5 stycznia 2019 r. urodzony w Południowej Afryce[1] kanadyjski duchowny Younus Kathrada zamieścił wideo na stronie Facebooka  Muzułmańskiej młodzieży w Wiktorii, w którym odpowiedział na ostre reakcje mediów  po opublikowaniu wideo MEMRI TV, pokazującym kazanie, które zostało zamieszczone w Internecie 23 grudnia 2018 r., a w którym powiedział, że mówienie “Wesołych Świąt” do chrześcijan jest gorsze niż morderstwo i cudzołóstwo (patrz Canadian Cleric Younus Kathrada: Congratulating Christians for Christmas is Worse than Murder).

W wideo z 5 stycznia szejk Kathrada krytykował artykuł z 4 stycznia 2019 r. w “Calgary Herald” o klipie MEMRI TV z tego kazania. Autor artykułu potępiał milczenie mediów o tej sprawie i o Kathradzie, mimo że dochodzenie w sprawie przestępstw nienawiści przeciwko niemu toczy się od 2004 r.[2] Twierdząc, że nigdy nie zachęcał, ani nie będzie zachęcał do przemocy, Kathrada mówił o autorze artykułu „ten kretyn, ten imbecyl, ta kiepska namiastka człowieka”. Twierdził, że muzułmanie „muszą czuć się obrażeni, kiedy ludzie mówią, że czczą Jezusa, albo kiedy mówią, że Jezus jest synem Boga” i dodał: „Wiecie co? Stoję 100 procent za tymi słowami… [ale] to niekoniecznie [znaczy], że jestem agresywny”. Następnie krytykował media za przedstawianie muzułmanów jako dzikusów i powiedział, że „obrażanie Boga, obrażanie Allaha, przypisywanie Mu syna” jest „jeszcze gorsze” niż przestępstwa, za które „jest kara śmierci, są amputacje” w „prawdziwym państwie islamskim”. Zakończył mówiąc: „Nie jestem waszym pieskiem salonowym i nie jestem waszą marionetką. Więcej szczęścia następnym razem”.

Od października 2004 r. toczy się wobec Kathrady dochodzenie o przestępstwa nienawiści; w owym czasie policja w Vancouver rozpoczęła dochodzenie po tym, jak wiosną 2004 r. mówił o Żydach jako „braciach małp i świń” oraz mówił w wykładach zamieszczonych na stronie internetowej jego ówczesnego meczetu, Dar Al-Madinah, że wszyscy muzułmanie, jeśli mają szansę, powinni chcieć zostać męczennikami i że islam popiera świętą wojnę, by nawrócić niewiernych „żeby słowo Allaha było nadrzędnym słowem”. Twierdził, że jego uwagi zostały wyjęte z kontekstu[3]. W owym czasie czołowy imam Brytyjskiej Kolumbii potępił  Kathradę[4].

Władze przesłuchały pierwotnie Kathradę po tym, jak dwóch młodych mężczyzn, którzy regularnie uczęszczali na jego wykłady, zaginęli podczas podróży do Azerbejdżanu w październiku 2004 r. Jeden z nich, Rudwan Khalil Abubaker, prawdopodobnie został zabity w wymianie ognia z rosyjskim patrolem wojskowym[5].

W maju 2018 r. poinformowano, że dochodzenie rozpoczęte przez policję w Vancouver w 2005 r. zostało przekazane Integrated National Security Enforcement Team, który łączy środki RCMP, Canadian Security Intelligence Service i policji miejskiej. Rzecznik RCMP powiedział, że zespół przygląda się oskarżeniom i skargom w sprawie pism Kathrady. Chociaż zespół zajmuje się także terroryzmem, rzecznik ostrzegł przeciwko zakładaniu, że dochodzenie dotyczy czegokolwiek innego niż oskarżeń o przestępstwa nienawiści. „Nie mówię, że przyglądają się czemukolwiek wspólnemu z terroryzmem” – powiedział[6].

Obejrzyj klip MEMRI TV z 5 stycznia 2019 r. z wypowiedziami Younusa Kathrady tutaj lub poniżej:

Poniżej podajemy tekst klipu MEMRI TV:

„Reporterzy wiadomości i media nie mają niczego lepszego do roboty niż szerzenie kłamstw i nieścisłych doniesień”

Younus Kathrada: Ponieważ widzieliśmy, że niektórzy reporterzy wiadomości i media nie mają nic lepszego do roboty niż szerzenie kłamstw i nieścisłych doniesień, uważam, że ważne jest wyjaśnienie spraw, ale na naszych warunkach.

[…]

Dzisiejsza sesja nie jest ani wycofaniem, ani przeproszeniem. Gdybym zrobił coś złego, jak najbardziej, przeprosiłbym i wycofał to, co powiedziałem.

[…]

Nigdy nie powiedziałem – i nadal nie mówię – i nigdy nie powiem ludziom, by wyszli i zabijali ludzi gdzie popadnie i tak dalej, i tak dalej, oczywiście. Wiecie, dlaczego [powiedziałem to samo zaprzeczenie w grudniowym kazaniu]? Powiedziałem to, ponieważ po uczynieniu tych uwag spodziewałem się, że będą tam jacyś nieinteligentni ludzie – nie wśród mojej publiczności, ale nieinteligentni ludzie – którzy mogą natknąć się na to kazanie i mogą oskarżyć mnie o mówienie pewnych rzeczy, których nie mówiłem. Dziękuję więc Bogu, że natchnął mnie, bym powiedział te słowa. Ale oczywiście nie wystarczyły one dla tego kretyna, tego imbecyla, tę marną namiastkę człowieka.

