] dla niego i dla wywyższenia Go, przede wszystkim, ale także, żeby pomścić krew męczenników w Palestynie. Nie płacz po mnie, ale śpiewaj z radości, bo to są zaślubiny twojego zamęczonego syna…

Moje drogie siostry, wybaczcie mi. Nie zapomnijcie, o co prosiłem was kilka dni zanim zostawiłem was, by zapewnić przyjemność Allahowi. Stójcie obok naszej matki i w ten sposób bądźcie zaliczone do sióstr [ukochanej żony Proroka] ‚Aiszy[1] i sióstr [poetki arabskiej z VII wieku] Al-Chansaa.[2]

O moi szlachetni członkowie rodziny… Przyjmijcie radosną nowinę Proroka, który powiedział, że męczennik może zaręczyć za 70 członków jego rodziny [by weszli do raju]. Niechaj Allah skieruje was na właściwą drogę i na drogę prawości.

Mój testament:

Moją wolą jest, o członkowie rodziny, by nikt nie szlochał, kiedy będzie mi towarzyszył [w drodze] do raju jako pan młody [tj. podczas pogrzebu]. Przeciwnie, rozdawajcie daktyle i śpiewajcie z radości podczas mojego męczeństwa-zaślubin. Kończę, mówiąc, że wkrótce spotkamy się znowu w raju, z wolą Allaha…”[3]

Testament Zahrana (Zdjęcie: al-bld.com, 20 sierpnia 2017)

Mimo oświadczenia Zahrana w testamencie oficjele AP twierdzą: Izrael dokonuje egzekucji z zimną krwią; będziemy szli dalej drogą walki

Po zamachu palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych pospieszyło z oskarżeniem Izraela o dokonanie egzekucji Zahrana z zimną krwią, mimo jego wyraźnych oświadczeń o zamiarze osiągnięcia męczeństwa. Po oddaniu zwłok jego rodzinie i później podczas pogrzebu gubernator Tulkarem i jego zastępca, którzy są urzędnikami AP, powiedzieli, że twierdzenia Izraela o okolicznościach jego śmierci są fałszywe i podkreślili, że lud palestyński będzie szedł dalej drogą walki. Należy wspomnieć, że w odróżnieniu od tych oficjeli, władze miejskie Alar nie przedstawiały żadnych twierdzeń o tym, jak zginął Zahran, ale na swojej stronie Facebooka chwaliły jego męczeństwo i nazywały go „bohaterem”.

Ministerstwo spraw zagranicznych AP: Izrael zmyśla nienawistne opowieści, by uzasadnić egzekucje

19 sierpnia 2017 r., dzień po zamachu Zahrana i jego śmierci, ministerstwo spraw zagranicznych AP wydało oświadczenie, w którym twierdziło, że Izrael dokonał na nim “egzekucji”. W oświadczeniu powiedziano: „Władze okupacyjne, jak to mają w zwyczaju, uzasadniają dokonaną z zimną krwią egzekucję na młodym Zahranie przy pomocy nienawistnych historii tego rodzaju, jaki [szerzą], gdy tylko [dokonują] egzekucji ulicznej, podczas gdy wiedzieli doskonale, że młody Zahran nie stanowił żadnego niebezpieczeństwa dla żołnierzy okupacyjnych na punkcie kontrolnym”[4].

Przy przekazywaniu zwłok Zahrana jego rodzinie 8 września 2017 r., gubernator Tulkarem, ‚Issam Abu Bakr, złożył kondolencje w imieniu prezydenta Abbasa i powiedział, że “atakowanie [przez Izrael] w cywilów stało się rutyną” i że to “tylko wzmacnia determinację naszego ludu i jego przywódców, by niezłomnie [iść dalej] na drodze ku ustanowieniu naszego niepodległego  państwa z Jerozolimą jako jego stolicą”[5].

Podczas pogrzebu zastępca gubernatora Tulkarem, Mustafa Takatka, który uczestniczył w pogrzebie wraz z innymi oficjelami AP, przekazał rodzinie kondolencje gubernatora i dodał, że lud palestyński, pod przywództwem Abbasa, będzie szedł dalej drogą walki. Powiedział: „Zbrodnie okupanta – codzienne zabijanie, osiedla, aresztowania, budowanie muru i rasistowska ekspansja – nie odstraszą naszego ludu ani jego przywódców pod kierunkiem prezydenta Mahmouda Abbasa, Abu Mazena, od kontynuowania drogą walki i wyzwolenia, aż ustanowimy nasze niepodległe państwo palestyńskie z Jerozolima jako jego stolicą”[6].

Zastępca gubernatora Tulkarem, Mustafa Takatka, przemawiający na pogrzebie Zahrana (Zdjęcie: Facebook.com/tulkgov, 9 wrzesnia 2017)

Władze miejskie ‚Alar gloryfikują “zamęczonego bohatera” Katibę Zahrana

W odróżnieniu od oficjeli AP wspomnianych powyżej, władze miejskie Alar opublikowały oświadczenie w dniu zamachu, wychwalając Zahrana i nazywając go bohaterem: “Z każdym wierszem heroizmu i honoru władze miejskie ‚Alar, przewodniczący Fathi Abu Sa’ada, członkowie rady miejskiej, pracownicy i mieszkańcy miasta, wszyscy gratulują zamęczonemu bohaterowi Katibie Zijad Jousuf  Zahranowi, który osiągnął męczeństwo dzisiaj [19 sierpnia 2017] na punkcie kontrolnym Za’atra”[7].

Post na stronie Facebook władz miejskich w ‚Alar: Zahran jest męczennikiem i bohaterem. Źródło: Facebook.com/ellar.mun1, 19 sierpnia 2017.

Przypisy (nie spolszczone):

[1] ‚Aisha, the Prophet Muhammad’s third wife, is known in Islam as the „Mother of the Believers.”
[2] Al-Khansaa is famous because instead of mourning her four sons who died in the Battle of Al-Qādisiyyah in 636, she praised Allah for honoring her with their martyrdom.
[3] Alwatanvoice.com, August 20, 2017.
[4] Palgov.ps, August 20, 2017.
[5] Wafa.ps, September 8, 2017.
[6] Facebook.com/tulkgov, September 9, 2017. The funeral was also attended by the Tulkarm mayor and by Palestinian National Initiative Party head Mustafa Barghouti. Alquds.com, September 9, 2017.
[7] Facebook.com/ellar.mun1, August 19, 2017

If you wish to reply, please send your email to [email protected].