Syryjski uczony Firas Al-Sawwah powiedział 3 marca 2019 r. w wywiadzie dla Al-Hurra TV (USA), że meczet Al-Aksa, który jest wspomniany w Koranie, nie był w Jerozolimie i że kalif  Abd Al-Malik Ibn Marwan postanowił zbudować święte miejsce w Jerozolimie i nazwać Al-Aksa. Powiedział, że ogólne odrodzenie kulturalne arabsko-muzułmańskie, które obejmowałoby krytyczny przegląd historii arabskiej i muzułmańskiej, jest niezbędne. Al-Sawwah powiedział także, że hadisy powinny być krytycznie zbadane, by ustalić, które są prawdziwe, a które fałszywe, oraz wspomniał, że śmiał się w ósmej klasie, kiedy nauczyciel uczył klasę hadisu o drzewach i kamieniach, wzywających muzułmanów, by zabili chowających się za nimi Żydów. Wyjaśnił, że klasa śmiała się, ponieważ byli “wychowani  na nowoczesnej myśli” i twierdzenie, że drzewa i kamienie mogą mówić, nie miało dla nich sensu.

Aby obejrzeć klip z Firasem Al-Sawwahem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Potrzebujemy ogólnego arabsko-muzułmańskiego kulturalnego odrodzenia, powinniśmy przejrzeć naszą całą przeszłość, a także arabską historię… Przyszłe odrodzenie musi opierać się na krytyce”

Firas Al-Sawwah: Meczet Al-Aksa, który jest wspomniany w Koranie, nie jest miejscem, jakie znamy dzisiaj. Tym, który powiedział, że to miejsce w Jerozolimie jest meczetem Al-Aksa, był Abd Al-Malik Ibn Marwan. Chciał tam zbudować święte miejsce i postanowił nazwać je meczetem Al-Aksa. Historycy mówią, że to miejsce istotnie stało się Kibla dla muzułmanów owych czasów. Ludzie z całego świata przybywali z wizytą i pozostało świętym miejscem do dzisiaj.

[…]

Potrzebujemy ogólnego arabsko-muzułmańskiego kulturalnego odrodzenia. Powinniśmy przejrzeć naszą całą przeszłość, a także arabską historię.

[…]

Przyszłe odrodzenie musi być oparte na krytyce.

[…]

„Dlaczego to nas rozśmieszyło? Byliśmy wychowani na nowoczesnej myśli… Powiedzieliśmy mu, że to bez sensu, żeby drzewo mówiło”

Powinniśmy krytycznie zbadać hadisy i ustalić, które są prawdziwe, a które fałszywe. Tworzy się naukowy umysł, a my nie zauważamy [tego].

Podczas lekcji religii, kiedy miałem 14 lat i byłem w ósmej klasie, nauczyciel powiedział nam, że Dzień Sądu Ostatecznego nie nadejdzie, aż Arabowie i Żydzi będą walczyć, kiedy Żyd schowa się za drzewo, drzewo powie muzułmaninowi: „O muzułmaninie, o sługo Allaha, za mną jest Żyd, przyjdź i zabij go”. Cała klasa wybuchła śmiechem, chociaż nadal byliśmy dziećmi.

Prowadzący wywiad: W innej wersji tego hadisu są tam także kamienie, za którymi się chowają.

Firas Al-Sawwah: Dlaczego to nas rozśmieszyło? Byliśmy wychowani na nowoczesnej myśli Nasze mózgi przyzwyczaiły się do tego. Więc klasa śmiała się i nauczyciel zapytał: „Dlaczego śmiejecie się?” Powiedzieliśmy mu, że to bez sensu, żeby drzewo mówiło.