30 maja 2016 r. oficjalna gazeta saudyjska, “Okaz” opublikowała zjadliwy artykuł, atakujący Kassema Soleimaniego, dowódcę Sił Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC), piętnując go jako „zbrodniarza wojennego” i „mordercę nr 1”, który prowadzi dzisiaj wojnę przeciwko sunnickim mieszkańcom opanowanego przez Państwo Islamskie miasta Faludża w Iraku. Artykuł, zatytułowany „Soleimani – arcyterrorystyczny szatan”, któremu towarzyszy ilustracja Soleimaniego na szczycie góry ludzkich czaszek, krytykuje także Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC) i USA za, jak piszą, brak działania, by go odstraszyć i za pozwalanie mu na kontynuowanie jego zbrodni.

„Kassem Soleimani – zbrodniarz wojenny”

Artykuł wywołała przypuszczalnie wizyta Soleimana w zeszłym tygodniu u przeważająco szyickich i popieranych przez Iran wojsk Al-Haszd Al-Sza’abi w Faludży, przed rozpoczęciem zmasowanego ataku na to miasto; innym powodem ukazania się artykułu mogą być obawy saudyjskie, że te siły przejmą to w znacznej mierze sunnickie miasto.

Poniżej podajemy fragmenty tego artykułu [1]:

„Był on mordercą Nr 1 w Iraku, Libanie i Syrii, a także w Afganistanie, Tadżykistanie i Azerbejdżanie. Popełnił najstraszliwsze zbrodnie przeciwko sunnickim muzułmańskim mieszkańcom tego regionu, wymierzając im najostrzejsze kary w celu urzeczywistnienia jego podłych sekciarskich poglądów.

Świat jest świadomy wielkiego niebezpieczeństwa, jakie stanowi [Kassem] Soleimani, którego ręce są zakrwawione – ale wybija się to, że Międzynarodowy Trybunał Karny, który oskarżył [serbskiego prezydenta Slobodana] Milosevica i [serbskiego przywódcę Radowana] Karadica o zbrodnie wojenne, nadal pozwala największemu mordercy pozostawać na wolności. [Robi to mimo, że] nadzoruje on [Suleimani] kierowanie terroryzmu i wstrząsanie stabilności, pokoju i bezpieczeństwa w regionie i globalnie, i raz za razem popełnia zbrodnie przeciwko ludzkości w imieniu sekciarstwa.

USA oskarżyły go o ingerencję w Iraku i podważanie tam stabilności, ale nie zrobiły niczego, by go odstraszyć. Jest on bezpośrednim podwładnym najwyższego dowódcy IRGC [irańskiego Najwyższego Przywódcy] Alego Chameneiego, o którym mówi się, że nazywa Suleimaniego ‘żyjącym męczennikiem rewolucji irańskiej’…”

Artykuł dostarcza następnie krótkiego opisu życia Soleimaniego, podkreśla, że brał udział w latach 1979-80 w zdławieniu zbrojnej rewolty Kurdów z północnozachodnim mieście irańskim Mahabad i kończy: “Największy sekciarski szatan prowadzi [dzisiaj] wojnę przeciwko mieszkańcom Faludzy w celu podzielenia Iraku i zamiany go w poddane państwo sekciarskie”.

Przypis:


[1] ’Okaz (Arabia Saudyjska), 30 maja 2016.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .