Po zakończeniu trzeciego Międzynarodowego Konkursu Karykatur Holocaustu w Teheranie pod koniec maja 2016 r. witryna internetowa Resistart.ir opublikowała nazwiska zwycięzców. Pierwszą nagrodę zdobył francuski karykaturzysta Zeon.

Sekretarz konkursu, Masoud Szodżaei Tabtabaei, powiedział, że irański Najwyższy Przywódca, Ali Chamenei, zadzwonił do niego i pogratulował mu „znakomitej pracy” w konkursie [1]. Należy wspomnieć, że Tabtabaei odrzucił twierdzenie irańskiego ministra spraw zagranicznych, Zarifa, jakie wygłosił w USA, że ani rząd irański, ani reżim irański nie były związane z tym konkursem. Podkreślił, że jego organizacja “współpracuje z Ministerstwem Kultury” i że wszyscy z Iranie “wiedzą, że ta wystawa jest bardzo szanowana” [2].

Resistart.ir opublikowała także zdjęcia z ceremonii wręczania nagród i zakończenia konkursu oraz zdjęcia dowódcy Basidż, Mohammada Rezy Nakdiego, odwiedzającego wystawę.Poniżej znajduje się kilka nagrodzonych karykatur:

Pierwsza nagroda: „Biznes Holocaustu”, autor Zeon (Francja)

Trzecia nagroda: Usuwanie języków przed wejściem do „Muzeum Holocaustu”. Mahmoud Nazari (Iran)Specjalne wyróżnienie: Misza (Rosja)

Specjalne wyróżnienie: Saeid Farhangian (Iran)
Specjalne wyróżnienie: „Holocaust” „Selfie”, Dżalal Hadżir (Morocco)Specjalne wyróżnienie: Luc Descheemaeker (Belgia)Poniżej są dodatkowe karykatury opublikowane przez Resistart.ir:

Thomas Lussfeld (Francja)
Raul Fernando (Kolumbia)Ebrahim Kan’ei (Iran)
Behram Dżalali Noknadeh (Iran)Górny napis: „Wszystko zostało skorygowane”; Elie Wieseltrzyma napis: „Jestem [negacjonistą Holocaustu Robertem] Faurissonem.” Thomas Lussfeld (Francja)Przypisy:

[1] Defapress.ir, 28 maja 2016.

[2] Patrz MEMRI Seria Specjalnych Komunikatów – Nr 6412 – 5 maja 2016

Irańscy Dziennikarze: Minister Spraw Zagranicznych, Zarif, oszukiwał media amerykańskie, kiedy twierdził, że władze Iranu nie miały nic wspólnego z irańskim konkursem karykatur o Holocauście


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .