Syryjski opozycyjny działacz i autor, Issam Zeitoun, wystąpił w debacie o Izraelu w telewizji Al-Dżazira (Katar) 16 stycznia 2019 r. Zeitoun powiedział, że Izrael jest istniejącym krajem, na który pewni Arabowie zamykają oczy. Ra’ed Al-Masri, libański profesor politologii i stosunków międzynarodowych, odpowiedzial, że Izrael jest “nielegalny i nieistniejący”.  Zeitoun przeszedł następnie do krytyki Arabów za niezaakceptowanie Planu Podziału z 1947 r. i powiedzial, że teza, iż Izrael jest tyrańskim, aroganckim, ekspansjonistycznym i rasistowskim państwem, jest kłamstwem. Powiedzial, że pomysł, iż Izrael chce ekspansji o Eufratu do Nilu jest fabrykacją, której żaden Izraelczyk nigdy nie powiedział. W dodatku, powiedział Zeitoun, Izrael nigdy nie walczyłby z Arabami, gdyby go nie atakowali. Dodał, że panarabizm jest “rakiem”, który doprowadził naród arabski na “krawędź unicestwienia”. Mówiąc, że Iran jest znacznie bardziej niebezpieczny niż Izrael, Zeitoun stwierdził, że sojusz z Izraelem jest absolutnie lepszy niż obecna sytuacja.

Aby obejrzeć klip z Issamem Zeitounem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Izrael otacza się murami, chce tylko, by go zostawiono w spokoju – pozostaje w ramach ziemi przyznanej mu przez plan podziału”

Issam Zeitoun: Problemem jest, że widzicie istniejący kraj, Izrael, ale wolicie zamknąć oczy…

Ra’ed Al-Masri: Jak może pan powiedzieć, że ”istnieje”? To jest nielegalny, nieistniejący kraj. Może pan promować ten kraj, ale jeśli o nas chodzi, to on nie istnieje.

Issam Zeitoun: Z tego właśnie pochodzi terroryzm. Arabowie próbowali narzucić… Nie tylko ja to mówię. Jestem tylko badaczem historii… Od 1948 r. Arabowie używali broni i liczebności w próbach narzucenia [rozwiązania], które jest nie do przyjęcia dla społeczności międzynarodowej, która popiera podział Palestyny.

Izraelczycy zaakceptowali podział… Pana twierdzenie, że Izrael jest rasistowski jest wyłącznie kłamstwem.

Prezenter: Kto jest bardziej niebezpieczny dla regionu?

Issam Zeitoun: Iran bez wątpienia! Izrael otacza się murami. Chce tylko być zostawiony w spokoju. Pozostaje w granicach ziemi przyznanej mu przez plan podziału. Panarabska ideologia jest rakiem, który zżera nasz naród i który utrzymuje nas w podziale. Przechodzimy przez niebezpieczny etap. Jesteśmy na krawędzi unicestwienia z powodu tych idei. Twierdzenie, że Izrael chce ekspansji „od Eufratu do Nilu”… Każdy Arab i muzułmanin w historii w to wierzył. Nie ma wzmianki o tym w żadnej religijnej ani politycznej książce. Nikt tego nigdy nie powiedział. Byłem w Izraelu więcej niż jeden raz. Spytałem ich: „Gdzie w Knesecie jest transparent, który mówi ‘Izrael od Eufratu do Nilu?’” Nikt nigdy o tym nie słyszał. Reżim Assada i nasze media powiedziały nam, że Sadat przemawiał w Knesecie pod transparentem z napisem „Granice Izraela od Eufratu do Nilu”. Nie ma takiego transparentu. Nikt nigdy o nim nie słyszał.

Iran „wykorzystuje kwestię [Jerozolimy] tylko w celu zdobycia poparcia Arabów przez nieustanne mówienie o Jerozolimie… Kwestia syryjska jest tysiąc razy ważniejsza niż kwestia palestyńska”

Prezenter: A więc lepiej sprzymierzyć się z [Izraelem]?

Issam Zeitoun: Absolutnie, z każdego punktu widzenia! Zapytajcie każdego arabskiego obywatela, gdzie chce żyć, a potem wróćcie do mnie.

[…]

Izrael nie jest państwem zbójeckim…

Prezenter: Czy Iran jest państwem zbójeckim?

Issam Zeitoun: Oczywiście, że jest!

Prezenter: Uosobieniem państwa zbójeckiego?

Issam Zeitoun: Oczywiście!

[…]

We wszystkich wojnach przeciwko Izraelowi, Izrael prowadził wojnę obronną. Gdybyśmy nie zaatakowali [Izraela], nie zaatakowałby nas, mimo swojego potencjału. Gdyby Iran miał bombę jądrową, czy zrzuciłby ją na Tel Awiw? Zrzuciłby ją na Rijad lub każdą inną arabską stolicę. [Iran] wykorzystuje kwestię [Jerozolimy] tylko w celu zdobycia poparcia Arabów przez nieustanne mówienie o Jerozolimie… Kto demonizuje Izrael i wyolbrzymia kwestię palestyńską? Kwestia syryjska jest tysiąc razy ważniejsza od kwestii palestyńskiej.