W programie telewizyjnym w Abu Dhabi TV, duchowny Waseem Joussef powiedział, że dzisiejsze pokolenie dorasta grając w „Fortnite”, która to gra, jak powiedział, jest o „zabijaniu, niszczeniu, kradzieży i masakrowaniu” i że „tworzy pokolenie morderców”. Lamentował nad tym, że „Fortnite” uczy dzieci jak popełniać zbrodnie, zabijać i używać broni. Powiedział, że jego pokolenie dorastało w restrykcyjnym środowisku, grając w „Super Mario” i „Węże i drabiny, niemniej stworzyło ISIS. Ostrzegł, że pokolenie „Fortnite” może stworzyć coś jeszcze gorszego. Ten odcinek nadano 9 września 2018 r.

Żeby zobaczyć klip z Waseemem Joussefem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Mimo że dorastaliśmy w restrykcyjnym i zamkniętym środowisku, nasze pokolenie stworzyło ISIS”

Waseem Joussef: Byłem na wakacjach jakiś czas temu i zobaczyłem młodego człowieka – studenta uniwersytetu lub młodszego – grającego w grę o nazwie „Fortnite”. Czy wymówiłem to poprawnie? Czy to jest Fort, czy For? Fornite. Ta gra jest o zabijaniu, niszczeniu, kradzieży i masakrach.

[…]

Ta gra uczy ich, jak zabijać i jak używać różnego typu broni. Byłem zaszokowany tym młodym człowiekiem, który siedział naprzeciwko mnie i powiedziałem mu, że chciałbym usłyszeć, o co chodzi, żebym mógł nauczyć się.

[…]

Kiedy słuchałem, zrozumiałem, że zna on wszystkie rodzaje broni. Sam nie znam wszystkich tych rodzajów broni. Może znam kilka, o których tylko słyszałem. Ale nie znam wszystkich tych  M-16 i M-cokolwiek… Gracze mówią do siebie, jak gdyby mówili o swoim codziennym życiu: ”Chodź tutaj! Strzel mu w głowę! Szybko, strzel mu w głowę! Spróbuj tego! Wejdź do tego domu!”

[…]

Nieumyślnie tworzymy pokolenie morderców. To wszystko jest robione przez te gry.

[…]

Mimo że dorastaliśmy z restrykcyjnym i zamkniętym środowisku, nasze pokolenie stworzyło ISIS. Racja? ISIS było produktem naszego pokolenia – pokolenia wychowanego w restrykcyjnym środowisku.

„Jeśli ktoś chciał posłuchać religijnego wykładu, musiał pójść na targ, kupić kasetę i słuchać jej… Niemniej nasze pokolenie stworzyło ISIS”

Jeśli ktoś chciał posłuchać religijnego wykładu, musiał pójść na targ, kupić kasetę i słuchać jej. Jeśli ktoś chciał użyć Internetu, musiał odłączyć linię telefoniczną i połączyć ją z modemem, żeby obejrzeć lub posłuchać wykładu. Nie mieliśmy YouTube. Jeśli ktoś chciał grać, musiał wyjść i spotkać ludzi. Niemniej nasze pokolenie stworzyło ISIS – zbrodniczych zabójców, którzy zabijali ludzi swojego pokolenia.

[…]

Co więc powiecie o tym pokoleniu, które dorasta grając w Fortnite, spotykając wirtualnych ludzi i grając w gry mordowania i rzezi?

[…]

Dorastaliśmy grając w Super Mario. Znacie tę grę, prawda? Dorastaliśmy grając w Super Mario, Węże i drabiny i inne interaktywne gry, które były proste, piękne i wywoływały nasz śmiech. Ale nasze dzieci grają w gry z: „Zabij go! Zastrzel go! Zabierz jego broń, kiedy zginie” i tak dalej…