Generał brygady Lu’ajj Szehadeh z korpusu inżynieryjnego armii syryjskiej powiedział 12 marca 2019 r. w wywiadzie dla Al-Manar TV, w którym pokazywał prowadzącemu wywiad syryjskie tunele militarne, że syryjska wojna domowa dała Arabskiej Armii Syryjskiej cenne doświadczenie do przyszłej wojny z Izraelem, szczególnie w dziedzinie wojny podziemnej, w której, jak powiedział, syryjscy żołnierze są teraz ekspertami. Powiedział, że armia syryjska ma nowoczesne wyposażenie do wojny tunelowej, z której wiele jest wyprodukowane lokalnie, i że syryjscy żołnierze potrafią kopać wysokiej jakości tunele do każdej głębokości i w każdym otoczeniu lub warunkach zarówno do celów ofensywnych, jak defensywnych. Dodał, że “prawdziwa wojna” z Izraelem jest nadal aktualna.

Aby zobaczyć klip z generałem brygady Lu’ajjem Szehadehem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„W końcu, nadal mamy przed nami wojnę [z] naszym głównym wrogiem, Izraelem… Nasz kompas wskazuje na Jerozolimę”

Prowadzący wywiad: Kiedy siedzieliśmy w pana gabinecie, powiedział mi pan, że wygraliśmy tę wojnę i że ta wojna dała bohaterom Arabskiej Armii Syryjskiej doświadczenie, które będzie można spożytkować w każdej przyszłej wojnie. W końcu, nadal mamy przed nami wojnę [z] naszym głównym wrogiem, Izraelem… Nasz kompas wskazuje na Jerozolimę.

Generał brygady Lu’ajj Szahadeh: Izrael. Racja.

Prowadzący wywiad: Jakie są dzisiejsze elementy odstraszania? Czekałem na to, byśmy znaleźli się w tunelu, by zadać to pytanie. Jakie są dzisiejsze elementy odstraszania – nie tylko w wojnie podziemnej, ale także nad ziemią?

[…]

Jakie środki odstraszające ma armia  syryjska, które pozwolą jej wygrać każdą przyszłą wojnę? W końcu, nasz kompas wskazuje na Jerozolimę.

„Doświadczenie syryjskiego wojownika w wojnie tunelowej jest bardzo wysokie, a jego techniczne wyposażenie i  sprzęt są bardzo nowoczesne – nie ujawnię niczego, ale całe to wyposażenie jest produkowane lokalnie”

Generał brygady Lu’ajj Szahadeh: „Będę mówił tylko o wojnie tunelowej, bo specjalizujemy się w tego rodzaju [prowadzeniu] wojny.

Prowadzący wywiad: To jest koniec tunel? Dobrze, proszę bardzo.

Generał brygady Lu’ajj Szahadeh: Mogę powiedzieć panu, że jako eksperci w wojnie tunelowej dokonaliśmy wielkich postępów podczas tego kryzysu, przez lata wojny.

Osiągnęliśmy punkt, w którym doświadczenie syryjskiego wojownika w wojnie tunelowej jest bardzo wysokie, a jego techniczne wyposażenie i  sprzęt są bardzo nowoczesne. Nie ujawnię niczego, ale całe to wyposażenie jest produkowane lokalnie.

Prowadzący wywiad: To jest cudowne, a nie tylko ważne…

Generał brygady Lu’ajj Szahadeh: Polegaliśmy na importowanym wyposażeniu, ale najbardziej użyteczne wyposażenie jest miejscowe.

Prowadzący wywiad: Pytałem pana o elementy odstraszania.

Generał brygady Lu’ajj Szahadeh: Jeśli chodzi o odstraszanie – jesteśmy gotowi. Jesteśmy gotowi do prowadzenia wojny tunelowej zarówno defensywnej, jak ofensywnej – szczególnie ofensywnej.

„Osiągnęliśmy poziom, który posłuży nam w głównym i prawdziwym konflikcie… Konflikt z Izraelem jest nadal aktualny – prawdziwa wojna jest nadal aktualna.

Prowadzący wywiad: Także ofensywna?

Generał brygady Lu’ajj Szahadeh: Tak.

Niedawno osiągnęliśmy punkt, w którym nasi wojownicy potrafią kopać wysokiej jakości tunele w każdym otoczeniu, w każdych warunkach i do każdej głębokości.

Prowadzący wywiad: Role się odwróciły. Wzięliście to, co oni robili i obróciliście to na własną korzyść.

Generał brygady Lu’ajj Szahadeh: Było wiele pesymizmu wobec całego zniszczenia…

Prowadzący wywiad: Ale jest jasne światło na końcu tunelu.

Generał brygady Lu’ajj Szahadeh: Z wolą Allaha, osiągnęliśmy poziom, który będzie służył nam w głównym i prawdziwym konflikcie. Jak powiedziałem panu, wierzyliśmy od początku, że [syryjska wojna domowa] skończy się. Ale konflikt [z Izraelem] nadal trwa. Prawdziwa wojna nadal jest aktualna.