Niniejszy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

Islamski Emirat Afganistanu (organizacja talibów) postawiła warunki do rozpoczęcia rozmów wewnątrz afgańskich, mówiąc, że nie zaakceptuje zachodniego systemu demokracji i wyborów, jak donosi gazeta w języku urdu. Rozmowy te są wymagane jako część umowy USA-Taliban podpisanej 29 lutego 2020 r. w Doha. Oczekuje się, że te rozmowy dadzą Islamskiemu Emiratowi udział we władzy w Kabulu.

Gazeta „Roznama Ummat” cytowała niezidentyfikowanego członka zespołu negocjacyjnego talibów, który powiedział: „Nasze poświęcenia przez 19 lat nie były za żadną zachodnią demokrację [w Afganistanie]. Jeśli islamski szariat nie zapanuje w Afganistanie, nasza walka nie przyniosła korzyści”. Dodał: „Nie pragniemy władzy. Oferowano nam władzę dawno temu. Amerykańscy przedstawiciele uczynili ofertę oddania całego Afganistanu Talibanowi, ale Taliban nie jest skłonny rządzić jako część obecnego systemu [demokracji]”.

Wewnątrz afgańskie rozmowy mają rozpocząć się w tym miesiącu w Doha, jeśli warunki wysunięte przez obie strony zostaną zaakceptowane. Islamski Emirat uczestniczy w rozmowach z zespołem afgańskich przedstawicieli państwa i członków partii politycznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Islamski Emirat nie uznaje wybranego rządu afgańskiego, ale zaakceptował go jako część afgańskiej delegacji.

„Celem Talibanu jest wprowadzenie w życie islamskiego szariatu. System opieki zdrowotnej, prawa kobiet, system edukacji i armia będą ukształtowane według islamskiego szariatu. Talibowie są za daniem więcej możliwości do edukacji kobiet, ale zachodnia demokracja nie może być częścią systemu w Afganistanie” – powiedział negocjator talibów.

Gazeta notuje, że jako część warunków może nastąpić długie zawieszenie broni w Afganistanie, z talibami nie opuszczającymi swoich obecnych pozycji na obszarach, na których panują, podczas gdy afgańskie siły bezpieczeństwa będą musiały opuścić tereny, gdzie talibowie maja wpływy.

Tymczasem rząd afgański nadal zwalnia talibskich więźniów. Według informacji, zespół talibów odwiedził więzienie Bagram w nocy z 8-9 czerwca „w obecności amerykańskich funkcjonariuszy”, by zidentyfikować więźniów-talibów. Mułła Nasruddin Badachszani, który przewodził pięcioosobową delegacją talibów, powiedział, że uwolniono 88 więźniów i że więcej ich zwolniono z więzień w Bamyan i Nangarhar.

Source: Roznama Ummat (Pakistan), June 10, 2020.