W artykule w syryjskim opozycyjnym tygodniku „Anab Baladi” dziennikarz i działacz praw człowieka, Mansour Al-’Omari, napisał, że aplikacja zwana Smart Window[1], która jest dostępna w Google Play, publikuje ogłoszenia instytucji syryjskiego reżimu, takich jak  Wywiad Sił Powietrznych Syrii, które są winne zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Google, napisał, pomaga więc w tych zbrodniach zarówno wbrew własnej, wyrażonej polityce, zakazującej aplikacji, które promują przemoc, jak wbrew zasadom ONZ w sprawie biznesu i praw człowieka. Ponieważ Google nie sprawdza aplikacji, jakie oferuje, dodał, użytkownicy powinni oflagowywać tę aplikację i żądać usunięcia jej z Google Play.

Należy wspomnieć, że Wywiad Sił Powietrznych Syrii jest od 2011 r. obłożony sankcjami USA i europejskimi z powodu udziału w rozpędzaniu demonstracji ostrym ogniem[2].

Mansour Al-’Omari (Źródło: Masrawy.com, 16 marca 2017)

Poniżej podajemy fragmenty artykułu Al-’Omariego ze strony internetowej „Anab Baladi”[3].

Google Play ma [syryjską] aplikację zwana Smart Window, która popiera [syryjski] Wywiad Sił Powietrznych. [Ta aplikacja] pokazuje ogłoszenia instytucji reżimu Assada, włącznie z Wywiadem Sił Powietrznych, w ten sposób biorąc udział w popieraniu tego aparatu [państwowego], który torturuje i zabija syryjskich [obywateli].

Aplikacja Smart Window w Google Play (Źródło: play.google.com/store/apps/details?id=smartwindow.alef.tech&hl=en_US)

Strona Facebooka aplikacji zamieściła [na przykład] następujące ogłoszenie: „Kwatera Główna Sił Zbrojnych oznajmia, że rekrutuje nową klasę młodych kobiet zainteresowanych wolontariatem w zarządzie Wywiadu Sił Powietrznych”.

Ogłoszenie syryjskiego zarządu Wywiadu Sił Powietrznych (ennabaladi.net, 17 listopada 2019)

Przez szerzenie tego ogłoszenia aplikacja wspomaga Wywiad Sił Powietrznych, który popełnia zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości, włącznie z torturowaniem i zabijaniem zatrzymanych i doprowadzaniem do systematycznego znikania [obywateli].

Google nie sprawdza aplikacji zamieszczanych w Play Store, [więc] jest niejasne, do jakiego stopnia realizują okreslona przez siebie politykę. Według wskazówek ONZ o zasadach biznesu i praw człowieka, które nie są [prawnie] wiążące, firmy powinny poświęcać prawom człowieka należytą staranność, włącznie z ocenianiem rzeczywistych i potencjalnych wpływów na prawa człowieka, działać zgodnie z nimi, śledzić reakcje i komunikować, jak zajęto się wpływami…

Google jest więc winne wspierania instytucji, które popełniają zbrodnie przeciwko ludzkości…

Aplikacja promuje także kilka syryjskich przedsiębiorstw, które popełniły kradzieże i [inne] przestępstwa, a które są własnością złodzieja Ramiego Makhloufa[4] i jego sieci biznesowej. włącznie z Międzynarodową Szkołą Choueifat w Damaszku. [Promuje również] Syryjski Trust Rozwoju, który należy do [żony Baszara Al-Assada], przestępczej Asmy Al-Assad; [syryjskim] ministerstwem spraw wewnętrznych, które popełnia zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości; Międzynarodowymi Targami w Damaszku; syryjskim Telecom; [syryjskim dostarczycielem sieci telefonów komórkowych]; systemem sądowniczym Kwatery Głównej [syryjskiej] armii i skrzydłem oficerskim departamentu zasobów ludzkich [armii]. Aplikacja bezpośrednio współpracuje także z rządowymi instytucjami, co widać z zamieszczonej notatki, dziękującej jednemu z pracowników urzędu ds. wodnych państwa [Syrii] za jego bezpośrednią współpracę z aplikacją.

Notatka Smart Window dziękująca państwowemu urzędowi ds. wodnych w Syrii

Google polega głównie na prywatnych użytkownikach, by informowali o treściach naruszających zasady. Polityka [Google] zabrania aplikacji, które popierają przemoc lub inną niebezpieczną działalność. Dlatego ważne jest informowanie Google o tej aplikacji i żądanie, by zaprzestano [jej] działania z powodu roli w wspieraniu instytucji, które popełniają zbrodnie wojenne i są obłożone sankcjami USA.


[1] Play.google.com/store/apps/details?id=smartwindow.alef.tech&hl=en_US. The Smart Window application publishes ads and information on job opportunities, vocational training courses, and fairs and exhibitions in Syria, including announcements by government institutions and information on various government services.

[2] Treasury.gov, May 18, 2011; Europarl.europa.eu, May 30, 2017.

[3] Enabbaladi.net, November 17, 2019.

[4] Rami Makhlouf, a Syrian businessman and a cousin and close associate of President Bashar Al-Assad, is considered to be one of the wealthiest and most powerful men in Syria.