Poniższy raport jest teraz bezpłatną ofertą od Monitora MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Aby uzyskać informacje o prenumeracie JTTM, kliknij tutaj .

Według raportu Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR) z 21 września 2022 r., strony internetowej opozycji syryjskiej [1] , kilkuset żołnierzy z 25. Dywizji Sił Specjalnych Misji Syrii dołączyło niedawno do rosyjskich oddziałów walczących we wschodniej Ukrainie.

Powołując się na źródła w tej dywizji, która jest pod dowództwem generała brygady Suheila Al-Hassana, znanego jako Al-Nimr („Tygrys”), raport stwierdza, że ​​wojska przybyły do ​​Rosji kilka miesięcy temu przez bazę lotniczą Chmeimim w Syrii i przeszły intensywne szkolenie pod nadzorem oficerów rosyjskich i syryjskich.

15 września strona poinformowała [2], że 2000 syryjskich najemników, zaciągniętych i przeszkolonych przez Rosję, stacjonowało w Rosji i na wschodniej Ukrainie, ale nie zostało jeszcze wysłanych na front, między innymi dlatego, że nie mówili po rosyjsku.

Amjad News, syryjskie media dżihadystyczne, twierdzą, że niektóre z tych oddziałów zostały włączone do rosyjskiego 217. pułku spadochronowego. [3]

Inne źródła syryjskiej opozycji donosiły już 20 marca tego roku, że siły rosyjskie w Syrii, wraz z irańskim Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), rekrutują Syryjczyków z bojówek wspieranych przez Iran, a konkretnie bojówek walczących w rejonie Homs, do walki dla Rosjan na Ukrainie. [4] Kilka dni wcześniej ukraińskie siły zbrojne wydały oświadczenie, że Rosja zwerbowała około 1000 żołnierzy z armii syryjskiej i libańskiego Hezbollahu do walki w Ukrainie. [5]

Ostatnie doniesienia o rekrutacji wojsk syryjskich na wojnę na Ukrainie zawierają informacje, że po niedawnych niepowodzeniach Rosji w Ukrainie Moskwa ogłosiła „częściową mobilizację” 300 tysięcy rezerwistów.


[1] September 21, 2022.

[2] September 15, 2022.

[3] Telegram, September 21, 2022.

[4] See MEMRI JTTM Report: Syrian Opposition Website: Russia, In Coordination With The Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC), Is Recruiting Syrians From Hizbullah And The IRGC To Fight In Ukraine, March 22, 2022.

[5] March 18, 2022.