W związku z 50. rocznicą masakry w Monachium 5 września 1972 r., dokonaną przez organizację Czarny Wrzesień Fatahu, w której zamordowano 11 izraelskich sportowców olimpijskich, oraz 21. rocznicy zamachów z 11 września 2001 r. libański dziennikarz Samir Atallah napisał w artykule w saudyjskiej gazecie „Al-Sharq Al-Awsat”, że były to dwa wydarzenia, które wstrząsnęły światem i nie zrobiły niczego, by promować sprawę palestyńską. Potępił arabskie organizacje terrorystyczne, które w przeszłości połączyły siły z międzynarodowymi grupami terrorystycznymi, które nazwał „morderczymi szaleńcami”, i dodał, że przemoc arabska i jej przywódcy – tacy jak Bin Laden, Al-Zawahiri, George Habbasz i Jaser Arafat – nie tylko nie promowali sprawę palestyńską, ale wyłącznie ją utrudniali i nadszarpnęli reputację Arabów i Palestyńczyków.

Samir 'Atallah (Źródło: Elaph.com)

Poniżej podajemy fragmenty jego artykułu: [1]

Gdyby w świecie arabskim panowały normalne warunki, jego przywódcy zebraliby się teraz, aby przestudiować konsekwencje masakry w Monachium z 1972 r., w 50. rocznicę tego wydarzenia, oraz [następstwa] ataków z września 2001 r. w Nowym Jorku, w 21. rocznicę tego wydarzenia. Były to dwa wydarzenia, które wstrząsnęły planetą, zasiały strach w sercach ludzi i wywołały niezapomnianą burzę [debaty] w sprawie palestyńskiej. Oba te wydarzenia ujawniły niezwykłą współpracę między arabskimi grupami rewolucyjnymi i międzynarodowymi ruchami podziemnymi z Japonii, Włoch i Niemiec. Oba wydarzenia zdominowały ekrany i gazety na całym świecie. Nazwisko wenezuelskiego [terrorysty] Carlosa [członka Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny] [2] i nazwa „Czarny Wrzesień” stały się równie przerażające, jak średniowieczna „czarna śmierć”. [A to wszystko] po co? Po nic! Tylko po to, by skojarzyć świętą sprawę [palestyńską] z morderczymi szaleńcami, takimi jak Czerwone Brygady, [3] Baadr-Meinhof [Gang] [4] i brutalnymi japońskimi nastolatkami. Osama Bin Laden cieszył się ze strat [finansowych], jakie spowodował w Nowym Jorku, które nie równają się stratom jednego [złego] dnia na giełdach. Potem został zabity w scenie podobnej do filmu, podczas gdy Carlos trafił do paryskiego więzienia z błogosławieństwem [byłego prezydenta Sudanu] Omara Al-Baszira [który wydał go do Francji]. Później Al-Zawahiri został zamordowany na swoim balkonie w Afganistanie, po tym kiedy, jak zwykle, doniósł na niego jeden z jego towarzyszy. 

[I to wszystko] po co? Co osiągnęła era arabskiej przemocy? Co osiągnął 11 września? Co człowiek o nazwisku Edward Said kiedykolwiek osiągnął w USA? Co osiągnęli George Habbas i Jaser Arafat w tej długiej kampanii [przemocy]? O ile masakra w Monachium opóźniła [rozwiązanie] problemu palestyńskiego i jaki był jej wpływ na reputację Palestyńczyków, którzy właśnie wyszli z [okresu] starć [Czarnego Września] w Ammanie, który również przyniósł same katastrofy i tragedie?  

5 września [1972] 11 września [2001] były dniami straszliwego rozlewu krwi. Próba dokonania zemsty za Jerozolimę [przez atak na] Olimpiadę w Monachium i World Trade Center w Nowym Jorku była dającą się przewidzieć porażką i [te ataki] nie miały większego wpływu niż filmy fabularne. Były jak wojny prowadzone między samymi Arabami pod pretekstem walki z Izraelem. To jest trwająca tragedia narodowej infantylności w walce egzystencjalnej. Zawsze jest Hamas, który bierze część Palestyny na zakładnika pod pretekstem bronienia jej, i zawsze jest ktoś z Teheranu, Kalifornii lub Syberii, kto chce nam przywrócić Jerozolimę.  I jest nasza porażka na wewnętrznym poziomie. Po drodze do Jerozolimy Teheran okupuje cztery stolice arabskie z własnych powodów, a [przywódca Hamasu] Isma’il Hanija grozi z obozów uchodźców w Libanie. Boże pomóż Abu Ijjadowi [jednemu z planistów masakry w Monachium], który zwykł mawiać, że droga do Jerozolimy przechodzi przez Dżunija [chrześcijańskie miasto w Libanie, na północ od Bejrutu]. 


[1] Al-Sharq Al-Awsat (London), September 15, 2022.

[2] Ilich Ramírez Sánchez, aka Carlos the Jackal, is a Venezuelan global terrorist who for decades was on the most-wanted lists of police and intelligence forces throughout the world. In 1970 he joined the Popular Front for the Liberation of Palestine (PFLP) in Jordan, and during the Black September events he fought with this movement against the Jordanian security forces. Subsequently he was involved in attacks against Israeli and Jewish targets, until in 1994 he was captured by Sudanese intelligence and extradited to France, where he is currently serving a life sentence.

[3] The Red Brigades was an Italian Marxist terror group founded in 1970, which is thought to be responsible for some 14,000 violent incidents in the 1970s and 1980s, including the assassination of Italian prime minister Aldo Moro. Today it has only several dozen members.

[4]  The Red Army Faction, also known as the Baadr-Meinhof Gang, was a far-left German terror organization founded in 1970, which was active until 1998.