[…]

„Powiedziałem te słowa i stoję za nimi na 100 procent”; Boże Narodzenie ”opiera się na tym, co islam uważa za bluźnierstwo”

W tym wideo mówią, że ja także powiedziałem: ”Wiecie, że wy i ja musimy być obrażeni, kiedy ludzie mówią, że czczą Jezusa, lub kiedy mówią, że Jezus jest synem Boga”. Wiecie co? Stoję 100 procent za tymi słowami. Powiedziałem te słowa i stoję za nimi 100 procent.

[…]

Mogę czuć się obrażony. To niekoniecznie [znaczy], że jestem agresywny. Kiedy więc mówię wam, że powinniście czuć się obrażeni czymś, wiecie, że to nie znaczy, że mówię wam, że powinniście wyjść i działać z przemocą wobec innych i robić szalone rzeczy.

[…]

To jest chrześcijańskie święto i opiera się na tym, co islam uważa za bluźnierstwo.

[…]

Nie mówcie mi, że możemy być OK z mówieniem ”Wesołych Świąt”. Dowiedźcie mi, jak może to być OK. Wiem, co to uprzejmość… OK, idźcie więc i gratulujcie waszemu drugiemu cudzołóżcy. Nie zrobicie tego, chyba że jesteście jednym z nich i macie taką mentalność, że myślicie, że to jest OK, że nie ma w tym nic złego. Albo gwałcicielowi – skrajny przykład… Nie, nie skrajny. To są rzeczywiste przykłady.

[…]

To, co mówiłem, jest tym, co mówili nasi pobożni poprzednicy.

[…]

Na litość boską, żyjemy z nie-muzułmanami. Mamy sąsiadów, którzy są cudowni. Widzimy ich, pozdrawiamy ich. Gdybyśmy na przykład, wiedzieli, że urodziło im się dziecko, pogratulowalibyśmy im. Gdybyśmy wiedzieli, że uzyskali dyplom uniwersytecki, pogratulowalibyśmy im.

[…]

Media „chcą, żebyśmy wyglądali jak dzikusy”; “Obrażanie Allaha, przypisywanie mu syna” jest “nawet gorsze” niż przestępstwa, za które “jest kara śmierci, jest amputacja” w “prawdziwym państwie islamskim”   

„Nie wiem, skąd biorą się ci ludzie w mediach. Chcą, żebyśmy wyglądali jak dzikusy.

[…]

Jeśli mówicie teraz: ”O, po prostu mówię to, żeby być uprzejmym” to jest to samo w sobie błędem i jest to złe i jest to grzech, ponieważ jesteście hipokrytami i okazujecie poparcie dla czegoś, co powinno was obrażać.

[…]

Gdyby nie-muzułmanin powiedział do mnie ”Eid Mubarak”, na przykład, „Szczęśliwego Eid lub Ramadanu” albo cokolwiek, gdyby to powiedzieli do mnie…

[…]

Z całym szacunkiem… Wiem, skąd przychodzisz. Chcesz być uprzejmy, ale nie jesteś człowiekiem z zasadami. Nie wierzysz w to, o czym jest mój Eid. Mój Eid jest o „Allah Akbar, Allah Akbar, nie ma boga nad Allaha”….

[…]

Ludzie gratulują ludziom, nawet kiedy nie wiedzą, co oni robią. Możesz robić coś dość paskudnego albo dość okropnego, prawda? A dla nas to jest okropna rzecz.

[…]

W prawdziwym państwie islamskim – nawiasem mówiąc, żadne prawdziwe państwo islamskie nie istnieje dzisiaj – nie znam takiego…

[…]

W prawdziwym państwie islamskim dla tych zbrodni są surowe kary.

[…]

Jest kara śmierci. Są amputacje, prawda? Są różne kary za różne przestępstwa. Więc tak, uważamy je wszystkie za bardzo poważne i ciężkie przestępstwa. Ale moralnie mówiąc i z religijnej perspektywy, obrażanie Boga, obrażanie Allaha, przypisywanie Mu syna, przypisywanie mu partnerów, jest jeszcze gorsze. To jest jeszcze gorsze. Co dobrego może z tego przyjść….? To nie znaczy, że zachęcamy ludzi do popełniania wszystkich tych innych przestępstw.

[…]

Nie jestem waszym pieskiem salonowym i nie jestem waszą marionetką. Więc więcej szczęścia następnym razem.


[1] Nytimes.com/2005/08/14/weekinreview/the-world-canada-an-iman-in-legal-limbo.html, August 14, 2005.

[2] Calgaryherald.com/news/local-news/corbella-saying-merry-christmas-is-worse-than-murder-says-b-c-cleric, January 4, 2019.

[3] Nytimes.com/2005/08/14/weekinreview/the-world-canada-an-iman-in-legal-limbo.html, August 14, 2005;
Cbc.ca/news/canada/b-c-muslim-leader-faces-security-probe-1.565144, July 21, 2005;
Yourlibrary.ca/community/richmondreview/archive/RR20041028/news.html, October 28, 2004.

[4] Theglobeandmail.com/news/national/muslim-group-denounces-sheik-at-centre-of-hate-crime-probe/article1214763, July 21, 2005, updated May 2, 2018; Yourlibrary.ca/community/richmondreview/archive/RR20041028/news.html, October 28, 2004.

[5] Cbc.ca/news/canada/b-c-muslim-leader-faces-security-probe-1.565144, July 21, 2005.

[6] Theglobeandmail.com/news/national/muslim-group-denounces-sheik-at-centre-of-hate-crime-probe/article1214763, July 21, 2005, updated May 2, 2018.